[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež vyzdvihol komunitnú a náboženskú dimenziu Africkej edukačnej dohody
P:3, 01. 06. 2023 20:21, ZAH

Vatikán 1. júna (VaticanNews) Pápež František vo štvrtok 1. júna prijal delegáciu iniciátorov tzv. Africkej edukatívnej dohody. „Táto dohoda je novinkou, ktorá vyrastá z dvoch veľkých koreňov: z tradičnej kultúry a z kresťanskej viery. A ako hovorí africké príslovie, „keď sú korene hlboké, nie je dôvod báť sa vetra“, skonštatoval pri stretnutí Svätý Otec.

Africká edukatívna dohoda je lokálne uplatnenie pápežovho projektu s názvom Globálna edukačná dohoda spusteného v roku 2019. Ide o vôbec prvú kontinentálnu dohodu tohto druhu. Africká verzia je plodom medzinárodného sympózia, ktoré sa uskutočnilo v konžskej Kinšase v novembri minulého roku pod patronátom Konferencie biskupov Konžskej demokratickej republiky. Sympózium zorganizovali Medzinárodná nadácia pre náboženstvá a spoločnosť a Konžská katolícka univerzita.

„Na výchovu a vzdelávanie dieťaťa je treba celú dedinu“, hovorí tradičné africké príslovie. Svätý Otec zdôraznil práve tento komunitný rozmer výchovy a vzdelávania:

„Ide o edukačné spojenectvo, pod ktoré sa v ideálnom prípade podpisujú všetci členovia dediny, pre ktorých úloha sprevádzať každé dieťa nie je výlučnou zodpovednosťou otca a matky, ale všetkých členov komunity. Každý má teda povinnosť podporovať výchovu a vzdelávanie, ktoré je vždy zborovým procesom. Vo vzdelávaní musíme viac riskovať a byť zborom. (...) Tento komunitný rozmer života je dokonale vyjadrený v známom africkom aforizme „Ja som, lebo my sme“.

Druhým rozmerom edukačnej dohody je vertikálny rozmer – teda vzťah s Bohom. Pápež vyjadril nádej, že práve africká verzia dohody prispeje k celkovému obnoveniu tejto dimenzie vo vzdelávaní:

„Ako vieme, niektoré africké národy začali chápať monoteizmus oveľa skôr než mnohé iné civilizácie. Následne sa Afrika s veľkým nadšením otvorila kresťanskému ohlasovaniu a v súčasnosti je kontinentom, na ktorom sa najviac zvyšuje počet kresťanov a katolíkov. Preto sa Africká edukačná dohoda s oprávnenou hrdosťou zakladá (...) aj na hesle: „Ja som, lebo my sme a veríme“. Je tu viera.“

 

„Vaším najväčším bohatstvom sú mladí ľudia“, zdôraznil pri stretnutí Petrov nástupca pripomínajúc, že Afrika je najmladším kontinentom sveta. „Duch Svätý hovorí aj cez nich“, dodal Svätý Otec a prítomných vyzval načúvať mladým a investovať do ich vzdelávania tie najlepšie energie. Osobitne odporúčal zamerať sa na vzrast kvalifikovanosti a na formovanie učiteľov.

„Na Afriku hľadíme s veľkou dôverou, pretože má všetko, čo potrebuje na to, aby bola kontinentom schopným určovať budúce smery. Nemám na mysli len veľké nerastné bohatstvo, hospodársky pokrok a postup v mierových procesoch, myslím predovšetkým na edukačné zdroje: na hodnoty tradičnej africkej výchovy a vzdelávania - osobitne pohostinnosť, prijatie, solidarita, sú hodnoty, ktoré dokonale zapadajú do Edukačnej dohody. Kresťanstvo si osvojuje tú najlepšiu časť každej kultúry a pomáha očisťovať to, čo nie je autenticky ľudské, a teda ani božské.“

Svätý Otec pri stretnutí spomenul aj niektoré africké osobnosti: Nelsona Mandelu, ktorý považoval vzdelávanie za najmocnejší nástroj potrebný na zmenu sveta, ale aj tanzánskeho katolíckeho politika, ktorý je v procese blahorečenia - Božieho služobníka Juliusa Nyerereho, ktorý dokázal v krajine naštartovať edukačné politiky.

Ešte pred udelením apoštolského požehnania pápež iniciátorov Africkej edukačnej dohody zveril pod ochranu Panny Márie – Matky Afriky.

Zuzana Klimanová( TK KBS, VaticanNews; rp ) 20230601033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]