[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Judák dospelým birmovancom: Vymeňte obrazovku za reálnych živých ľudí
P:3, 29. 05. 2023 10:20, DOM

Nitra 29. mája (TK KBS) V katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade 28. mája 2023 na sviatok Zoslania Ducha Svätého, 23 dospelých a mladých ľudí z Nitrianskej diecézy, z farností mesta Nitra, Horné Obdokovce, Dolné Krškany, Topoľčany, Nemčiňany a Nemšová prijalo Ducha Svätého a jeho sedem darov vo sviatosti birmovania, ktorú im vyslúžil nitriansky biskup Mons. Viliam Judák počas slávnostnej svätej omše, ktorú celebroval spolu s ďalšími kňazmi pri tejto príležitosti za účasti najbližších príbuzných birmovancov a prítomných veriacich.

Biskup Viliam vo svojom príhovore birmovancom uvažoval nad skutočným šťastím v živote človeka, ktorým nie sú ani peniaze, ani životný úspech, ani sláva a bohatstvo, ale v prvom rade pevnosť vzťahov s rodinou, priateľmi či životným partnerom, ktoré sa prenášajú aj do ďalších vzťahov s deťmi, susedmi, spolupracovníkmi, alebo aj v politike. Upriamil preto ich pozornosť na vzťahy apoštolov s Ježišom, ako ich oni vnímali, a zdôraznil pritom podobnosť týchto vzťahov so vzťahmi medzi synmi a otcami, ktorí bývajú tými, ktorí synom radia a pomáhajú. Takto poukázal aj na úlohu Ducha Svätého v živote človeka a jeho vzťahu s Ním, ako aj na miesto Ducha Svätého v živote Cirkvi a človeka vo všetkých jeho podobách. Pozval preto birmovancov do vzťahu s Duchom Svätým, do spolupráce s Ním, k ochote spolupracovať a napojiť sa na Neho, aby budovali vzťahy s ľuďmi a hlavne s Bohom.

Okrem iného povedal: „Vymeňte obrazovku za reálnych živých ľudí, pomerte sa s priateľmi a príbuznými. Slová lásky – mám ťa rád – opakujte denne v rôznej forme spolupráce s Duchom Svätým, v modlitbe, vo sviatostnom živote a vo vašich vzťahoch. Lebo len v Duchu Svätom môžeme správne veriť, žiť kvalitný život a plniť svoje životné poslanie. Nech je vo vašich životoch vždy dostatok takejto ochoty a odvahy!“ – zaželal na záver príhovoru birmovancom biskup Viliam Judák.

Vysluhovanie sviatosti birmovania na sviatok Zoslania Ducha Svätého dospelým birmovancom z celej diecézy v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma je už dlhoročnou tradíciou, ktorá svedčí nielen o jednote Cirkvi v rámci Nitrianskej diecézy, ale aj ochote birmovancov s ich príbuznými merať cestu do jej srdca v Nitre s cieľom duchovne prežiť prijatie sviatosti kresťanskej dospelosti v atmosfére starobylej  katedrály, ktorú už ako dospelí dokážu vnímať a oceniť.

Zdroj: Nitrianske biskupstvo( TK KBS, nrb, pz; rp ) 20230529014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]