[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Te Deum v Košiciach sa poďakovali za priebeh akademického roka
P:3, 16. 06. 2023 08:05, DOM

Košice 16. júna (TK KBS) Vo štvrtok 15. júna 2023 sa v seminárnom kostole sv. Antona Paduánskeho v Košiciach uskutočnila slávnostná svätá omša Te Deum, počas ktorej sa zamestnanci a študenti Teologickej fakulty KU v Ružomberku, Kňazského seminára sv. Karola Boromejského a Univerzitného pastoračného centra sv. Košických mučeníkov v Košiciach poďakovali za úspešný priebeh akademického roka 2022/2023. 

Hlavným celebrantom a kazateľom bol košický arcibiskup metropolita a veľký kancelár Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku Mons. Bernard Bober. V príhovore poznamenal, že štúdium teológie uschopňuje človeka „poznávať Božie tajomstvá, ohlasovať ich a vydávať o nich svedectvo celou svojou existenciou“. Ide tu o „existenciu v ústrety druhým, o vzájomnú otvorenosť všetkých, ba až o vedomé prepojenie všetkých v Ježišovi Kristovi“. 

Pri svätej omši boli prítomní aj štyria jubilanti kňazi (Alex Bartko, Anton Fabian, Jozef Jurko, Anton Konečný), ktorí sa pripojili slávením 50. výročia svojej kňazskej vysviacky. Bolo to v júni 1973 v Bratislavskom Dóme sv. Martina, kedy za košickú diecézu prijali sviatosť kňazstva dvanásti spolužiaci: Alex Bartko, František Dudo, Anton Fabian, Viktor Grega, František Jakubčin, Jozef Jurko, Štefan Juhász, Anton Konečný, Jozef Mydla, Juraj Petrík, Štefan Pristaš a Dezider Stász. 

Po svätej omši nasledovala v Aule sv. Košických mučeníkov promócia za účasti členov akademickej obce a vzácnych hostí z iných univerzít a fakúlt na území mesta Košice a Prešova. Počas slávnostnej promócie rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku doc. Jaroslav Demko udelil zlatú medailu KU pri príležitosti kňazského jubilea 50. rokov a za dlhoročnú vedecko-pedagogickú činnosť na TF KU prof. Antonovi Fabianovi, prof. Jozefovi Jurkovi a prof. Antonovi Konečnému.

V závere vystúpil so svojím príhovorom aj dekan Teologickej fakulty doc. Radoslav Lojan, ktorý poďakoval všetkým ocenením. Absolventom magisterského a bakalárskeho štúdia, absolventom akademického programu Master v teológii manželstva a rodiny veľa úspechov a nádeje v každodennom živote. Špeciálne poďakovanie nakoniec vyjadril dekan Lojan aj všetkým pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom TF KU za ich obetavú, ale aj zodpovednú a náročnú prácu, ktorú konajú denne v prospech celej Teologickej fakulty v Košiciach.

TK KBS informoval Dekanát TF KU( TK KBS, dek, ml; pz ) 20230616029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]