[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sviatok Božieho tela oslávili cez víkend verejne aj na námestiach miest
P:3, 12. 06. 2023 11:28, DOM

Bratislava 12. júna (TK KBS) Sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi, ktorý sme slávili počas minulého týždňa, verejne oslávili cez víkend na viacerých námestiach. Prinášame spravodajstvo z viacerých miest.

Bratislava

Bratislava, Bozie telo, biskup Halko

Na Primaciálnom námestí v Bratislave sa konala v nedeľu 11. júna slávnostná svätá omša a procesia pri príležitosti Slávnosti Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi.

Hlavným celebrantom slávnosti bol apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli. V homílii sa prihovoril bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko (jeho príhovor je možné nájsť TU)

Po svätej omši nasledovala eucharistická procesia z Primaciálneho námestia pred Kostol sv. Jána z Mathy (Trojička) na Župnom námestí. Procesiu zakončili eucharistickým požehnaním.

Fotogaléria

Banská Bystrica

Banska Bystrica, Bozie telo

V nedeľu 11. júna 2023, slávil v Kostole nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici diecézny biskup Mons. Marián Chovanec slávnostnú svätú omšu k úcte Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi. Spolu s diecéznym biskupom koncelebrovali banskobystrickí dekani i ďalší kňazi pôsobiaci na území mesta Banská Bystrica.

Diecézny biskup vo svojej homílii spomenul, že Boh dáva dobré dary svojim deťom. Tým najlepším darom, ktorý nám dal je dar seba samého v Ježišovi Kristovi. Práve tento veľký Boží dar každodenne sprítomňujeme na našich oltároch. Dar Eucharistie, ktorý prijímame nás má pretvárať na nových a lepších ľudí, zdôraznil diecézny biskup.

Po svätej omši nasledovala eucharistická procesia, ktorá sa konala na Námestí Štefana Moysesa a Námestí SNP. Oltáriky si pripravili štyri banskobystrické farnosti: Banská Bystrica – Podlavice, Banská Bystrica – mesto, Banská Bystrica – Fončorda a Banská Bystrica – Radvaň. Procesiu zakončil diecézny biskup pred Katedrálou sv. Františka Xaverského eucharistickým požehnaním.

TK KBS informoval Peter Ľupták

Košice

Tradícia procesií ožíva v posledných rokoch aj v centre Košíc a jeden z najväčších cirkevných sviatkov, ľudovo nazývaný Božie telo, je zviditeľnením viery v skutočnú prítomnosť Krista v Eucharistii.

Účastníci procesie sa  postupne zastavujú pri štyroch oltároch, ktoré sa nachádzajú v samotnom centre od seba vzdialené asi 100m a  symbolizujú štyri svetové strany. Sprievod tak naznačuje Božiu ochotu a ústretovosť aj voči tým, čo ho nepoznajú.

„Chceme osláviť Božiu lásku, pretože tak nám to zjavil sám Ježiš Kristus. Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život, teda túto Božiu lásku vtelenú v Ježišovi Kristovi sprítomnenú v Eucharistii chceme niesť naším mestom a chceme žehnať tomuto mestu.

Snažme sa spoločne prežiť tieto chvíle v katedrále i okolo nej tak, aby sme mali nielen zážitok, ale aj duchovný úžitok, aby sme prejavili vďačnosť za Božiu lásku, ktorá nás tiež učí milovať až do krajností.“ Tieto slová predniesol košický arcibiskup metropolita Bernard Bober na úvod svätej omše v nedeľu 11. júna 2023. Súčasťou svätej omše zo sviatku Božieho Tela bola aj eucharistická procesia centrom mesta.  Procesia, čiže putovanie s Eucharistiou, symbolicky vyjadruje naše pozemské putovanie, náš život s Kristom.

Arcibiskup Bober sa vo svojom príhovore zameral na význam a dôležitosť Eucharistie v živote veriaceho človeka. „Kresťan i Cirkev žije z Eucharistie. Počuli sme od Ježiša samého – kto mňa príjme, žije zo mňa a bude žiť naveky. Tak veľmi si vážime tento pokrm lásky, že ho po každej svätej omši v hlbokej viere uchovávame vo svätostánku.

