[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Posolstvo ku Dňu cestovného ruchu: Turizmus je príležitosť na plné prežitie prázdnin
P:3, 12. 06. 2023 10:55, ZAH

Vatikán 12. júna (VaticanNews) „Umenie a kultúra nám umožňujú spoznávať Boha, všetci sme povolaní k ich ochrane.“ Aj takto píše Mons. Rino Fisichella, proprefekt Dikastéria pre evanjelizáciu, v posolstve pri príležitosti 44. svetového dňa cestovného ruchu, ktorý sa bude sláviť 27. septembra. Posolstvo s názvom „Turizmus a zelené investície“, v ktorom arcibiskup vyzýva tých, ktorí pracujú v tomto sektore, aby rozvíjali dlhodobé projekty rešpektujúc životné prostredie a nesledovali okamžitý zisk, zverejnilo spomínané dikastériu.

Ako čítame v posolstve, „to, čo chce Cirkev urobiť spolu so štátmi, združeniami a mnohými ďalšími skutočnosťami zapojenými do cestovného ruchu“ je „zvýšenie starostlivosti o stvorenstvo účinnejším a pozitívnejším spôsobom na základe magistéria pápeža Františka“. Mons. Fisichella pripomína i pápežovu výzvu z encykliky Laudato si', aby sme sa angažovali v udržateľných investíciách, ktoré sú „tiež svedectvom viery, posilňovanej úctou k prírode, ktorú Boh stvoril a nám zveril“. Ako dodal,. „starosť o stvorenie a jeho ochranu patrí k biblickému posolstvu“.

Podľa slov proprefekta Dikastéria pre evanjelizáciu, „cestovný ruch treba chápať ako priaznivú príležitosť pre kresťanské spoločenstvo, nielen na podporu rôznych organizácií, ktoré sú zodpovedné za to, aby sme mohli naplno prežiť obdobie prázdnin, ale predovšetkým na vyjadrenie pocitu prijatia, ktorý charakterizuje ducha našich spoločenstiev na základe prežívanej viery“.

V posolstve Mons. Fisichellu tiež čítame, že „kresťania sú povolaní viesť dialóg s turistami, zaujímať sa o to, aby dovolenka bola zážitkom pokoja, uľahčovať formy, aby mal človek v rukách evanjelium alebo čítanie, ktoré vzbudí záujem o modlitbu a spiritualitu, dať zmysel času dovolenky“. Ďalej arcibiskup píše o ekonomickom aspekte turizmu, ktorý nesmie mať prednosť pred etikou: kresťania musia byť pozorní voči stvorenstvu a nemať za cieľ maximalizáciu zisku, čo často vedie k násiliu voči prírode i voči dôstojnosti človeka“.

„Cesta krásy je neoddeliteľnou súčasťou nášho poslania ohlasovať evanjelium a podporovať duchovný rast veriacich,“ zdôrazňuje  posolstvo k 44. svetovému dňu cestovného ruchu s dodaním, že „ochrana umeleckých diel je zodpovednosťou každého z nás.“

Miroslava Holubíková( TK KBS, VaticanNews; rp ) 20230612018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]