[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Je potrebné, aby médiá nerozdeľovali, ale budovali mosty a podporovali dialóg
P:3, 02. 06. 2023 10:01, ZAH

Poľsko 2. júna (VaticanNews) Je potrebné, aby médiá nerozdeľovali, ale budovali mosty, nestavali bariéry, ale podporovali dialóg, uviedli zástupcovia vatikánskych médií Dr. Andrea Tornielli a Dr. Massimiliano Menichetti, ktorí sa 1. júna stretli s komunitou Katolíckej univerzity Jána Pavla II. v Lubline. Stretnutie so študentmi, vrátane tých, ktorí študujú žurnalistiku, bolo zamerané na využívanie moderných médií a technológií, ktoré slúžia na komunikáciu v Cirkvi.

Odborníci zdôraznili význam mediálneho spravodajstva založeného na pravde a svedectve o živote ľudí. „Tvárou v tvár vzťahu k človeku, tvárou v tvár jeho životným skúsenostiam - aj keď nesúhlasíme s jeho zásadami - cítime väčšiu úctu a rešpekt,“ povedal Dr. Andrea Tornielli. Pripomenul, že evanjelium sa šíri predovšetkým prostredníctvom svedectva ľudí, ktorých „Ježiš priťahuje a fascinuje.“

Pri predstavovaní poslania a rôznych aktivít Vatican Media Dr. Tornielli zdôraznil, že každé posolstvo, aj keď ide o tragické udalosti, musí prinášať nádej. „V našej každodennej práci, aj keď musíme hovoriť o dramatických skutočnostiach, akou je napríklad vojna, sa vždy snažíme hovoriť tak, aby sme ponechali určitý priestor pre semienka nádeje. Pretože to je to, čo potrebujete,“ povedal Tornielli.

Riaditeľ Vatikánskeho rozhlasu/Vatican News Dr. Massimiliano Menichetti zdôraznil, že dôležitým aspektom ich práce je hovoriť o svetových udalostiach cez prizmu katolíckej sociálnej náuky. „To znamená, že ak napríklad na Ukrajine vybuchne bomba, určite informujeme o devastácii, ale zároveň ukazujeme, kto pomáha, kto pracuje v prospech iných ľudí, pre mier, pre bratstvo, a to na všetkých úrovniach: slovom, pomocou, politikou, diplomaciou a možnými riešeniami,“ uzavrel Dr. Menichetti.

Dr. Tornielli a Dr. Menichetti poukázali na nevyhnutnosť využívania moderných technológií v médiách. „Potrebujeme médiá, ktoré využívajú všetky moderné technológie na sprostredkovanie dobra, na podporu výmeny názorov, na počúvanie druhých, na svedectvo o kráse kresťanskej viery a nikdy nepremenia pravdu alebo identitu na obušok alebo múr,“ povedal.

Prof. Mirosław Kalinowski, na ktorého pozvanie odborníci z Vatikánu navštívili univerzitu, spomenul Jána Pavla II. a jeho úlohu pri otváraní sa svetu a podpore médií, ktoré sprostredkúvajú pravdu. Médiá sú na Katolíckej univerzite v Lubline dôležité: vyučuje sa tu žurnalistika a v oblasti sociálnych médií je KUL v poslednom čase najaktívnejšia zo všetkých poľských univerzít. Na stretnutí s vatikánskymi odborníkmi sa zúčastnilo mnoho študentov žurnalistiky a štipendistov Nadácie Jána Pavla II.

Katolícka univerzita Jána Pavla II. v Lubline je jednou z najväčších katolíckych univerzít na svete a významným centrom katolíckeho myslenia. Vykonáva vedeckú činnosť a vzdeláva mladých ľudí v oblastiach, ako sú teológia, filozofia, spoločenské, právne a humanitné vedy, ako aj matematické a prírodné vedy.( TK KBS, VaticanNews CZ, ml; pz ) 20230602009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]