[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Domov Samária pomáha ľuďom so schizofréniou v Bratislave už 25 rokov
P:3, 01. 06. 2023 11:05, DOM

Bratislava 1. júna (TK KBS) Bratislavská arcidiecézna charita (BACH) dnes oslavuje 25. výročie založenia DSS a RS Samária. Za štvrťstoročie sa vyprofilovalo na špecifické a odporúčané zariadenie, ktoré ponúka sociálnu službu ľuďom s duševným ochorením z okruhu schizofrénie.

História

Samária bol slávnostne otvorená ako denný stacionár pre mladých ľudí s duševnými poruchami 11. mája 1998. Priestory posvätil Mons. Dominik Tóth, vtedajší biskup Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy a prezident Slovenskej katolíckej charity. Prevádzka začala 1. júna 1998. Centrum poskytovalo klientom kompletnú psychologickú starostlivosť, individuálnu a skupinovú psychoterapiu, relaxačné cvičenia, pomoc pri upevňovaní sociálnych návykov a zručností, zdokonaľovaní komunikácie a osvojované pracovných zručností.

Schizofréniou život nekončí

DSS a RS Samária počas 25 rokov fungovania nezmenila svoje sídlo, v ružinovskej Trnávke v ňom dodnes prijímatelia sociálnych služieb nájdu bezpečie, prijatie aj vypočutie. DSS a RS Samária sa ale dnes špecializuje na pomoc ľuďom s ochorením najmä z okruhu schizofrénie. Tím zamestnancov DSS a RS Samária aktuálne tvoria sociálni pracovníci, psychologičky, externe vypomáha aj psychiatrička.

„Človeka so schizofréniou sprevádzame, chceme, aby dokázal nadobudnúť zručnosti, ktoré stratil a znovu sa vrátil do života. Možno už nie do života ako predtým, ale tak, aby vedel fungovať nanovo. Schizofréniou život nekončí,“ informuje Boris Hrdý, riaditeľ Bratislavskej arcidiecéznej charity, ktorá zabezpečuje chod DSS a RS Samária.

Záujem o Samáriu

Zdravotná starostlivosť a následná sociálna služba o ľudí s duševným ochorením nie je na Slovensku dostatočná. Podľa riaditeľa BACH človek, ktorý trpí ochorením sa po zdravotníckej starostlivosti ocitá v čiernej diere. „Človek nevie o ďalších možnostiach pomoci či zariadeniach. Navyše, pre človeka so schizofréniou je ťažké dostať sa do takéhoto zariadenia. V Bratislave sú, napríklad, iba tri.

O naše zariadenie prejavujú záujem aj ľudia z iných krajov. Chýba nám zákon o dlhodobej starostlivosti, kde by sa zdravotná starostlivosť a sociálna služba prepojila. Chýba aj osveta, škodí nálepkovanie ľudí s duševným ochorením z oblasti schizofrénie. Napríklad, že sú nebezpeční, čo tiež nie je pravdou. Sú to predovšetkým ľudia, ktorí potrebujú prijatie a budovanie vzťahu, čo im v našej Samárii ponúkame,“ dodáva Boris Hrdý.

Viac informácií aj osvetových podporných aktivít z oblasti duševného zdravia, spoznávania schizofrénie a búrania predsudkov či mýtov o ochorení, charita priebežne zverejňuje na svojej webovej stránke www.charitaba.sk.( TK KBS, mhv, ml; pz ) 20230601020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]