[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nuncius na Ukrajine, kardinál Zuppi a Romano Prodi o vojne na Ukrajine
P:3, 02. 06. 2023 13:14, ZAH

Rím 2. júna (VaticanNews) Nemôžem sa vyjadrovať ku katolíckym kňazom, ktorí boli evakuovaní z Ruskom okupovaných oblastí a teraz sú väzňami. Nemôžem dať vodu a jedlo obliehaným obyvateľom Mariupola, ktorí sú odkázaní na vodu z radiátorov, aby uhasili smäd. Nemôžem zachrániť deti, ktoré zmizli za hranicami, hoci boli pod ochranou humanitárnej pomoci. V tejto súvislosti sa na mňa obrátil Mons. Visvaldas Kubolkas, apoštolský nuncius na Ukrajine, po šestnástich mesiacoch vojny, „tejto jej fázy“, priznáva svoju psychickú únavu a ťažkosti s hľadaním nových nápadov, ako pomôcť krajine z konfliktu. Preto nuncius vo svojom príhovore, ktorý predniesol v súvislosti s Kyjevom v druhý deň konferencie „Budovanie mieru v Európe od Sarajeva po Kyjev“, organizovanej hnutím Mean, European Non-Violent Action Movement na Pápežskej univerzite Antonianum v Ríme, žiada ľudí, aby sa s Božou pomocou modlili za dosiahnutie nemožného tam, kde sa zdá, že len ľudské prostriedky nestačia.

Kardinál Zuppi: Naliehavo potrebujeme mier

Medzi realizmom a nádejou nuncius ocenil iniciatívy Mean, organizácie 35 talianskych organizácií, ktorá v posledných mesiacoch podnikla niekoľko ciest na Ukrajinu, aby vypočula obyvateľstvo a inštitúcie, vybudovala „mierovú dedinu“ na podporu ľudí a v júli minulého roka zorganizovala pochod v hlavnom meste Ukrajiny. Vaším cieľom, zopakoval Mons. Kubolkas, je zjednotiť obyčajných ľudí, civilistov, duchovných v armáde. Dialóg medzi nimi je niekedy ľahší ako medzi inštitúciami. „Váš príklad je dôležitý,“ zdôraznil v telefonickom rozhovore kardinál Matteo Maria Zuppi, bolonský arcibiskup, predseda Talianskej biskupskej konferencie, ktorého pápež František poveril poslaním podporovať cesty mieru na Ukrajine. „Nachádzame sa v čase, keď mier nie je niečo rétorické. Naliehavo potrebujeme cesty mieru,“ zdôraznil a zopakoval pápežovu „starosť o mier“ a spravodlivosť.

Zamagni: Prvá skutočná globálna vojna na Ukrajine

Ako vysvetlil ekonóm Stefano Zamagni, emeritný predseda Pápežskej akadémie sociálnych vied, misiu kardinála Zuppiho si veľmi želal pápež František, „jediný medzinárodný aktér, ktorý pochopil skutočnú dynamiku konfliktu“. Vojna na Ukrajine je „prvou globálnou vojnou v dejinách ľudstva“. Pretože na rozdiel od svetových vojen sa dôsledky konfliktu dotýkajú aj krajín, ktoré nebojujú - spomeňme si na nedostatok ukrajinského obilia pre africké krajiny - a príčiny konfliktu, bez ohľadu na zodpovednosť Ruska za inváziu, treba hľadať v narušení svetovej rovnováhy v dôsledku spochybnenia unilateralizmu vedeného USA inými svetovými mocnosťami. Podľa Zamagniho sa treba vyhnúť tým „diplomatickým pascám“, ktoré hrozia odsunutím prímeria tým, že ho podrobia návrhom, ktoré sú pre strany neprijateľné.

Globálna reforma medzinárodného systému

Vo všeobecnosti by bola pre spravodlivú spravodlivosť potrebná reforma celého medzinárodného systému, zdôrazňuje ekonóm, s výslovným odsúdením neokolonializmu a privlastňovania si pôdy cudzími krajinami, zrušením daňových rajov, prijatím modelu integrácie migrantov, ktorý by bol skôr medzikultúrny než asimilačný, a účinným plánom ekologickej transformácie. Samotná Organizácia Spojených národov by sa mala reorganizovať, a malo by sa vytvoriť druhé zhromaždenie zastupujúce občiansku spoločnosť z celého sveta.

Občianske mierové zbory

Práve na občiansku spoločnosť sa Mean zameriava a organizuje nový nenásilný pochod v Kyjeve a ľudskú „reťaz“ podľa vzoru toho, čo robili Ukrajinci v 90. rokoch po rozpade Sovietskeho zväzu, aby demonštrovali svoju túžbu po nezávislosti. Mean je obzvlášť aktívny pri podpore „občianskych mierových zborov“. Tie sa zrodili z myšlienky pacifistu Alexandra Langera a predstavujú akúsi pomoc obyvateľstvu a inštitúciám na danom území, ktoré môžu autonómne a s politickou legitimitou zasahovať v situáciách, ktoré sa vyhrotia pred vypuknutím konfliktu alebo na jeho konci, aby zabránili jeho opakovaniu.

Prodi: Európa sa musí usilovať o mier za svojimi hranicami

Myšlienka, vysvetlila hovorkyňa Mean Marianella Sclaviová, spočíva v tom, že prostredníctvom európskych inštitúcií sa civilný mierový zbor - v zárodku vytvorený v Taliansku - môže stať realitou pre pôsobenie EÚ na Ukrajine. „Európa má svoje korene v budovaní mieru medzi krajinami, ktoré boli vždy vo vojnovom stave, a musí ukázať, že toto úsilie platí nielen v rámci jej vlastných hraníc, ale všade tam, kde si to medzinárodné spoločenstvo vyžaduje,“ napísal bývalý predseda Európskej komisie Romano Prodi v posolstve pre Mean na dva dni a podporil návrh civilného mierového zboru. „Preto dúfam, že EÚ, ktorá usilovne buduje spoločnú zahraničnú politiku,“ napísal, „zaradí tento cieľ medzi hlavné záväzky svojho projektu autentického zjednotenia.“

Michele Raviart - Vatican News ( TK KBS, VaticanNews CZ, ml; pz ) 20230602023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]