[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňazské rady posilnili novokňazi vo viacerých diecézach
P:3, 12. 06. 2023 10:11, DOM

Bratislava 12. júna (TK KBS) Kňazské rady cez víkend posilnili noví kňazi, ktorí vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v tento deň za kňazov Kristovej Cirkvi vysvätili biskupi v Bratislave, v Nitre, v Žiline a na Starých Horách.

Bratislava

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský vysvätil v sobotu 10. júna 2023 v Katedrále sv. Martina v Bratislave štyroch novokňazov. Sviatosť vysviacky prijali Martin Gira, Mário Jančovič, Tamás Pammer a Martin Surový. Zároveň vysvätil dvoch nových diakonov - Petra Kupkoviča a Viktora Vargu.

Zdroj: Facebook Bratislavská arcidiecéza 

Nitra

Kňazi nám neprichádzajú z inej planéty, ale z našich rodín, zaznelo pri vysviacke diakonov a kňazov v Nitre

Nitra, novoknazi, biskup, Judak

Do Nitrianskej diecézy pribudli dvaja novokňazi a dvaja diakoni, ktorí 10. júna 2023 prijali kňazskú a diakonskú vysviacku v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade z rúk nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka, ktorý pri tejto príležitosti predsedal slávnostnej svätej omši spolu s kanonikmi Katedrálnej kapituly, predstavenými Kňazského seminára sv. Gorazda a diecéznymi kňazmi, ktorí svojou prítomnosťou a modlitbami tiež sprevádzali štvoricu svätencov pri jednej z najvýznamnejších chvíľ v ich životoch.

Liturgická slávnosť sa konala za hojnej účasti najmä najbližších príbuzných novokňazov a diakonov a širokej verejnosti aj vďaka priameho prenosu TV LUX. Súcosť Mareka Gazdíka z farnosti Trenčín-Orechové a Dominika Stašeka z farnosti Radošovce – Oreské na prijatie sviatosti vysviacky v stupni diakonátu, a Lukáša Franka z farnosti Klátová Nová Ves a Dominika Tisovského z farnosti Žitavany na prijatie sviatosti vysviacky v stupni presbyterátu dosvedčil rektor kňazského seminára Mons. Marián Dragúň.

Pri modlitbe litánií na studenej dlažbe katedrálneho chrámu, pri sľuboch na kolenách pred svojim biskupom, pri pomazaní rúk krizmou či pri obetnom stole počas Eucharistického slávenia mohli novokňazi aj diakoni precítiť Božiu milosť a dar v podobe svojho povolania, ktorého sa im dostalo a v tento deň pre nich aj naplnilo v sviatostnej podobe. Nie náhodou tak biskup Viliam vo svojom slávnostnom príhovore okrem vyjadrenia vďaky Bohu a všetkým, ktorí prispeli k povolaniu štvorice svätencov do služby Bohu a Cirkvi, uvažoval aj nad veľkosťou povolania všetkých kresťanov do služby Bohu a do Kristovho kňazstva pre službu iným. 

Okrem iného tak povedal: „Kňazi majú páchnuť po ovciach a diakoni voňať po evanjeliu. Božím služobníkom nemôže byť nič cudzie, čo vyplýva z ich poslania pre dobro iných pri záchrane ich nesmrteľných duší. Úloha kňaza a diakona je v Cirkvi veľmi potrebná a dôležitá. Okrem vykonávania ich služby je veľmi dôležité svedectvo života. Mnohí uveria v Boha aj pre našu hodnovernosť. Treba byť verným kňazskej a kresťanskej identite bez ohľadu na okolnosti. Treba byť verným povolaniu k Bohu a jeho Cirkvi. Povolanie diakonov a kňazov je taký vzácny poklad, o ktorý sa treba starať. Treba byť zaň vďačný a chrániť si ho. Autentickosť a rýdzosť je to, čo Boh a ľudia od nás očakávajú. Je to úplný celoživotný záväzok Kristovi a Cirkvi. Kňazi nám neprichádzajú z inej planéty, prichádzajú z našich rodín. Spoločným poslaním všetkých nás kresťanov je v každej situácii svedčiť radostne postojmi i slovami o tom, čo prežívame keď sme s Ježišom v spoločenstve, ktorým je Cirkev. Uvedomujme si preto veľkosť svojho kresťanského povolania, aby sme každý svojim spôsobom tento svet posväcovali. Prosme aj za týchto kňazov a diakonov, aby mali ochotu a odvahu naplno žiť vždy podľa povolania, ktorého sa im vďaka Božej milosti dostalo,“ uzavrel biskup Viliam svoj príhovor.

