[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František kanonikom: Reagujte na požiadavky meniacej sa doby
P:3, 19. 06. 2023 15:50, ZAH

Vatikán 19. júna (VaticanNews) „Patríte k laickej tradícii, inšpirovanej prvou kresťanskou komunitou, ktorá sa zameriava na modlitbu, spoločenstvo života a spoločné používanie dobier.“ Týmito slovami privítal Svätý Otec Rehoľných lateránskych kanonikov Najsvätejšieho Spasiteľa (Canonici Regolari del Santissimo Salvatore Lateranensi). Dnes ich prijal vo Vatikáne pri príležitosti 200. výročia ich založenia.

Spomínaná kongregácia vznikla spojením dvoch komunít: Kanonikov Najsvätejšieho Spasiteľa a Lateránskych rehoľných kanonikov. Ako pápež uviedol, ich pôvod „má korene v 15. storočí, v prvotnej Cirkvi“, a štyri „charizmatické stálice ich dejín, tzv. „štyri hviezdy“, ktoré robia ich apoštolát jasným a aktuálnym sú: modlitba, spoločenstvo, spoločné používanie majetku a duch služby Cirkvi. Pápež vysvetlil:

„Modlitba“ - pretože je kyslíkom duše. Ak sa nemodlíte, budete sami sebe bohom. Všetko sebectvo vzniká z nedostatku modlitby. Prosím vás: spytujme si svedomie, každý z vás nech povie, koľko hodín denne sa modlí. (...)

„Spoločenstvo“ - to, o čom som hovoril - byť bratmi; a dávam vám radu: nikdy sa navzájom neohovárajte, nikdy! Klebety sú mor. (...) „Spoločné používanie majetku“: múdra vec, vždy... Diabol k nám vstupuje cez vrecká! Spomeňte si, keď Ježiš hovorí: Nemôžete slúžiť dvom pánom (...)“

Napokon pápež vysvetlil, že „duch služby Cirkvi“ znamená „nežiť pre seba, ale slúžiť“. „Toto sú štyri hviezdičky“ vášho apoštolátu, „nechajte sa nimi viesť“ uviedol Svätý Otec a kanonikov upozornil, že to si „vyžaduje, aby boli nielen kontemplatívni, oddaní modlitbe“, ale aj aktívni a študovali a boli „pripravení reagovať na požiadavky meniacej sa doby“. 

V súvislosti s názvom kongregácie Rehoľní lateránski kanonici Najsvätejšieho Spasiteľa pápež pripomenul, že „skutočnosť, že sú zasvätení Spasiteľovi“, naznačuje „dôležitosť pestovania ústredného postavenia Krista prostredníctvom modlitby“. „Označenie „kanonici“ nie je hodnosť ale znak príslušnosti ku komunite“, upozornil pápež a dodal, že ako „rehoľní“ sú viazaní regulou, ktorá načrtáva vernosť zasväteniu podľa sľubov, predovšetkým chudobe“. Napokon titul viazaný k Lateránskej bazilike tiež podľa pápeža „nepredstavuje prestíž“, ale „pozvanie k vernosti Cirkvi, o ktorej sa má svedčiť zásadne službou“.

V závere príhovoru vyše štyridsať hostí Svätý Otec povzbudil, aby sa navzájom počúvali a boli „obohatením pre ostatných s úprimnosťou a otvorenosťou srdca“, a tak nezostali nezostávali príliš pevní vo svojich presvedčeniach: „Práve so srdcom v pohybe, dynamickým a rozšíreným, človek prijíma cesty, ktoré mu naznačuje Duch Svätý“.

Miroslava Holubíková - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz ) 20230619030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]