[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Arcibiskupskom úrade v Košiciach sa konala porada riaditeľov škôl
P:3, 09. 06. 2023 11:19, DOM

Košice 9. júna (TK KBS) Niekoľkokrát v roku sa na pôde Arcibiskupského školského úradu v Košiciach koná pracovná porada riaditeľov katolíckych škôl a školských zariadení v Košickej arcidiecéze. V stredu 7. júna sa konalo posledné takéto stretnutie pred prázdninami a riaditelia spoločne so zástupcami zriaďovateľa prebrali niekoľko okruhov aktuálnych pracovných tém.

Samotné stretnutie sa začalo svätou omšou v kaplnke sv. Michala, ktorú celebroval košický pomocný biskup Marek Forgáč. V príhovore povzbudil prítomných, aby pamätali na vzájomné vzťahy v rámci učiteľských kolektívov. Učitelia sú totiž vzorom pre študentov, ale aj pre široké okolie a platí to aj pre vzťahy, ktoré navzájom žijú.

Po svätej omši už nasledovala pracovná časť stretnutia, kde otec biskup informoval o ďalšom kaplánovi, ktorý je osobitne určený pre školskú pastoráciu. „V Košickej arcidiecéze ide už o deviateho kaplána povereného takouto pastoráciou. Arcidiecéza už pred niekoľkými rokmi vydala inštrukciu o duchovnej správe katolíckej školy.

Túto správu môže vykonávať miestny kňaz, v ktorého farnosti sa nachádza škola alebo môže diecézny biskup menovať kaplána, ktorý dostane všetky povinnosti duchovnej správy školy. Tento kaplán sa do istej miery podieľa aj na farskej pastorácii a žije v spoločenstve farnosti. Preberá však všetky povinnosti duchovnej správy školy.“

Na pracovnom stretnutí prebehlo aj odovzdanie menovacích dekrétov riaditeľom siedmych škôl, ktorí v mesiaci máj úspešne prešli výberovým konaním. Riaditelia škôl boli informovaní aj o novinkách zo zasadnutia subkomisie Konferencie biskupov Slovenska pre katolícke školy  a jednalo sa aj o spôsobe a metódach hodnotenia riaditeľov a vedúcich zamestnancov škôl.

„Toto hodnotenie nám prikazuje zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch. Ide o demokratický prvok, ktorý platí od minulého roka. Všetci pedagogickí a odborní zamestnanci hodnotia riaditeľa aj zástupcu riaditeľa formou anonymného dotazníka. Zamestnanci tak anonymne hodnotia svojich nadriadených. Povinnosťou zo zákona pre nás ako zriaďovateľa je to, že výsledky tohto dotazníka musí prerokovať s príslušným riaditeľom,“ uviedol riaditeľ Arcibiskupského školského úradu Miroslav Jacko.

V diskusii sa riaditelia dotkli aj návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, vďaka ktorému by sa mal zvýšiť počet hodín telesnej a športovej výchovy na základnej škole na najmenej tri vyučovacie hodiny týždenne. Nie všetky školy totiž majú podmienky, aby zvládli ďalšiu hodinu telesnej výchovy a pre cirkevné školy je to problém aj z dôvodu, že by sa muselo pre telesnú výchovu siahnuť na vyučovanie náboženskej výchovy. Riaditelia očakávajú, že parlament príjme rozhodnutie, ktoré nebude politické, ale odborné.

Zdroj: Košická arcidiecéza( TK KBS, ke, ml; pz ) 20230609034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]