[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zverejnili výročnú správu Vatikánskej banky IOR
P:3, 07. 06. 2023 08:04, ZAH

Vatikán 7. júna (VaticanNews) „Bol zachovaný záväzok dodržiavať najvyššie medzinárodné etické a regulačné normy a napriek obdobiu neistoty v bankovom sektore sa vyznačuje vysokou kapitálovou silou a stabilnou likviditou.“ Aj toto hodnotenie čítame vo výročnej správe činnosti Inštitútu pre náboženské diela (Istituto per le Opere di Religione, IOR), čiže Vatikánskej banky, za rok 2022. Zverejnená bola prostredníctvom Tlačového strediska Svätej stolice v utorok 6. júna.

Ako čítame v správe, hodnotenie Moneyval zaradilo bankový ústav IOR medzi „najlepšie hodnotené inštitúcie na svete“. Podľa nedávnych nariadení vydaných pápežom Františkom je Vatikánska banka IOR „výhradne zodpovedná za úlohu správcu aktív a správcu dedičstva Svätej stolice a inštitúcií spojených so Svätou stolicou“. V tlačovej správe sa uvádza, že čistý zisk dosiahol 29,6 milióna (v predchádzajúcom roku to bolo 18,1 milióna), čistá úroková marža bola + 3,7 %, čistá provízna marža + 20,9 %.

V správe o hospodárení prezident Vatikánskej banky Jean-Baptiste de Franssu uviedol, že „v roku 2022 sa vedenie inštitútu zameralo na niekoľko oblastí: neustále zlepšovanie riadenia investícií, rozšírenie etických politík, zavedenie novej IT platformy, nábor ďalších odborníkov a zavedenie politiky systému hodnotenia a motivácie zamestnancov, ktorá zavádza transparentný a štruktúrovaný systém odmeňovania založený na výkone.

Generálny riaditeľ bankového ústavu IOR, Gian Franco Mammì, pre Vatikánske médiá pripomenul, že „celkovo sa rozšírila ponuka bankových a investičných služieb s cieľom lepšie uspokojiť potreby čoraz informovanejšej a náročnejšej klientely. Umožnilo to aj využívanie čoraz inovatívnejších platforiem a softvéru banky, ktorá naďalej investuje do digitalizácie“.

Na záver generálny riaditeľ Mammì zdôraznil, že banka IOR je „jedinou finančnou inštitúciou v službách Cirkvi na svete, ktorá svoju činnosť zakladá na princípe súladu s katolíckou etikou, a nie na princípe čo najvyššieho zisku, pričom rešpektuje medzinárodné bankové štandardy a osvedčené postupy“.( TK KBS, VaticanNews, mh; rp ) 20230607018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]