[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Podnikatelia majú stavať obchodné modely na kultúre stretnutia
P:3, 01. 06. 2023 13:30, ZAH

Vatikán 1. júna (VaticanNews) Pápež František sa stretol s členmi Latinskoamerickej podnikateľskej asociácie a vyzval podnikateľov, aby hľadali nádej a smer pre svoje podnikanie v evanjeliu. „Práca musí byť založená na kultúre stretávania..., ktorá povzbudzuje ľudí k hľadaniu spoločného dobra.“ Toto vodítko ponúkol vo štvrtok 1. júna pápež František podnikateľom a podnikateľkám z celej Latinskej Ameriky. Pápež sa vo Vatikáne stretol s účastníkmi výročného zhromaždenia Latinskoamerickej podnikateľskej asociácie.

Konfrontácia so spoločnými problémami

Svätý Otec v prejave vyzval podnikateľov, aby budovali sieť vedenú evanjeliom a založenú na nádeji. Poznamenal, že výročné zhromaždenie sa zaoberalo témami, ako je migrácia, zmena klímy a integrálny ľudský rozvoj, a dodal, že s týmito problémami sa možno stretnúť vo všetkých ostatných častiach sveta. „Vaša výmena myšlienok vám môže pomôcť spojiť sily a spoločne riešiť problémy, ktoré sú v súčasnej dobe spoločné celej ľudskej rodine,“ povedal.

Vytváranie kultúry stretávania

Pápež František uviedol, že práca založená na kultúre stretávania môže odsunúť nabok všetky tiene, ktoré sa vkrádajú na pracovisko, vrátane prílišnej snahy o zisk, ktorá sa snaží zotročiť pracovníkov. „Kultúra stretávania,“ poznamenal, „vyjadruje hľadanie spoločného dobra, a prispieva tak k rozptýleniu tieňov.“ Hodnoty kultúry, ktorá rešpektuje druhých, povedal pápež, sa potom premietajú do nespočetných každodenných obetí a úsilia pomáhať druhým rásť. Vyzval latinskoamerických podnikateľov, aby svojim pracovníkom ponúkali priebežnú formáciu a vzdelávanie, aby „predišli konfliktom a bolesti z prepúšťania“, pretože každý pracovník predstavuje rodinu s konkrétnymi finančnými potrebami.

Každodenná služba pre prospech druhých

Pápež vyzval podnikateľov a podnikateľky, aby sa videli v prvých Ježišovych učeníkoch, ktorí boli rybármi. Tí sa podľa neho naučili brázdiť rozbúrené more svojej doby, aby šírili kresťanské posolstvo, z čoho sa podľa neho môžu moderní podnikatelia poučiť. „Služba, ktorú vykonávate, nie je abstraktná,“ povedal, „ale je zameraná na každého človeka, a preto je nutné pracovať spoločne bez toho, aby ste niekoho pošliapali alebo nechali pozadu.“ Pápež František uviedol, že voľba usporiadať zhromaždenie v Ríme ponúkla účastníkom príležitosť stretnúť sa na vlastné oči s mnohými apoštolmi pochovanými vo Večnom meste, vrátane svätého Petra. „Tu sa stretávame so stopami početných Kristovych učeníkov všetkých čias, ktorí svojim každodenným svedectvom premieňali svoje okolie vo svetle evanjelia,“ povedal.

Kompas evanjelia

Na záver pápež povedal, že kresťanskí podnikatelia sa tešia z „kompasu“ evanjelia a daru nádeje. „Preto sme schopní správne navigovať,“ povedal, „s dôverou, že nás Boh povedie a sprevádza na našej ceste.“( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230601026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]