[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Film "Otec Pio" je ľudským pohľadom na slávneho svätca, tvrdia tvorcovia
P:3, 02. 06. 2023 13:29, ZAH

Rím 2. júna (TK KBS) „Hrať svätého Pia z Pietrelciny, známejšieho ako otec Pio, jedného z najpopulárnejších svätcov 20. storočia, bola veľká vec,“ povedal koncom mája pre agentúru CNA americký herec Shia LaBeouf. Nový film s názvom „Otec Pio“ s LaBeoufom, hviezdou filmov Transformers a Fury, sa dostane do kín 2. júna. Zobrazuje život talianskeho kňaza a mnícha, ktorý sa ocitol medzi obyvateľmi mestečka San Giovanni Rotondo vo východnom Taliansku v 20. rokoch minulého storočia.

Film zobrazuje otca Pia ako duchovného pastiera obyvateľov mestečka, ktorý však vedie aj vlastné boje s diablom, a to uprostred násilného politického stretu medzi prevažne chudobnou a bohatou vládnucou triedou. Konflikt nakoniec vyústi do brutálneho masakru. Režisér filmu Abel Ferrara opísal nakrúcanie scén, ktoré obsahovali vraždy, ako veľmi náročné, ale dodal, že vo filme sa všetko podarilo. „Nie je tu nijako zvlášť politický príbeh a príbeh otca Pia. Je členom komunity a všetko prežíva s týmito ľuďmi a títo ľudia sú s ním spojení,“ povedal Ferrara.

LaBeouf pre agentúru CNA povedal, že kvôli úlohe svätca sa vybral do kláštora a do jeho mesta, čo filmu dodalo na intenzite. „Bol to veľký tlak, ale filmu to prospelo,“ povedal. „V scénach, kde slávime omšu, nie sú len herci, sú tam aj rehoľníci, ktorí Pia milujú, a vy to cítite a umocňuje to zážitok.“ Mnohí komparzisti vo filme pochádzali z oblasti San Giovanni Rotondo. „Nikdy za celú svoju kariéru som nebol na pľaci, kde by sa film natáčal ľahšie.“ Vždy, keď filmový štáb narazil na technické alebo právne problémy, LaBeouf nepanikáril, ale riadil sa slávnym heslom tohto svätca: Modli sa, dúfaj a neboj sa. „A všetko sa vyriešilo a podarilo. Myslím, že sme natočili krásny film, pretože sme sa riadili učením pátra Pia a naozaj sme sa priklonili k pragmatickému spôsobu, akým pátra Pia riešil svet,“ povedal herec. „Asi preto mám rád katolicizmus. Dlho som prežíval neusporiadanú slobodu ako anarchista, ale tento film zmenil môj pohľad na život.“

LaBeouf tiež nedávno povedal, že v súčasnosti navštevuje hodiny katechizmu a o sedem mesiacov mal prijať sviatosť birmovania. Herec ďalej povedal, že do filmového procesu vstupoval ako zranený človek plný utrpenia, hanby a paniky. Počas natáčania vyšiel zo svojej malej jaskyne hanby a vrátil sa do sveta, kde opäť našiel zmysel a vykúpenie. „Bol som zachránený. Bol som stratený a bol som zachránený vďaka Kristovej láske.“ „To sa v mojom živote naozaj stalo. Je to mimo propagácie filmu, ale naozaj sa to stalo v mojom živote. Krátko po skončení nakrúcania moja manželka porodila a ja sa teraz môžem svojmu dieťaťu ukázať tak, ako by som sa nikdy nemohol, keby sa mi to nestalo,“ dodal americký herec.

Zdroje: CNA / TS ČBK / Upravené( TK KBS, cna, ts cbk, ml; pz ) 20230602024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]