[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nová výkonná prezidentka vo vedení nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi
P:3, 02. 06. 2023 11:26, ZAH

Nemecko 2. júna (TK KBS) Medzinárodnú pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi bude od 14. júna 2023 viesť Regina Lynchová, doterajšia projektová riaditeľka nadácie. Funkciu výkonnej prezidentky prevezme na nasledujúcich päť rokov od Dr. Thomasa Heine-Gelderna. Prezidentom nadácie zostáva kardinál Mauro Piacenza. Okrem toho bol vo funkcii generálneho tajomníka opätovne potvrdený Philipp Ozores.

Nová výkonná prezidentka Regina Lynchová (66) pochádza zo Severného Írska. Od roku 1980 pracuje v medzinárodnej centrále ACN v meste Königstein im Taunus v Nemecku. Od 2008 plnila úlohu projektovej riaditeľky, a každoročne bola zodpovedná za približne 6 000 projektov nadácie ACN vo viac ako 140 krajinách. Za týchto vyše 40 rokov precestovala množstvo krajín a udržiavala kontakty s projektovými partnermi, ako aj cirkevnými a humanitárnymi organizáciami.

„V ideálnom svete by charitatívne organizácie ako ACN nemali byť nutné, ale žiaľ, naša služba trpiacim a prenasledovaným kresťanom na celom svete je dnes potrebnejšia ako nikdy predtým. Cítim pokoru a zároveň privilégium, že môžem prijať úlohu výkonnej prezidentky našej pápežskej nadácie na nasledujúcich päť rokov. S Božou pomocou a s modlitbami našich dobrodincov urobím všetko pre to, aby nadácia ACN zostala verná svojmu poslaniu,“ hovorí Regina Lynchová.

Vo svojej novej funkcii je Regina Lynchová zodpovedná za smerovanie a štatutárne riadenie celosvetovej nadácie s 23 národnými kanceláriami. Zastupuje nadáciu navonok a pri plnení jej úloh ju podporuje správna rada a generálny sekretariát. Zodpovedá sa dozornej rade nadácie, ktorej predsedá Mauro kardinál Piacenza.

Osobitné ocenenie svojej práce zažila Lynchová v roku 2021. Vtedy ako zástupkyňa ROACO (Združenie diel na podporu východných cirkví) mohla sprevádzať pápeža Františka na jeho ceste do Iraku. ACN tam zohrala dôležitú úlohu pri podpore návratu kresťanov, vyhnaných tzv. Islamským štátom, na Ninivskú planinu.

„Regina Lynchová pozná a miluje ACN. Teší sa vysokému uznaniu v rámci práce aj mimo nej. Je vnímaná ako záruka toho, že ACN sa bude naďalej rozvíjať, aby naplnila svoje poslanie,“ hovorí odchádzajúci výkonný prezident, Dr. Thomas Heine-Geldern (71), ktorý bol výkonným prezidentom od roku 2018. Viedol nadáciu počas výziev spojených so šíriacim sa prenasledovaním kresťanov po celom svete a s pandémiou COVID-19.

V máji 2019 si Dr. Heine-Geldern v mene ACN prevzal ocenenie „Cesta k mieru“ od zastúpenia Svätej stolice pri OSN v New Yorku, ktoré nadáciu ACN označilo za „popredného hovorcu prenasledovaných kresťanov“. Pápež František prijal Thomasa Heine-Gelderna pri viacerých príležitostiach a opakovane ocenil prácu ACN.

V ideálnom svete by charitatívne organizácie ako ACN nemali byť nutné, ale žiaľ, naša služba trpiacim a prenasledovaným kresťanom na celom svete je dnes potrebnejšia ako nikdy predtým.

Nový duchovný asistent

Už v polovici apríla 2023 bol za nového duchovného asistenta ACN International vymenovaný páter Anton Lässer CP. Nahradil pátra Martina M. Bartu Opus J.S.S., ktorý po 13 rokoch prevezme novú úlohu v rámci svojho rehoľného spoločenstva. 

Páter Anton Lässer CP (62) pochádza z Rakúska. Najprv vyštudoval ekonomiku a pracoval ako manažérsky konzultant. Po štúdiu teológie bol v roku 1999 vysvätený za kňaza; v roku 2007 vstúpil do rádu pasionistov (CP). Ako medzinárodný duchovný asistent sa spolu s duchovnými asistentmi 23 národných kancelárií ACN stará o duchovný život nadácie.

„S novým výkonným prezidentom, novým duchovným asistentom a potvrdeným generálnym sekretárom má ACN výbornú organizačnú aj duchovnú pozíciu,“ zdôraznil odchádzajúci výkonný prezident Heine-Geldern.

„Ďakujem Dr. Thomasovi Heine-Geldernovi za jeho obetavé nasadenie pre dielo ACN v uplynulých piatich rokoch. S veľkou vďačnosťou myslím aj na odchádzajúceho duchovného asistenta, P. Martina Bartu. Páter Martin stál pri začiatkoch kancelárie ACN vo svojej slovenskej vlasti a sprevádzal ju počas rokov jej rastu,“ povedal Miroslav Dzurech ml., riaditeľ slovenskej národnej kancelárie ACN. „Teším sa na nadchádzajúcu spoluprácu pod organizačným vedením skúsenej Reginy Lynchovej, ako aj na duchovné sprevádzanie celej nadácie pátrom Antonom Lässerom,“ dodal Miroslav Dzurech.

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, založená v roku 1947 a známa tiež ako Kirche in Not, sa venuje službe kresťanom na celom svete prostredníctvom informácií, modlitieb a pomoci všade tam, kde sú prenasledovaní, utláčaní alebo im chýbajú prostriedky na pastoračnú starostlivosť. Nadácia je podporovaná výlučne súkromnými dobrodincami a neprijíma žiadne štátne príspevky.

Zdroj: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi( TK KBS, acn, ml; pz ) 20230602015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]