[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Po deviatich rokoch má maltézsky rád svojho nového patróna, kard. Ghirlanda
P:3, 21. 06. 2023 12:23, ZAH

Rím 21. júna (VaticanNews) Po deviatich rokoch má Zvrchovaný maltézsky rád nového patróna, kardinála, ktorý v ráde zastupuje pápeža. Je ním Gianfranco Ghirlanda, jezuita a známy kánonista, bývalý rektor Pápežskej Gregorovej univerzity, ktorého do funkcie vymenoval pápež František.

Vo funkcii nahradil amerického kardinála Raymonda Lea Burkeho, ktorý nastúpil na tento post v novembri 2014. Úlohou patróna bolo vždy starať sa o duchovné záujmy rádu a jeho vzťahy so Svätou stolicou. Jeho úlohou je tiež informovať pápeža o zvolení nového veľmajstra, ktorý skladá prísahu v prítomnosti kardinála na slávnostnom zasadnutí Štátnej rady.

Úlohy osobitného delegáta

Po vnútornej kríze na prelome rokov 2016 a 2017 pápež vymenoval osobitného delegáta, ktorý má de facto vykonávať funkciu patróna a pomáhať rádu v procese aktualizácie jeho konštitúcií a kódexu, a tiež sa má zaoberať "duchovnou a morálnou obnovou rádu, najmä jeho profesov".

V roku 2017 bol za kardinála vymenovaný Giovanni Angelo Becciu, ktorého vymenovanie bolo v roku 2018 obnovené aj na druhé funkčné obdobie. Becciua, ktorý odstúpil v roku 2020, nahradil kardinál Silvano Maria Tomasi, ktorý zostal osobitným delegátom suverénneho rádu až doteraz.

Listom z 25. októbra 2021 mu pápež udelil rôzne právomoci a privilégiá, okrem iného "zvolávať" a "spolupredsedať" mimoriadnej generálnej kapitule; tiež definovať ad hoc predpisy; schvaľovať konštitučnú chartu a kódex; zvolávať štátnu radu na voľbu veľmajstra a ďalšie.

Nová ústava

Právomoci potvrdené v dekréte z júna 2022, v tom istom dekréte, ktorým pápež vymenoval nového viceguvernéra veľmajstra po náhlej smrti jeho predchodcu Fra' Marca Luzzaga, ktorý zomrel v tom istom mesiaci. Medzitým - a do zvolenia veľmajstra (vtedy brata Johna Dunlapa) - František inicioval proces vnútornej obnovy tým, že 3. septembra minulého roka promulgoval novú konštitúciu a kódex Maltézskeho rádu. Samotný Ghirlanda, vymenovaný za kardinála v auguste 2022, spolupracoval ako expert na príprave novej ústavy.

Funkcia patróna

V článku 5 ods. 5 ústavy sa vymedzuje funkcia kardinála patróna: "Najvyšší veľkňaz vymenuje za svojho zástupcu v ráde kardinála s titulom Cardinalis Patronus, ktorý môže byť vybavený osobitnými právomocami. Ako prejav starostlivosti Svätého Otca o rád má kardinál patrón za úlohu podporovať duchovné dobro rádu a jeho členov, ako aj vzťahy medzi Svätou stolicou a rádom."

Prvá audiencia u veľmajstra Dunlapa

V pondelok ráno pápež František po prvýkrát prijal na audiencii v Apoštolskom paláci veľmajstra Dunlapa, ktorý bol do tejto funkcie zvolený 3. mája tohto roku. Šesťdesiatšesťročný Kanaďan bol dovtedy zástupcom veľmajstra a v súčasnosti je prvým profesionálnym rytierom zo zámoria, ktorý bol zvolený do najvyššej funkcie Maltézskeho rádu. Vo funkcii zostane desať rokov. Dnes ráno odovzdal pápežovi medailu s vyobrazením narodenia stého dieťaťa v nemocnici Svätej rodiny v Betleheme, ktorú rád prevádzkuje od roku 1990.

Salvatore Cernuzio - Vatican News ( TK KBS, VaticanNews CZ, sce, ml; pz ) 20230621029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]