[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňaza a umelca pátra Marka Rupnika prepustili z jezuitskej rehole
P:3, 15. 06. 2023 15:06, ZAH

Rím 15. júna (CNA/TK KBS) Kňaz a umelec páter Marko Rupnik, obvinený z fyzického a psychického zneužívania mnohých rehoľných sestier, bol tento mesiac prepustený z jezuitskej rehole.

Spoločnosť Ježišova vo svojom vyhlásení z 15. júna uviedla, že Rupnik bol vylúčený kvôli „tvrdohlavému odmietaniu dodržiavať sľub poslušnosti“. Rupnik bol požiadaný, aby zmenil komunitu a „prijal novú misiu“, uvádza sa vo vyhlásení. „Vzhľadom na opakované odmietnutie Marka Rupnika podriadiť sa tomuto príkazu nám, žiaľ, zostalo len jedno riešenie: prepustenie zo Spoločnosti Ježišovej.“

Podľa kánonického práva má Rupnik po doručení dekrétu 14. júna 30 dní na odvolanie sa proti prepusteniu. Dekrét bol vydaný 9. júna, ako uviedli jezuiti. Páter Johan Verschueren SJ Rupnikov predstavený, v ktorého mene bolo vyhlásenie napísané, povedal, že do konca tohto obdobia sa nebudú poskytovať ďalšie informácie.

Vo februári jezuiti uviedli, že začali nové interné konanie proti Rupnikovi po tom, ako proti nemu dostali obvinenia z časového rozpätia od roku 1985 do roku 2018. Uviedli, že „vysoko dôveryhodné“ obvinenia zahŕňajú tvrdenia o duchovnom, psychickom a sexuálnom zneužívaní a o zneužívaní svedomia.

V poslednom vyhlásení sa uvádza, že tím, ktorý vyšetruje obvinenia, doručil svoju dokumentáciu v tom istom mesiaci.

Rupnikovi nadriadení na odporúčanie vyšetrovateľov uvalili na jeho službu určité obmedzenia. Obmedzenia podľa Spoločnosti Ježišovej spočívali v tom, že „zmenil komunity a prijal novú misiu, v ktorej sme mu ako jezuitovi ponúkli poslednú šancu vyrovnať sa so svojou minulosťou a dať jasný signál mnohým poškodeným ľuďom, ktorí proti nemu svedčili, že nastúpil na cestu pravdy“.

Podľa mediálnych správ z posledných mesiacov Rupnik porušil tieto a ďalšie príkazy, ako napríklad zostať v strednom Taliansku a nezúčastňovať sa na verejných umeleckých aktivitách.

Podľa nedávnych informácií, ktoré zverejnil taliansky denník Domani, Rupnik, ktorý bol krátko exkomunikovaný aj za to, že pri spovedi rozhrešil spoluvinníčku na hriechu proti šiestemu prikázaniu, v júni tohto roku odcestoval z dôvodu umeleckých projektov do mesta Mostar v Bosne a Hercegovine a na ostrov Hvar v Chorvátsku.

Vo vyhlásení pre ACI Prensa, spravodajského partnera CNA v španielčine, delegát pre jezuitské interprovinciálne domy a diela v Ríme a predstavený obvineného kňaza Verschueren potvrdil pravdivosť týchto informácií a uviedol, že tieto cesty sú „vážnym porušením reštriktívnych opatrení uložených pátrovi Rupnikovi“.

Rupnik údajne navštívil mesto Mostar ako hosť františkánskeho rádu pri príležitosti ukončenia renovácie Kostola sv. Petra a Pavla menších bratov, kde centrum Aletti – umelecká škola založená Rupnikom v Ríme – mala na starosti výzdobu klenby a stien freskami a veľkou mozaikou s rozlohou viac ako 7 500 štvorcových metrov.

Podľa denníka Domani Rupnik odcestoval aj na ostrov Hvar, aby na žiadosť biskupa Hvaru, Brača a Visu Mons. Ranka Vidovića preskúmal možnosti obnovy kaplnky biskupskej rezidencie. V januári páter Verschueren požiadal obvineného kňaza, aby neopúšťal stredné Taliansko, aby bol k dispozícii „pre ďalšie prebiehajúce predbežné vyšetrovania“.

Okrem toho má Rupnik od februára zakázanú akúkoľvek verejnú umeleckú činnosť, najmä vo vzťahu k náboženským stavbám (ako sú kostoly, cirkevné inštitúcie, oratóriá a kaplnky exercičné domy a centrá spirituality).

CNA Hannah Brockhaus

Zdroj: CNA / Preložila: Mária Spišiaková( TK KBS, cna, msp, ml; pz ) 20230615040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]