[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rožňavská diecéza má nového diakona, vysvätil ho biskup Stolárik
P:3, 10. 06. 2023 20:10, DOM

Rožňava 10. júna (TK KBS) V sobotu 10. júna 2023 sa v Rožňave konala slávnosť diakonskej vysviacky Radovana Gajdoša, ktorého vysvätil a do služby diakona uviedol rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik. Na vysviacke sa zúčastnili predstavení Kňazského seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach, kde sa diakon šesť rokov pripravoval na uskutočnenie dnešného životného kroku, spolu so všetkými bohoslovcami, ktorí prišli sláviť spolu s Radovanom prijatie prvého stupňa sviatosti kňazstva. Koncelebrovali kňazi z Rožňavskej diecézy a niekoľkí aj z Košickej arcidiecézy.

Roznava, vysviacka, diakon, biskup, Stolarik

V tento deň si biskup Stanislav počas svätej omše v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v prítomnosti kňazov, príbuzných a známych svätenca a ostatných veriacich ďakoval Pánovi za 45 rokov kňazstva. Deň výročia jeho kňazskej vysviacky pripadá na 11. júna, kedy bude sláviť sv. omšu na Hradišských vrchoch počas odpustovej slávnosti.

Evanjelium, čítané pri sv. omši bolo o zlých vinohradníkoch (porov. Mk 12, 1-12). Homíliu začal biskup príkladom, citujúc mexickú mystičku Concepción  Cabrera de Armida, známu tiež ako Conchita, ktorá žila na prelome 19. a 20. storočia. V jednom z listov svojmu synovi, ktorý mal byť vysvätený, napísala: „Pamätaj na to, že keď budeš držať vo svojich rukách svätú Hostiu, nebudeš hovoriť: „Hľa, Ježišovo telo, hľa, jeho krv“, ale budeš hovoriť: „Toto je moje telo, toto je moja krv.“ Musí teda v tebe prebehnúť úplná premena, musíš stratiť seba v ňom, byť druhým Ježišom.“ Toto ale neplatí len o kňazoch a biskupoch, ale aj o všetkých pokrstených. Každý z nás sme povolaní „strácať sa“ v Kristovi. Každý z nás je povolaný stať sa „druhým Ježišom Kristom“. Hoci diakon ešte nemá kňazskú moc, predsa sa mu zverujú jemu vlastné úlohy, ktoré má verne plniť.

Potom sa zameral na podobenstvo o vinohradníkoch s dôrazom na zverenú vinicu. Vo vinici, ktorú majiteľ prenajal vinohradníkom, bolo všetko pripravené. Každý, kto prijal slobodne Božie povolanie, poslanie, dostal konkrétnu „vinicu“, ktorú mal spravovať. Je veľmi dôležitý úmysel, ktorý má ten, kto preberá „vinicu“ služby v Cirkvi. Každá „vinica“ - služba v Cirkvi je zverená. Nie je vlastníctvom toho, komu je zverená, lebo celá Cirkev patrí Ježišovi Kristovi. Prečo ten, ktorému bola zverená „vinica“ nechce mať veľa alebo nič s tým, kto mu ju zveril? Nie je to väčšinový jav. Drvivá väčšina sú tí, ktorí strážia zverenú „vinicu“. Strážia jej „plot“ pred „vlkmi“, ktorí sa valia v ovčom rúchu na „vinicu“, ktorí ju chcú rozkradnúť a znehodnotiť. Väčšina stráži aj „vežu“, aby z diaľky videli blížiace sa nebezpečenstvo a väčšina stráži aj „jamu“, aby v nej nikdy nevyschol prameň Božej milosti. Aby v nej nikdy nevyschla Božia milosť pre ospanlivosť, usadenosť, nečinnosť, nezáujem toho, ktorému bola „vinica“ zverená. Jama poskytuje živiny aj pre nové „štepy viniča“, čo znamená, že treba byť otvorený pre nové časové a evanjelizačné výzvy.

Biskup Stanislav s vďakou spomenul 45. výročie svojej kňazskej vysviacky a kňazov, ktorí boli spolu s ním svätení za Rožňavskú diecézu, z ktorých sú už traja vo večnosti. Jemu, ako diecéznemu biskupovi bola zverená diecéza, ktorú takto prijal – ako „vinicu“, ktorú mu zveril Pán cez Svätého Otca Františka. Denne sa modlí a prosí Pána, aby nikdy neprestal byť vnímavý na Božie vedenie a aby v Božom svetle viedol zverenú diecézu. Jeho poslanie je v Rožňavskej diecéze zverovať menšie „vinice“ služobníkom Cirkvi. Takto zverí po diakonskej vysviacke aj Radovanovi jeho prvú „vinicu“. Pri sv. omši je použitý formulár o Fatimskej Panne Márii. Vyjadril radosť, že nový diakon má v srdci posolstvo Panny Márie z Fatimy a bude ho šíriť ďalej.

V závere oslovil aj rodičov, ktorým Boh zveril ich deti so zodpovednosťou za ich výchovu, aby mu ich raz odovzdali ako „vinicu“, o ktorú sa starali, zveľaďovali a aby sa raz všetci stretli v nebi. Nasledovala diakonská vysviacka, ktorá bola radostnou udalosťou aj z toho dôvodu, že Rožňavská diecéza opäť zažila vysviacku, nakoľko naposledy bola vysviacka v roku 2020. Principálom diakona bol Mons. Richard Vojta, farár farnosti Turňa nad Bodvou. V závere svätej omše nový diakon poďakoval Pánu Bohu za dar svojho povolania, za dar vysviacky, za všetkých, ktorí ho sprevádzali a podporovali na ceste k tomuto kroku.

Mons. Rastislav Polák v mene kňazov zablahoželal otcovi biskupovi Stanislavovi k výročiu jeho vysviacky, poďakoval za príklad jeho kňazského života, ktorý povzbudzuje k nasledovaniu a poprial mu potrebné milosti, dary a zdravie do ďalší rokov jeho života, povolania a poslania.  Diakonovi Radovanovi Gajdošovi biskup Stolárik zveril jeho prvú „vinicu“. Je to poslanie vo farnosti Divín, kde bude slúžiť a realizovať svoju diakonskú prax v príprave na prijatie sviatosti kňazstva.

TK KBS informovala sr. Mária Červená FMA( TK KBS, mce; ml ) 20230610004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]