[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS: Pozývam všetkých k modlitbám za arcibiskupa Alojza
P:3, 23. 05. 2023 17:00, DOM

Bratislava/Košice 23. mája (TK KBS) Košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska  Mons. Bernard Bober si dnes pred novinármi zaspomínal na zosnulého košického emeritného arcibiskupa Mons. Alojza Tkáča. „Spája ma s ním veľmi krásne puto, pretože sme kňazi a biskupi o to skôr, že sme boli susedia. On bol pod Dubníkom v Červenici a ja v Kecerovciach ešte pred 90. rokom, takže sme sa poznali, poznali sme svoje povahy a záľuby," uviedol arcibiskup Bober.

„Prežil som s ním krásnych 20 rokov v spolupráci na úrade, potom pristúpil ďalší pomocný pán biskup Stanislav Stolárik, takže vytvorili sme -  dá sa povedať dobrú trojicu. Nebudem sa chváliť, lebo niektorí by možno tomu neuverili, ale mali sme veľmi dobre vzťahy, dobré spôsoby komunikácie.

Záležalo mu na tom, aby naozaj diecéza sa obnovila so svojimi všetkými štruktúrami, čo sa mu aj podarilo v 90. rokoch. Požehnal a povysviacal vyše stovky nových kostolov. Obnovil  kňazský seminár, ktorý 1950 roku bol pozastavený. Podarilo sa mu obnoviť všetky štruktúry cirkevné, a do našich farností prichádzali každým jedným rokom noví a noví kňazi,  pochopiteľne jeho zásluhou a zásluhou aj slobody, ktorá po 90-tom roku prišla ako veľký dar za prenasledovanie, ktoré bolo počas totality," povedal.

„Mal dobrú povahu. Bol príjemný, spoločenský, skromný, pritom vždy nám pripomínal, aby sme boli striedmi vo všetkom - v jedení, v pití a tešil sa vždy dobrej správe o kňazoch, keď prichádzali ľudia, či už niekedy osobne poďakovať za kňaza alebo za vykonanie čohosi v ich farnostiach, ale vždy to bolo vidieť, že sa teší, že naozaj jeho námaha nie zbytočná," pokračoval.

„Osobne pokračovalo ďalej naše spoločenstvo, keď som ho vystriedal na poste diecézneho arcibiskupa a biskupa. V roku 2010 som prevzal žezlo a doteraz sme tu spoločne žili. Vypomáhal, pokiaľ sa to dalo, pýtal si prácu, ešte chcel ísť do terénu, chodieval na stretávanie s kňazmi. Mal viac času, bol viac uvoľnenejší, mal nejaké povinnosti administratívne, takže toto všetko hovorilo o  tom, že naozaj veľmi rád pracuje s aj v emeritúre. Ostatné roky boli poznačené jeho slabosťou - chorobou. A toto vyvrcholilo práve do dnešného dňa, že sa už len v spomienkach vraciame k svojim vzťahom a spoločnému životu.

Pozývam všetkých ľudí k modlitbám za nášho emeritného arcibiskupa Alojza. Z každého roka a z každého dňa sa tešil, hoci niektoré dni neboli jednouché. Ako povedal – staroba je požehnanie, ale s veľkým krížom. Dlhý život je požehnanie, ale aj s krížom. Vyprevádzajme ho s touto jeho myšlienkou, ktorá bola rozlúčková. Chcem poprosiť všetkých ľudí dobrej vôle, ktorí ho poznali a boli s ním v kontakte, aby na neho spomínali v dobrom a priali mu večné stretnutie v oslávenej Cirkvi," dodal arcibiskup Bober.

Zdroj: Košická arcidiecéza( TK KBS, ke, jfa; ml ) 20230523014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]