[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Subkomisia pre bioetiku KBS vydala stanovisko k problému reexportu liekov
P:3, 14. 06. 2023 11:05, DOM

Bratislava 13. júna (TK KBS) Subkomisia pre bioetiku Konferencie biskupov Slovenska (KBS) vydala stanovisko k problému reexportu liekov zo Slovenska. Podporili ho Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) a Ekumenická rada cirkví. Stanovisko prinášame v plnom znení.

-

Stanovisko k problému reexportu liekov zo Slovenska

Starostlivosť o chorých, slabých a núdznych je od začiatku kresťanstva neoddeliteľnou súčasťou jeho pôosobenia vo svete. Jej súčasťou tiež vždy bola a stále je aj obrana a ochrana chorých a slabých pred ubližovaním a nespravodlivosťou. Aktuálnou výzvou pre spoločnosť  a zdravotnícky systém je riešenie problémov so zabezpečením dostupnosti liekov pre chorých ľudí.

Je to už dlhodobo známy problém a existujú určite mnohé objektívne dôvody, ktoré v tejto dobe túto nedostupnosť spôsobili a spôsobujú – technické, organizačné, geopolitické, ekonomické. Sme vďační všetkým, ktorí na riešení tohto problému v záujme chorých pracujú.

Je ale potrebné v tejto súvislosti vyriešiť a zastaviť aj neetické a nemorálne praktiky, ktoré ubližujú chorým ľuďom a cynicky zneužívajú dnešnú situáciu.

Ako už bolo zverejnené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv – existujú jednotlivci, ktorí nezákonným spôsobom vyvážajú lieky určené pre slovenských pacientov do zahraničia. Vývoz liekov túto nedostupnosť zvyšuje a v mnohých prípadoch je priamou príčinou nedostatku viacerých liekov, používaných na liečbu vážnych ochorení.

Takýmto počínaním je priamo ohrozované zdravie a životy tých, ktorí konkrétne lieky potrebujú. Toto konanie považujeme za neprijateľné.

Bioetická subkomisia KBS spolu s ECAV a Ekumenickou radou cirkví preto v priloženom stanovisku apeluje na všetkých, ktorí na akejkoľvek úrovni zaobchádzajú s liekmi – výrobcov, držiteľov registrácie, veľkodistribútorov, farmaceutov a poskytovateľov lekárenskej starostlivosti – aby odmietli participáciu na akomkoľvek kroku, ktorý je súčasťou reťazca vedúceho k vývozu liekov a ktorý prehlbuje nedostupnosť liekov pre slovenských pacientov.

S dôverou sa obraciame tiež na kompetentné orgány štátu a povzbudzujeme ich, aby tieto snahy poškodzujúce zdravie a ohrozujúce životy chorých dôsledne monitorovali, identifikovali a účinne potláčali.

-( TK KBS, sb; ml ) 20230614016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]