[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave zorganizovali kolokvium teológov s prof. Scottom Hahnom
P:3, 16. 06. 2023 15:40, DOM

Bratislava 16. júna (TK KBS) Na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského sa dnes v spolupráci so Spoločenstvom Ladislava Hanusa uskutočnilo kolokvium teológov s prof. Scottom Hahnom, katolíckym biblickým teológom a kresťanským apologétom z Františkánskej univerzity Steubenville (Ohio) na tému Biblia ako srdce teológie. Na kolokviu sa zúčastnil aj rektor Pápežskej univerzity Angelicum Thomas Joseph White, OP, bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko a vojenský ordinár Mons. František Rábek.

Na kolokviu sa prof. Hahn zaoberal Božím slovom a jeho inšpiráciou aj vo svetle teologickej reflexie Tomáša Akvinského a potom inovatívnym pohľadom poukázal na náročný List Hebrejom a jeho eucharistické črty a motívy. Prof. Hahn sa zaoberal výrazmi, ktoré odkazujú nielen na Ježišovu obetu ale aj jej liturgický kontext naznačený v liste. Tento list poznačený kňazskou kristológiou prezentuje kňazstvo Krista vo svetle sviatku zmierenia, pričom je to analogické kňazstvo vo svetle starozákonného kňazstva. Hoci jeho kňazstvo nie je rituálne, predsa má aj kresťanstvo rituálny ráz vďaka eucharistickému sprítomňovaniu Ježišovej obety na kríži. Tá sa reflektuje vo svetle Novej zmluvy, ktorá je 4-krát citovaná zo siedmych výskytov v Novom zákone. Jedinečné a dokonalé kňazstvo postavené na koncepte vzťahu s Bohom a s ľuďmi dosahuje plnosť aj cez uskutočnenie Božej vôle. V napĺňaní tejto „vôle sme raz navždy posvätení obetou tela Ježiša Krista“ (Hebr 10,10). Jeho prednáška vyvolala podnetnú diskusiu medzi účastníkmi. Po kolokviu sa v Katedrále sv. Martina konala slávnostná sv. omša zo slávnosti Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a po nej bol obed v jedálni fakulty.

Katolícky teológ a apologéta, profesor Scott Hahn, známy u nás svojimi publikáciami, ktorý miluje Eucharistiu a Cirkev, pomohol už viacerým kresťanom cez svoj životný príbeh a knihy o katolíckej dogmatike pri konverzii a vstupe do plného spoločenstva Katolíckej cirkvi.  Jeden z jeho prelomových citátov o potrebe duchovných otcov je: „Prirodzené rodiny potrebujú otcov. Dieťa potrebuje otca. To by malo byť bez debaty. Stalo sa však politicky nekorektné tento jednoduchý fakt pripustiť. No je tu. A predsa, ak je otec nevyhnutný v prirodzenej rodine, ešte nevyhnutejší je v rodine nadprirodzenej, v Cirkvi. Pretože Cirkev sa mocou Eucharistie zjednocuje - stáva sa domácnosťou a rodinou. 'Keďže je jeden chlieb, my mnohí sme jedno telo, lebo všetci máme podiel na jednom chlebe.' (1Kor 10, 17). Takto Cirkev potrebuje omšu a iba kňaz ju vie ponúknuť. Iba kňaz bol na tento účel vysvätený. Okrem toho, každý kresťan potrebuje omšu. Spomeňte si, čo povedal Ježiš: 'Veru, veru, hovorím vám: Ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život.' (Jn 6, 53). Toto sú silné slová: Bez omše niet života v nás.“ (z knihy: Veľa je povolaných - Opäť objaviť krásu kňazstva).

TK KBS informoval Jozef Jančovič( TK KBS, jja, ml; pz ) 20230616057   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]