[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetové náboženstvá na konferencii ONS o klíme COP28
P:3, 01. 06. 2023 14:45, ZAH

Vatikán 1. júna (VaticanNews) Pápež František sa súkromne stretol s generálnym tajomníkom Moslimskej rady starších sudcom Mohamedom Abdelsalamom a generálnym riaditeľom a osobitným zástupcom predsedníctva Spojených arabských emirátov pre COP28 veľvyslancom Majidom Al-Suwaidim, aby s nimi prerokoval prípravy a zapojenia náboženských spoločenstiev do konferencie OSN o zmene klímy (COP28) organizovanej v roku 2023.

Vo vyhlásení sa uvádza, že počas audiencie, ktorá sa konala v pondelok 29. mája, „sa podelili o možnosť začať spoločnú iniciatívu týkajúcu sa zmeny klímy v rámci prípravy a pri príležitosti nadchádzajúcej konferencie COP28 s cieľom zapojiť náboženské inštitúcie, vedúcich predstaviteľov a organizácie občianskej spoločnosti do riešenia cieľov konferencie COP28“.

Konferencia sa bude konať od 30. novembra do 12. decembra 2023 v Dubaji v Spojených arabských emirátoch (SAE). Hlavnou témou summitu je „Ochrana globálnych potravinových systémov“.

Spoločná iniciatíva

Iniciatíva diskutovaná vo Vatikáne vyzve všetky náboženské inštitúcie, vedúcich predstaviteľov a organizácie občianskej spoločnosti na celom svete, aby sa spojili k dosiahnutiu spoločného cieľa, ktorým je ochrana Zeme, nášho spoločného domova.

Vyhlásenie uvádza: „Cieľom je stavať na úlohe náboženstva pri prepájaní komunikácie medzi národmi, kultúrami a jednotlivcami a otváraní nových obzorov pre opatrenia v oblasti klímy.“ Vysvetľuje, že iniciatíva bude „vedená pevným presvedčením o dôležitej úlohe náboženských predstaviteľov a inštitúcií pri presadzovaní praktických spôsobov riešenia škodlivých dôsledkov zmeny klímy“.

Medzináboženský pavilón

Počas audiencie bola tiež zvažovaná možnosť vytvoriť na COP28 pavilón pre medzináboženský a medzikultúrny dialóg.

Tento priestor by bol venovaný zdieľaniu znalostí, slúžil by ako platforma pre dialóg medzi náboženstvami a kultúrami a zdôrazňoval by zásadnú úlohu náboženských pohľadov a hodnôt pri riešení klimatickej krízy.( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230601029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]