Tu kľačíme na kolenách a v tichu adorácie sa prichádzame pokloniť i poďakovať nášmu Bohu. Kľačíme tu pred Pánom, ktorý sa prvý znížil k nám a to až tak, že sa stal jedným z nás. Kľačíme pred láskou, ktorá je tak obetavá, čistá a má silu meniť nás. Adorácia Eucharistie nás uschopňuje prehodnotiť a meniť svoj život k lepšiemu, pomáha nám ešte viac veriť, dôverovať Bohu a nakoniec učí nás ďakovať, prosiť a toto je veľmi potrebné v živote.“ 

TK KBS informovala Košická arcidiecéza

Nitra

 

Nitra, Bozie telo

Veľké množstvo veriacich z farností mesta Nitra vymenilo v nedeľu 11. júna 2023 svoje farské chrámy za priestor pod otvoreným nebom na Svätoplukovom námestí, kam prišli, aby sa zúčastnili verejného uctenia si Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi počas liturgickej slávnosti spojenej s Eucharistickou procesiou a konanej v súvislosti s minulotýždňovým sviatkom Božieho Tela.

Tejto už tradičnej bohoslužbe predsedal nitriansky biskup Mons. Viliam Judák a spolu s ním na nej koncelebrovali farári mestských farností, katedrálni kanonici a kňazi pôsobiaci na území mesta Nitra. Nechýbali na nej ani prvoprijímajúce deti s košíkmi plnými ružových lupeňov, ktoré čakala milá povinnosť počas Eucharistickej procesie na záver slávnosti. Biskup Viliam vo svojej homílii upriamil pozornosť prítomných na tajomstvo Eucharistie a jej význam pre život človeka – kresťana, aby bolo správne chápané a prijímané. Zarezonovali hlavne jeho úvahy, v ktorých zazneli aj nasledovné myšlienky:

„Zmyslom tohto slávenia nie je demonštrácia viery, či Cirkvi, aby sme dali najavo iným,  že sme ešte tu my kresťania – katolíci! Dôvodom slávenia je, že chceme si hlbšie uvedomiť, že Boh prichádza do nášho života všade tam, kde sa odohráva. Boh opúšťa svoj chrám, zostupuje medzi ľudí a ich starosti, prináša nám svoje požehnanie a pozýva nás, aby sme sa na svet dívali Jeho očami. Sviatosť Oltárna – Eucharistia – je pre nás katolíkov najvzácnejšou, najcennejšou a najdôležitejšou skutočnosťou, ktorú nám zanechal Pán Ježiš. Je najdôvernejším vzťahom Pána Boha s človekom a najužším zjednotením sa človeka s Bohom tu na zemi. Byť Eucharistickým človekom znamená mať veľkodušné a štedré srdce, otvorenú náruč pre potreby iných a vierou prežiarený život.

Eucharistický Ježiš je nám vždy k dispozícii. Ďakujme Pánu Ježišovi za dar Eucharistie, že je takto s nami, a že jeho Eucharistický pokrm a jeho Eucharistická  prítomnosť chce formovať naše životy. Je to veľmi veľký dar. Aj vás milé prvoprijímajúce deti prosím, prijímajte Pána Ježiša s takou láskou a vierou ako po prvýkrát, aby sa Ježiš stal súčasťou vášho života ako dobrý priateľ, ktorý vás bude sprevádzať a požehnávať. Prinesme teda Pána Ježiša dnes so živou vierou v procesii vo sviatostnej podobe aspoň do tejto časti nášho mesta, aby sme ho potom svojim životom, prácou, činnosťou, našimi vzťahmi, spôsobom kresťanského života prinášali do každej oblasti kde žijeme, a tak posväcovali seba, toto mesto a tento svet,“ uzavrel biskup Viliam Judák homíliu.