Po skončení liturgickej slávnosti sa noví diakoni a novokňazi stretli so svojimi najbližšími v Gotickej priekope Nitrianskeho hradu na slávnostnom agapé. Po krátkom voľne diakoni Marek Gazdík a Dominik Stašek absolvujú pastoračnú prax a v záverečnom roku v Kňazskom seminári sv. Gorazda sa budú pripravovať na ukončenie štúdií a na prijatie sviatosti kňazstva. Novokňazi nastúpia na svoje prvé kaplánske miesta vo farnostiach Nitrianskej diecézy. Dominik Tisovský do farnosti Trenčín a Lukáš Frank do farnosti Nitra – Dolné mesto. 

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

Fotogaléria

Žilina

Žilinská diecéza počas uplynulého víkendu prežívala veľkú duchovnú radosť. V piatok večer v kostole Sedembolestnej Panny Márie v Martine na sídlisku Sever vysvätil žilinský biskup Mons. Tomáš Galis štyroch mladých mužov na diakonov. František Galis, Jakub Galmiš, Miroslav Maňak a Peter Sovík sa diakonským svätením užšie spojili s Pánovým oltárom, stali sa vysvätenými hlásateľmi Evanjelia a dali sa tak do služby Bohu i Božiemu ľudu.

V sobotu pri slávnostnej svätej omši v žilinskom kostole Sedembolestnej Panny Márie na sídlisku Vlčince vysvätil žilinský biskup troch kňazov. Matúš Mažgut, Michal Rudinec a Adam Štefanec, všetci traja pochádzajúci zo Žiliny, sa tak stali vysluhovateľmi Kristových sviatostí a prvýkrát spolu s biskupom a ostatnými kňazmi diecézy priniesli na oltári Pánovu obetu.

Biskup Galis počas homílie povedal: „Všetci sme povolaní podieľať sa na Kristovom poslaní zjednotiť rozptýlené ľudstvo a zmieriť ho s Bohom. Každý z nás je stvorením, ktoré Boh chcel a miloval a na ktoré myslel jedinečným a  zvláštnym spôsobom. Túto božskú iskru, ktorá prebýva v srdci každého muža a ženy sme povolaní rozvíjať a prispievať k rozvoju ľudstva, aby bolo preniknuté láskou a vzájomným prijatím. Drahí bratia, v mene Kristovom budete posväcovať. Uchovajte si v pamäti tieto okamihy, v ktorých Kristus položí na vás svoje ruky a dá vám účasť na svojom tajomstve. Túto službu konajte s radosťou a opravdivou láskou.“ 

„Pozývame vás k modlitbe za našich diakonov a novokňazov, nech im Pán udelí potrebné milosti v ich službe a nech vytrvajú vo svojej túžbe nasledovať ho s nerozdeleným srdcom," pozýva Žilinská diecéza.

TK KBS informoval Andrej Krekáč

Rád bosých karmelitánov

Stare Hory, vysviacka, knaz, biskup, Chovanec

V sobotu 10. júna 2023 Mons. Marián Chovanec vyslúžil sviatosti vysviacky v stupni v stupni presbyter br. Petrovi Beňovi z rehole bosých karmelitánov. Kňazské svätenie sa uskutočnilo v Bazilike navštívenia Panny Márie na Starých Horách, kde bratia bosí karmelitáni pôsobia.

Diecézny biskup vo svojom príhovore vychádzal z evanjeliového úryvku o stretnutí Ježiša so Samaritánkou. Ježiš ponúkol Samaritánke „živú vodu.“ Aj my, ktorí máme účasť na Ježišovo kňazstve – tak všeobecnom, ako aj služobnom máme tomuto svetu ponúkať živú vodu evanjelia a Božieho života. Zvlášť kňazi, ktorí prijali služobné kňazstvo, môžu vylievať túto „živú vodu“ prostredníctvom vysluhovania sviatostí, zdôraznil diecézny biskup.

Na príklade zo života karmelitánskej svätice Terézie od Ježiša, biskup zvýraznil, ako máme túto „živú vodu“ v sebe rozmnožovať. Prehlbovaním lásky k Bohu, využitím prichádzajúceho utrpenia a delením sa o prijatú lásku.

V závere svätej omše poďakoval diecéznemu biskupovi zástupca provinciála Krakowskej provincie o. Grzegorz Tyma OCD. Následne novokňaz poďakoval svojmu svätiteľovi a udelil mu svoje novokňazské požehnanie.

V Banskobystrickej diecéze bratia bosí karmelitáni spravujú baziliku na Starých Horách a kalváriu na Urpíne v Banskej Bystrici a majú na starosti stálu spovednú službu v banskobystrickej Katedrále sv. Františka Xaverského.

Peter Beňo OCD bude pôsobiť v komunite na Starých Horách.

TK KBS informovala Banskobystrická diecéza( TK KBS, tk, ml; pz ) 20230612017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]