[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Opäť diskutovali o tom, či súčasné umenie patrí do sakrálneho priestoru
P:3, 15. 06. 2023 10:46, DOM

Bratislava 15. júna (TK KBS) V utorok 12. mája 2023 sa v pastoračnom centre pri Kostole Panny Márie Kráľovnej rodiny na Teplickej ulici v Bratislave konalo už štvrté pokračovanie diskusných stretnutí cyklu „Patrí súčasné umenie do sakrálneho priestoru?“. Hosťami boli prof. Ladislav Čarný, akademický maliar a prof. Jozef Hlinický (v neprítomnosti jeho príspevok prečítala Daniela Čarná).

V príspevkoch na tému „Oprav môj dom!“ sa zamerali na teóriu aj prax výstavby kostolov a riešenia ich interiérov. Pomenovali problémové miesta a uviedli aj pozitívne príklady. Mapovali, ako konkrétne je možné prispieť k zvyšovaniu odbornosti v problematike súčasného sakrálneho umenia, na stave ktorého možno vnímať vzťah kresťanov k okolitej spoločnosti, ale aj voči sebe navzájom. 

Živého diskusného stretnutia sa zúčastnilo viac ako 50 návštevníkov z radov laickej a odbornej komunity architektov, výtvarníkov, historikov umenia ako aj členov liturgických komisií. Moderovala ho architektka Diana Szekerová.

Desiateho mája 2023 sa konala farská exkurzia pod názvom „Od moderny k súčasnosti“ po stopách príkladov dobrej praxe v moravských kostoloch v Jednovniciach a Senetářove, kde sa nachádza oltárny obraz a Krížová cesta Mikuláša Medka a Sazovicích s obrazmi Vladimíra Kokoliu. Zúčastnilo sa ho spolu s farárom Lukášom Uváčikom 17 účastníkov z Bratislavy a 2 ďalší z okolia Brna.

Cyklus otvorených diskusných stretnutí, návštev galérií a ateliérov umelcov je voľným pokračovaním synodálnych stretnutí umelcov, ktoré vo farnosti prebiehali v minulom roku. Je tiež príspevkom k rozvoju dialógu medzi Cirkvou a svetom umenia počas aktuálneho Roka kresťanskej kultúry a po letnej prestávke v ňom plánujeme od októbra 2023 pokračovať.

Zvukový záznam z predošlých stretnutí je možné nájsť cez Spotify podcast Farnosť Teplická Bratislava

Viac informácií je možné nájsť na stránke www.teplicka.org/synoda-u-nas/.

Fotografie

TK KBS informovala Daniela Čarná( TK KBS, dca, ml; pz ) 20230615027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]