Po skončení svätej omše sa prítomní veriaci zapojili do procesie, v ktorej dominoval baldachýn nesený príslušníkmi Dobrovoľného hasičského zboru z Vinodolu a Veľkého Cetína, pod ktorým sa pri nesení monštrancie so Sviatosťou Oltárnou vystriedali všetci farári mestských farností. Po zastaveniach a modlitbách pri oltároch na Svätoplukovom námestí a Kupeckej ulici v jej závere pri Kostole sv. Michala archanjela udelil prítomným eucharistické požehnanie biskup Viliam a ukončil tak slávnosť, počas ktorej nitrianski kresťania vzdali úctu živému Ježišovi Kristovi prítomnému v Eucharistii.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

Trnava

Trnava, procesia, Bozie telo

V katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v nedeľu 11. júna trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch celebroval spolu s generálnym vikárom Mons. Petrom Šimkom, farárom dekanom v Trnave vsdp. kanonikom Jozefom Gallovičom, aulistami i so zástupcami rehoľných spoločenstiev jezuitov, františkánov, paulínov a saleziánov svätú omšu pri príležitosti slávnosti Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi.

V Trnave sa už tradične v nedeľu, ktorá nasleduje po slávnosti Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi slávi Eucharistia spojená so slávnostnou procesiou naprieč ulicami mesta. Arcibiskup Ján Orosch v homílií priblížil veriacim myšlienky z encykliky pápeža sv. Jána Pavla II. Cirkev žije z Eucharistie. Povzbudil ich, aby vždy dokazovali i podobným slávnostným eucharistickým sprievodom vzdávať vďaku Bohu za dar Eucharistie, z ktorej žije celá Kristova cirkev. V rámci homílie pripomenul veriacim aj povinnosť z lásky ku Kristovi prijímať Jeho Telo a Krv predovšetkým s dostatočne pripraveným srdcom. Je však potrebné učiť sa i čo najlepšej príprave na prijatie živého Krista po vonkajšej stránke, keď už aj na Slovensku môžeme prijímať Eucharistiu do úst i na ruku. Aby sa vždy zhodoval náš vonkajší postoj s vnútorným. A práve dnes, na sviatok Najsvätejšej Oltárnej sviatosti je tiež potrebné uvedomiť si, že Eucharistia je sviatosťou jednoty.

Po slávnostnej svätej omši nasledovala už tradičná procesia ulicami mesta, na ktorú prichádzajú i veriaci z okolia prvého slobodného kráľovského mesta na území súčasného Slovenska. Prvé zastavenie procesie bolo pripravené v jednej z kaplniek Katedrály sv. Jána Krstiteľa. Eucharistická procesia z katedrály pokračovala so zastaveniami pri jezuitskom Kostole Najsvätejšej Trojice, potom pri františkánskom Kostole sv. Jakuba a nakoniec pri uršulínskom Kostole sv. Anny, odkiaľ sa vrátila späť do katedrálneho chrámu, kde bola zakončená slávnostným spevom Teba Bože chválime.

Medzi jednotlivými zastaveniami niesol živého Ježiša Krista v monštrancii najprv trnavský arcibiskup Ján Orosch, po ňom generálny vikár Peter Šimko. Z jeho rúk prevzal monštranciu zástupca z radov pátrov jezuitov P. Peter Buša SJ, po ňom gvardián františkánskeho kláštora a rektor Kostola sv. Jakuba v Trnave P. František Vladimír Olbert OFM a na záver farár dekan v Trnave, vsdp. kanonik Jozef Gallovič. Napriek mračnám na oblohe, ktoré naznačovali možné prekvapenie v podobe dažďa, sa procesie zúčastnilo množstvo veriacich počnúc deťmi, ktoré sypali lupene kvetov, až po seniorov a chorých. Všetci tak spoločne vzdali vďaku živému Kristovi prítomnému medzi nami.

TK KBS informoval Arcibiskupský úrad v Trnave

_
Aktualizované( TK KBS, tk, ml; pz ) 20230612019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]