[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Tagle: Hlad po peniazoch spôsobuje chorobu, hlad po Bohu lieči
P:3, 13. 06. 2023 15:21, ZAH

Konžská demokratická republika 13. júna (VaticanNews) Na slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi viceprefekt Dikastéria pre evanjelizáciu ako pápežov vyslanec ukončil tretí národný eucharistický kongres v Konžskej demokratickej republike.

S dvojitou výzvou - neplytvať pravým pokrmom, ktorý dáva autentický život, ktorým je Ježiš v podobe chleba a vína, a vyhýbať sa falošným pokrmom a jedovatým nápojom, ktoré oslabujú a ničia vzájomné porozumenie, úctu, odpustenie, spolupatričnosť a službu. Tieto odkazy zanechal kardinál Luis Antonio G. Tagle v nedeľu 11. júna, na slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi, počas tretieho národného eucharistického kongresu v Konžskej demokratickej republike, ktorý sa konal od 4. júna v Lubumbashi. Zúčastnil sa na ňom ako osobitný vyslanec pápeža, a potom pokračoval vo svojej misii v pondelok 12. júna, keď sa presunul do Gomy, hlavného mesta sužovaného regiónu Severné Kivu, kde sa stretol s utečencami utekajúcimi z oblastí konfliktu a nedávnej erupcie sopky Nyiragongo.

Kardinála, ktorého pápež František 25. apríla vymenoval za svojho vyslanca v treťom najväčšom meste Konžskej demokratickej republiky, sprevádzali miestni kňazi Georges Kalenga Masuka, druhý zástupca generálneho sekretára Národnej biskupskej konferencie a Yvon Kilongo Kafuku, riaditeľ pastoračného centra hostiteľskej arcidiecézy.

Spolu s arcibiskupom Lubumbashi boli na štadióne Mazembe prítomní takmer všetci biskupi tejto veľkej africkej krajiny a veriaci zastupujúci všetky diecézy. „Vždy sa obracajte k Ježišovi, Chlebu života: ako rodina, ako Cirkev, ako ľud; hladujte a žíznite po ňom; prichádzajte k nemu, prebývajte v ňom a žite v ňom. Milujte sa navzájom a slúžte si navzájom na jeho pamiatku,“ povedal kardinál Tagle.

Na začiatku svojej homílie pápežský vyslanec priniesol Konžanom pozdrav pápeža Bergoglia, ktorý je v súčasnosti hospitalizovaný v nemocnici Gemelli, a pripomenul jeho nedávnu návštevu hlavného mesta Kinshasa od 31. januára do 3. februára. Potom komentoval liturgické čítania (Dt 8, 2-3. 14-16, 1 Kor 10, 16-17 a Jn 6, 51-58) a tému kongresu, ktorý sa po troch rokoch odkladov konečne slávil. Filipínsky kardinál hovoril o Eucharistii a rodine a varoval pred hladom po peniazoch, obdivoch a poctách.

„Chceli by sme najnovšiu módu, nový mobilný telefón a najnovšiu zbraň alebo raketu. Príliš sme sa živili hnevom, závisťou a súťaživosťou. Pijeme zo studne chamtivosti, korupcie a manipulácie.“ Upozornil však, že tieto potraviny a nápoje, ktoré poznáme a máme príliš radi, nie sú zdravé. Ochoreli by sme z nich my, naše rodiny aj celý svet. „Chudobných urobia chudobnejšími. Môžu nás dokonca zabiť a vyhladiť zem. Naopak, živiť sa Kristovým telom darovaným za ľudstvo znamená jesť jeho pokoru, jeho štedrosť a jeho lásku. Piť jeho krv vyliatu za nás znamená piť jeho súcit, jeho spravodlivosť a jeho odpustenie.“

„Žiť z Božieho Slova, ktoré sa stalo telom a krvou, znamená žiť tak, ako žil on, vždy v synovskom spoločenstve s Bohom a vždy v bratskom spoločenstve s našimi bratmi a sestrami, najmä s tými najslabšími a zabudnutými. Práve preto,“ zdôraznil pápežský vyslanec, „sa z Eucharistie rodí Božia rodina, ktorá z nás robí rodinu Božiu. Aj keď je nás veľa, aj keď sa navzájom líšime, v Ježišovi Kristovi sme jedna rodina. A životom tejto rodiny je láska Ducha Svätého, vďaka ktorej rastieme,“ zdôraznil kardinál Tagle a na záver vyzval konžských veriacich, aby „lámali a delili sa o chlieb, ktorým je Ježiš, a tak budovali spoločenstvo a rodinu“.

Zdroje: VaticanNews / cirkev.cz( TK KBS, VaticanNews CZ, cirk, ml; pz ) 20230613026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]