[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Americkí biskupi sa zišli na plenárnom zasadnutí na Floride
P:3, 16. 06. 2023 15:27, ZAH

USA 16. júna (TK KBS) Na Floride prebieha plenárne zasadnutie Konferencie katolíckych biskupov Spojených štátov.  Dvojdňové zhromaždenie, ktoré sa začalo vo štvrtok 15. júna, sa končí dnes.

Vo štvrtok si biskupi vypočuli sériu uvítacích príhovorov a potom sa rozdelili do výborov, ktoré sa zameriavali na jednotlivé témy: liturgiu, náuku, kultúrnu rozmanitosť a iné. V piatok hlasovali o viacerých bodoch činnosti, ktoré navrhli jednotlivé výbory a podvýbory. Jedným z rečníkov, ktorí sa vo štvrtok ráno prihovorili americkým biskupom, bol arcibiskup Christophe Pierre, apoštolský nuncius v Spojených štátoch.  Vo svojom príhovore povzbudil biskupov, aby sa zapojili do prebiehajúcej synodálnej cesty, ktorú inicioval pápež František, a ponúkol im tri „usmernenia“ pre tento proces.

Prvým z nich je, ako povedal, „stretávať sa, aby sme objavili“: Cirkev musí „ísť na misiu do sveta“, vyzval arcibiskup Pierre, „a s otvorenosťou objavovať to, čo tam skutočne je – nielen vnucovať to, čo už poznáme“. Ďalej zdôraznil dôležitosť, aby sme „počúvali s cieľom zjednotiť sa“ a povedal, že „na prekonanie polarizácie sa musíme naučiť počúvať jeden druhého, spolupracovať a kráčať spolu cum Petro et sub Petro“.

Posledné usmernenie arcibiskupa Pierra sa týkalo „prežívania Eucharistie ako misie“. S odkazom na prebiehajúcu eucharistickú obnovu Konferencie katolíckych biskupov USA USCCB povedal, že tento proces bude skutočne úspešný len vtedy, „ak sa veriaci naučia, že Eucharistia, ktorú prijímajú, z nich má urobiť misionárov, ktorí prinesú prítomnosť Krista – prítomného teraz v nich – ľuďom, ktorí Pána ešte nepoznajú.“ (Zdroj: VaticanNews / Preložila: Mária Spišiaková)( TK KBS, VaticanNews CZ, msp, ml; pz ) 20230616056   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]