[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Internoviciátne stretnutie v Spišskej Novej Vsi: Biblia a zasvätený život
P:3, 05. 06. 2023 11:13, DOM

Spišská Nová Ves 5. júna (TK KBS) Posledné stretnutie rehoľných noviciátov v tomto školskom roku sa konalo v Centre Božieho milosrdenstva u pallotínov v Spišskej Novej Vsi v dňoch 1. – 4. júna 2023. Na stretnutí prednášala sr. Fides Strenková, CJ na tému Biblia a zasvätený život. Novicky sa tešili na spoločné stretnutie aj preto, že v takejto zostave sa už nestretnú. Dve z nich budú v lete končiť noviciát a zvyšné tri začnú druhý rok noviciátu. Okrem noviciek, prednášajúcej a organizátorov – s. Brigity Puchalovej a o. Reginalda Slavkovského, boli ďalšími účastníčkami ešte dve magistry.

V prvej prednáške sr. Fides predstavila, ako je dôležitosť Písma pre rehoľný život zdôrazňovaná v dokumentoch Cirkvi. Ďalšie dva dni ponúkla svoj pohľad na tri konkrétne texty Písma, ktoré môžu byť inšpiráciou v zasvätení. Hovorila o Márii predstavujúcej vzor viery ako cesty (Lk 1 a Jn 19), o daroch Ducha pre budovanie komunity (1 Kor 12-14) a napokon o sprevádzaní na duchovnej ceste (Sk 8).

„Internoviciátne stretnutia štruktúrujeme tak, aby novicky mali čo najviac času byť spolu, zblížiť sa ľudsky aj duchovne. Hlavný program sme mali všetci spolu, ale novicky mali dosť príležitostí byť spolu aj samy. Okrem študijného času a modlitieb sme do programu zahrnuli aj hry, výlet do prírody a minipúť do Levoče. V piatok večer sa prejavila naša hravosť a súťaživosť v hre Aktivity.

V sobotu poobede sme si vychutnávali krásu Slovenského raja, naším cieľom bolo Kláštorisko. Tam sme mali svätú omšu na mieste bývalého kostola kartuziánskeho kláštora a po nej nás celým priestorom bývalého kláštora previedol Juraj Slivka. Vďaka jeho erudovanému a podnetnému výkladu kláštor akoby pred nami ožil a my sme si vedeli živo predstaviť, ako tam mnísi žili, čo robili, aká to bola doba.

Stretli sme tam aj doc. Michala Slivku, archeológa, ktorý pred 40 rokmi začal kláštor odkrývať a vďaka jeho entuziazmu toto miesto znovu ožilo a odkrýva nám vzácne tajomstvá histórie aj našich duchovných dejín. V nedeľu sme sa presunuli do Levoče. Na Levočskej hore sme v pútnickom kostole spolu slávili sv. omšu a potom sme si vychutnávali krásne prostredie, nádherný výhľad na Levoču a okolie a tiež ticho a posvätnosť miesta. Zišli sme ešte do mesta, s dobrou zmrzlinou sme obišli hlavné námestie a absolvovali sme aj komentovanú prehliadku kostola sv. Jakuba s dielami Majstra Pavla z Levoče,“ doplnila sestra Brigita.

Zdroj: KVRPS / Reginald Slavkovský, OP a Brigita Puchalová, SMVS( TK KBS, kvrps, rsl, bpu; ml ) 20230605020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]