[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Svetový deň darcov krvi pripomenuli aj zosnulého arcibiskupa Tkáča
P:3, 15. 06. 2023 09:00, DOM

Košice 15. júna (TK KBS) Svetová zdravotnícka organizácia v roku 2005 vyhlásila 14. jún za Svetový deň darcov krvi. V tento deň sa vzdáva úcta miliónom ľudí darujúcim krv s cieľom zachrániť životy alebo pomôcť pacientom, ktorí ju nevyhnutne potrebujú. V košickej Katedrále sv. Alžbety si každý rok Svetový deň darcov krvi pripomínajú svätou omšou za darcov krvi.

V tomto roku bola svätá omša spojená aj s oslavou kňazských jubileí. Nie je náhodou, že viacerí kňazi aj spomedzi jubilantov, ktorí si pripomínajú 20. výročie kňazstva, sú tiež dobrovoľnými darcami krvi.

Hlavný celebrant, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, pripomenul, že nedávno zosnulý emeritný arcibiskup  Mons. Alojz Tkáč bol jeden z prvých Košičanov, ktorí dostali za bezplatné darcovstvo krvi zlatú Jánskeho plaketu. Neskôr získal aj diamantovú plaketu a aktívne krv daroval až do svojich 65 rokov. Práve on pre myšlienku darcovstva krvi nadchol mnohých kňazov arcidiecézy.

Darcom krvi, ale aj jubilujúcim kňazom, sa v homílii prihovoril dómsky farár a dekan Allan Tomáš. „Daruj krv, daruj plazmu, zdieľaj život, zdieľaj často – toto je motto dnešného dňa. Čím a kým sú darcovia krvi, ktorým dnes venujeme po celom svete pozornosť, vďačnosť a obdiv? Sú to ľudia, ktorí doslovne darujú seba, aby zachránili zdravie a život iných. Je to niečo, čo nikto od nás nemôže žiadať a konáme to nad rámec svojich povinností. A k tomuto nás pozýva náš majster Ježiš. On nás pozýva ísť za čiaru a prekročiť  svoje limity. Zachovať prikázanie je veľa, ale môžeme ísť v živote aj ďalej. Rozdávať seba.“

O rozdávaní seba hovoril kazateľ, hoci príhovor smeroval k jubilujúcim kňazom. Náročnosť tohto povolania, podľa neho, vystihol významný francúzsky spisovateľ Francois Mauriac keď napísal: „Kňaz nikdy nie je prijímaný s ľahostajnosťou. Buď ľudí k sebe priťahuje, alebo ľudí od seba odpudzuje. Jedno je isté, úloha a poslanie kňazov v súčasnej spoločnosti potrebuje obnovu. Aký má byť kňaz? Má byť aj veľký, aj malý zároveň. Musí to byť hrdina, ktorý zvíťazil sám nad sebou. Človek, ktorý zápasil s Bohom, ale aj hriešnik ktorému Boh odpustil. Musí byť prameňom svätého života, služobníkom slabých, bojazlivých a neistých, ale zároveň pánom a vládcom svojich vlastných túžob a želaní. Kňaz musí byť veľký i malý zároveň.“

Počas svätej omše zazneli aj tri poďakovania. Ako prvá poďakovala za zdravotníkov všetkým darcom krvi MUDr. Jitka Mačalová, primárka košického Odberového a spracovateľského centra Národnej transfúznej služby SR. Za darcov krvi ďakoval aj primátor Košíc Jaroslav Polaček. Daruje krv už od svojich 18 rokov, a zdôraznil, že snáď aj svätá omša za darcov krvi pomôže spopularizovať bezplatné darcovstvo krvi. Za kňazov jubilantov sa prihovoril Jozef Kmec, ten pripomenul, že už 20 rokov sa ako kňazi snažia, aby ich život a služba boli tiež naplno darom Bohu a ľuďom.

Na záver svätej omše poďakoval arcibiskup Bober všetkým prítomným, že sa spoločne mohli zamyslieť nad cenou života, či už skrz samotnú krv, ktorá vďaka nezištnosti darcov a práci zdravotníkov pomáha chorým, alebo aj v obete, ktorú prinášajú jubilujúci kňazi už 20 rokov v aktívnej službe celému spoločenstvu Cirkvi.

Zdroj: Košická arcidiecéza( TK KBS, ke, ml; pz ) 20230615022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]