[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave si pripomenuli deň utečencov, ukázal na potrebu vzájomnej pomoci
P:3, 21. 06. 2023 10:39, DOM

Bratislava 21. júna (TK KBS) Poukázať na problematiku utečencov v zahraničí i na Slovensku bolo cieľom podujatia, ktoré Slovenská katolícka charita zorganizovala k Svetovému dňu utečencov. V charitnej záhrade na Kapitulskej ulici v Bratislave diskutovali v utorok 20. júna ukrajinské humanitárne pracovníčky z Caritas Donetsk o problematike vnútorných vysídlencov na Ukrajine a prostredníctvom interaktívneho workshopu hovorili o zvládaní stresu a záťažových situácií.

Hudobnú bodku za diskusiou dala ukrajinská speváčka Mila Medvedovska a Daniel Špiner. Sprievodné aktivity zahŕňali výstavu fotografií, ale aj chodník pomoci utečencom. Nechýbalo ani občerstvenie a detský kútik. V rámci podujatia vytvorili zo špagátu symbolickú sieť.  „Týmto sme poukázali na to, že ľudia, ktorí utekajú pred vojnou sa cítia osamelí. Každá niť pritom predstavuje niečo, z čoho môžu utečenci čerpať. Ľuďom tak pomáhame vidieť veci okolo nich. Na začiatku tejto aktivity si človek myslí, že je úplne sám a po chvíli zistí, že sú tam ľudia, ktorí mu chcú pomôcť,“ vysvetľuje manažérka Caritas Donetsk, Svitlana Shukh.

Ako ďalej doplnila, ich pomoc na Ukrajine smeruje predovšetkým najbiednejším. „Momentálne je v dnipropetrovskej oblasti asi 370 tisíc vnútorne vysídlených a zaregistrovaných ľudí. Prichádzame do utečeneckých táborov, kde sa nachádza množstvo ľudí a poskytujeme pomoc  predovšetkým slabším skupinám. Patria tam najmä mnohodetné rodiny, dôchodcovia, deti z rodín, ktoré majú choré deti. Nedávno sme pridali novú cieľovú skupinu ľudí, ktorí sa po následku raketového útoku ocitli bez domova. Reagujeme tak na aktuálne potreby, aby sme pomáhali tým, ktorí to naozaj potrebujú,“ doplnila Shukh. Priznala, že práca v období raketových útokov je náročná. „Pomáha nám supervízia a viera v Boha. Môžeme sa spoľahnúť na ľudí na Ukrajine a podporuje nás aj charita na Slovensku. Pre mňa je práca Božím povolaním,“ doplnila.

Na Slovensku pomáha charita odídencom prostredníctvom centier podpory, v ktorých ich začleňuje do bežného života. Predstavujú tak vstupný bod pre odídencov, ktorý im pomáha odraziť sa od dna. Poskytujú v nich rôzne druhy pomoci vrátane humanitárnej, psychologickej, ale i s hľadaním ubytovania, či rôzne voľnočasové aktivity.

Caritas Donetsk spolupracuje so Slovenskou katolíckou charitou od roku 2019. Vďaka tomu našlo pomoc viac ako 14-tisíc ľudí. Organizácia bola nútená sa presídliť kvôli bojovým útokom v oblasti v roku 2014 do mesta Dnipro, kde aj v súčasnosti pôsobí.  Podujatie zorganizovala Slovenská katolícka charita s podporou Slovak Aid.   

TK KBS informovala Monika Domeniková( TK KBS, mdo, ml; pz ) 20230621023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]