[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávnosť na Hradišťských vrchoch spojená aj s jubileom biskupa Stolárika
P:3, 19. 06. 2023 09:55, DOM

Rožňava 19. júna (TK KBS) Druhá júnová nedeľa sa zapíše do pamäti a do sŕdc rodákov a ich potomkov z Hradišských Vrchov, ako aj mnohých pútnikov, ktorí sa stretli pri filiálnej Kaplnke Najsvätejšieho Srdca Ježišovho na Hradišských Vrchoch, ktoré patria do farnosti Šoltýska. V tomto roku si pripomíname 100 rokov od postavenia kaplnky.

Kaplnku v roku 1923 postavil Ján Štefančík z Hradišských Vrchov. V tomto roku prešla kompletnou rekonštrukciou, o ktorú sa postarala rodina Vrábeľová, ktorá pochádza z tohto miesta. Pozvanie na požehnanie kaplnky, ako aj na slávenie svätej omše prijal rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik. Stal sa prvým biskupom, ktorý slúžil svätú omšu v tejto kaplnke.

Všetkých, ktorí prišli na toto miesto slávenia, biskup privítal v krásnej Božej prírode, a vyjadril radosť zo slávenia práve na tomto mieste, ktoré pamätá na námahy a lásku, ktoré boli vynaložené pri výstavbe kaplnky. „Keď ďakujeme za obnovenú kaplnku – Pánu Bohu a všetkým, ktorí sa o to pričinili, treba nám s vďakou pamätať aj na prvých tvorcov tejto krásnej kaplnky,“ napísala Zdenka Podhorcová.

Každý rok na sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho sa tu slávi svätá omša. V deň slávenia svätej omše si tento rok biskup Stanislav pripomenul 45 rokov kňazskej vysviacky. Prítomní mu popriali veľa pevného zdravia, ochranu Panny Márie Matky kňazov, ako aj veľa duchovných a fyzických síl pri jeho náročnej službe. Vyše 300 ľudí sa po svätej omši išlo na agapé, ktoré sprevádala miestna ľudová muzika.

Myšlienky z homílie biskupa Stolárika

Biskup Stolárik sa prostredníctvom príkladu zaoberal témou a hodnotou práce. Človek, ktorý sa vo svojej činnosti sústredí iba na splnenie svojich túžob a cieľov, veľakrát nenaplní úlohu svojho života. Iní, hoci, majú dobrý úmysel, nemyslia na to, že práca môže človeka aj zničiť. Ak človek, poučený „príkladom“ predchádzajúcich postojov ide do diela práce, hoci vynaloží veľkú námahu, svojou prácou vytvorí hodnoty pre mnohých ďalších, uviedol.

Aj kaplnka na Hradišských vrchoch je výsledkom diela práce rúk vtedajších ľudí, ktorí ju postavili isto so značnými námahami v prostredí vrchov. Vyjadril radosť, že svoje kňazské jubileum – 45 rokov kňazstva môže sláviť práve tu, v nádhernej prírode, v spoločenstve veriacich, ktorí prišli osláviť 100 rokov od vybudovania a požehnania kaplnky a uctiť si Najsvätejšie Srdce Ježišovo, ktorému je kaplnka zasvätená.

Nádherné prostredie prírody vytvorila Božia láska, kaplnku postavili z lásky ľudia. Takto vzniklo ľudské dielo v prostredí nádhernej Božej prírody, čo je dôvodom k Božej oslave. Láska Ježišovho Srdca, je prameňom milostí, ktoré vyvierajú z otvoreného Ježišovho boku, ktorý za nás vylial svoju krv; svoju krv pre všetkých. Nech sa Ježiš svojím milosrdenstvom dotkne každého z nás a ak máme v sebe nejakú neuzdravenú bolesť, pamätajme, že aj Ježiš bol v Getsemanskej záhrade zneistený, prežíval naše ľudské úzkosti, ale až v takej miere, že sa potil krvou a prosil Otca - ak je možné - aby ho minul tento kalich.

Keďže mal aj ľudskú prirodzenosť, jeho srdce prežívalo aj ľudsky tiež strachy, úzkosť, ale On prijal Otcovu vôľu. Na kríži cítil takú opustenosť, že volal na svojho Otca: „Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil?“ (Mk 15,34). Hoci nebo ostalo mlčať, v dôvere vyriekol svoje posledné slová: „Otče, do tvojich rúk porúčam svojho ducha“ (Lk 23,46). Ježišove postoje sú pre nás smerodajné, ako prijímať Božiu vôľu, ako sa odovzdávať Bohu. Boh nikdy neopustí, nikdy nesklame, dodal jubilant, rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik.

Fotografie
_
Zdroj: Rožňavská diecéza, Zdenka Podhorcová( TK KBS, burv, hpo, ml; pz ) 20230619011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]