[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Klimatické rozhodnutia tohto desaťročia budú mať vplyv na tisíce rokov
P:3, 05. 06. 2023 15:15, ZAH

Vatikán 5. júna (VaticanNews) Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia prijal pápež František organizátorov Zeleného a modrého festivalu. Klimatické zmeny nám pripomínajú našu zodpovednosť a týkajú sa predovšetkým tých najchudobnejších, ide o otázku spravodlivosti a solidarity.

Je to veľká a ťažká výzva, „pretože si vyžaduje zmenu kurzu, rozhodnú zmenu súčasného modelu spotreby a výroby,“ ktorý sa príliš často oddáva kultúre ľahostajnosti a odhadzovania vo vzťahu k životnému prostrediu a ľuďom. Je to však aj krásna výzva, „podnetná a dosiahnuteľná,“ pretože umožňuje posun od tejto kultúry k životnému štýlu, ktorý charakterizuje úcta a starostlivosť o stvorenie a blížneho.

Výzva, ktorú pápež František adresuje organizátorom festivalu Zelená a modrá, ktorý dnes v Ríme a od 6. do 8. júna v Miláne organizuje talianska vydavateľská skupina Gedi, je venovaná udržateľnosti a životnému prostrediu.

Zodpovednosť pred Bohom

Príležitosťou navrhnúť „kultúru starostlivosti, ako je kultúra starostlivosti o deti, ktorá kladie do centra ľudskú dôstojnosť a spoločné dobro,“ je Svetový deň životného prostredia, ktorý sa dnes slávi na celom svete na pamiatku 5. júna 1972, keď sa v Štokholme konala prvá konferencia OSN o životnom prostredí.

Pápež František konštatuje, že za týchto päťdesiat rokov sa zvýšila citlivosť na tieto otázky a „rozšírili sa naše vedomosti o vplyve nášho konania na náš spoločný domov a na tých, ktorí ho obývajú a budú obývať“, čo zvýšilo aj „náš zmysel pre zodpovednosť pred Bohom, ktorý nám zveril starostlivosť o stvorenie, pred našimi blížnymi a pred budúcimi generáciami.“

Pápež František pripomína, že encykliku Laudato si' chcel vydať pred 25. konferenciou COP o klíme v Paríži, a ľutuje, že po tejto veľmi pozitívnej udalosti nenasledovali ďalšie na rovnakej úrovni.

Všetci spoločne bojujú proti zmene klímy

Pápež ďalej zdôraznil s odkazom na správu IPCC o klíme, že „rozhodnutia a opatrenia prijaté v tomto desaťročí budú mať následky na tisíce rokov,“ najmä pokiaľ ide o vplyv na klímu planéty.

Fenomén klimatických zmien je naliehavou pripomienkou našej zodpovednosti: týka sa najmä tých najchudobnejších a najzraniteľnejších, tých, ktorí k jeho vzniku prispeli najmenej. Je to otázka spravodlivosti a potom solidarity.

To znamená, že naša činnosť musí byť založená na zodpovednej spolupráci všetkých. Ako ukázala pandémia Covid-19, „náš svet je v súčasnosti príliš vzájomne závislý a nemôže si dovoliť byť rozdelený na bloky krajín, ktoré sledujú svoje vlastné záujmy izolovaným alebo neudržateľným spôsobom.“

Neukrajujte budúcnosť novým generáciám

Nezodpovedné správanie je skutočne skutočným nepriateľom a „má dôsledky pre súčasné a budúce ľudstvo“. Pápež František v tejto súvislosti pripomenul svoje stretnutie s rybármi zo San Benedetta del Tronto, ktorí namiesto toho, aby na svojich lodiach priviezli denný úlovok, vrátili sa s tonami plastov, čím síce prišli o príjem z rybolovu, ale zlepšili životné prostredie.

Zopakoval, že zmena je naliehavá a nemožno ju ďalej odkladať. V tomto zmysle pripomenul, ako sa nedávno stretol s vedúcimi predstaviteľmi rýchleho občerstvenia McDonald's, ktorí prešli z plastových obalov na recyklovaný papier, a ako aj Vatikán zakázal plasty, čím sa ich množstvo znížilo o 93 %.

Konkrétne kroky, ktoré zabezpečia, že tí, ktorí sa narodia dnes, nebudú o 30 rokov žiť v neobývateľnom svete. „Neokrádajme nové generácie,“ uzatvára, „o nádej na lepšiu budúcnosť.“

Michele Raviart - Vatican News



( TK KBS, VaticanNews CZ, mra, ml; pz ) 20230605030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]