[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zomrel košický emeritný arcibiskup Alojz Tkáč, pohreb bude 30. mája
P:3, 23. 05. 2023 08:00, PRE

Košice 23. mája (TK KBS) Vo veku 89 rokov dnes zomrel košický emeritný arcibiskup Mons. Alojz Tkáč, informovala Košická arcidiecéza. Posledná rozlúčka so zosnulým arcibiskupom Tkáčom bude v utorok 30. mája o 10:30 v Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Pochovaný bude pri kardinálovi Jozefovi Tomkovi v krypte Dómu pod oltárom.

Kondolenčná kniha bude v košickej katedrále od stredy 24. mája. Rakva s pozostatkami bude k poslednej úcte vystavená v pondelok 29. mája od 10:00 do 20:00, uviedla arcidiecéza. V deň pohrebu sa v Košiciach rozozvučia všetky zvony. Na obradoch sa môže zúčastniť aj verejnosť, pred dómom bude obrazovka so živým prenosom.
Kosice, Tkac, obrady  

Arcibiskup Bober: Pozývam všetkých k modlitbám za arcibiskupa Alojza

Košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska  Mons. Bernard Bober si dnes pred novinármi zaspomínal. „Spája ma s ním veľmi krásne puto, pretože sme kňazi a biskupi o to skôr, že sme boli susedia. On bol pod Dubníkom v Červenici a ja v Kecerovciach ešte pred 90. rokom, takže sme sa poznali, poznali sme svoje povahy a záľuby .

Prežil som s ním krásnych 20 rokov v spolupráci na úrade, potom pristúpil ďalší pomocný pán biskup Stanislav Stolárik, takže vytvorili sme -  dá sa povedať dobrú trojicu.Nebudem sa chváliť, lebo niektorí by možno tomu neuverili, ale mali sme veľmi dobre vzťahy, dobré spôsoby komunikácie. Záležalo mu na tom, aby naozaj diecéza sa obnovila so svojimi všetkými štruktúrami, čo sa mu aj podarilo v 90. rokoch. Požehnal a povysviacal vyše stovky nových kostolov. Obnovil  kňazský seminár, ktorý 1950 roku bol pozastavený. Podarilo sa mu obnoviť všetky štruktúry cirkevné, a do našich farností prichádzali každým jedným rokom noví a noví kňazi,  pochopiteľne jeho zásluhou a zásluhou aj slobody, ktorá po 90-tom roku prišla ako veľký dar za prenasledovanie, ktoré bolo počas totality.

Mal dobrú povahu. Bol príjemný, spoločenský, skromný, pritom vždy nám pripomínal, aby sme boli striedmi vo všetkom - v jedení, v pití a tešil sa vždy dobrej správe o kňazoch, keď prichádzali ľudia, či už niekedy osobne poďakovať za kňaza alebo za vykonanie čohosi v ich farnostiach, ale vždy to bolo vidieť, že sa teší, že naozaj jeho námaha nie zbytočná.

Osobne pokračovalo ďalej naše spoločenstvo, keď som ho vystriedal na poste diecézneho arcibiskupa a biskupa. V roku 2010 som prevzal žezlo a doteraz sme tu spoločne žili. Vypomáhal, pokiaľ sa to dalo, pýtal si prácu, ešte chcel ísť do terénu, chodieval na stretávanie s kňazmi. Mal viac času, bol viac uvoľnenejší, mal nejaké povinnosti administratívne, takže toto všetko hovorilo o  tom, že naozaj veľmi rád pracuje aj v emeritúre. Ostatné roky boli poznačené jeho slabosťou - chorobou. A toto vyvrcholilo práve do dnešného dňa, že sa už len v spomienkach vraciame k svojim vzťahom a spoločnému životu.

Pozývam všetkých ľudí k modlitbám za nášho emeritného arcibiskupa Alojza. Z každého roka a z každého dňa sa tešil, hoci niektoré dni neboli jednouché. Ako povedal – staroba je požehnanie, ale s veľkým krížom. Dlhý život je požehnanie, ale aj s krížom. Vyprevádzajme ho s touto jeho myšlienkou, ktorá bola rozlúčková. Chcem poprosiť všetkých ľudí dobrej vôle, ktorí ho poznali a boli s ním v kontakte, aby na neho spomínali v dobrom a priali mu večné stretnutie v oslávenej Cirkvi," dodal arcibiskup Mons. Bernard Bober.

Kto bol Alojz Tkáč?

Alojz Tkáč sa narodil 2. marca 1934 v Ohradzanoch v okrese Humenné. Jeho otec bol starosta. Už v detstve sa chcel stať kňazom a „slúžil“ omše pre svojich súrodencov. Pevne sa rozhodol vydať sa týmto smerom na prahu dospelosti. Základnú školu vychodil v rodisku a gymnázium absolvoval v Humennom. Po maturite v Humennom v roku 1953 študoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave a po dvoch rokoch pokračoval v štúdiu na CMBF v Bratislave.  

Kňazskú vysviacku prijal z rúk biskupa Ambróza Lazíka 25. júna 1961. Po pol roku musel narukovať na dvojročnú vojenskú službu, ktorú absolvoval ako člen Pomocných technických práporov (PTP) v Česku. V rokoch 1961-1963 pôsobil ako kaplán v Zborove. Po absolvovaní dvojročnej základnej vojenskej služby pôsobil od roku 1964 do 1975 ako archivár na Biskupskom úrade v Košiciach. 

V roku 1974 verejne predniesol kritický príspevok, v ktorom poukázal na prenasledovanie cirkvi zo strany vtedajšej štátnej moci. Tkáča citovali mnohé zahraničné médiá , čo neuniklo pozornosti Štátnej bezpečnosti (ŠtB). V roku 1975 mu bol odobratý štátny súhlas na vykonávanie kňazského povolania a až do roku 1983 pracoval ako vodič električky a robotník Štátnych lesov v Košiciach

V rokoch 1983-1990 bol správcom farnosti Červenica. 14. februára 1990 bol menovaný za biskupa, biskupskú vysviacku mal 17. marca 1990 v Košiciach. 31. marca 1995 bol menovaný za košického arcibiskupa, metropolitu. Pálium mu odovzdal dnes už svätý Ján Pavol II. dňa 2. júla 1995. Od roku 2010 bol Mons. Alojz Tkáč emeritným biskupom.

Na kňazskú vysviacku v roku 1961 dostali štátny súhlas, svoje následné primície opisuje takto: „Na primície bolo treba povolenie cirkevného tajomníka, ktorý sa každého primicianta primerane snažil inštruovať, čo má a čo nemá robiť. Nesmeli sme mať sprievod z rodičovského domu do kostola, primičná svätá omša nesmela byť vonku pred kostolom, nech bol kostol akokoľvek maličký. Nesmel byť rozhlas nainštalovaný. A primičná hostina nesmela byť v nejakej verejnej budove, v kultúrnom dome alebo kdekoľvek inde. Hoci už vtedy kultúrne domy boli, bolo to výslovne zakázané.“ Po šiestich mesiacoch kňazskej služby musel absolvovať základnú vojenskú službu. Po absolvovaní bol menovaný na post archivára biskupského úradu v Košiciach. Tento úrad vykonával asi 3 roky.

Schôdzka Pacem in terris

Na schôdzke združenia „Pacem in terris“ dňa 23. októbra 1974 upozornil na nedostatky týkajúcich sa cirkvi (napr. vo vyučovaní náboženstva, stavaní kostolov...). Tento jeho prejav sa nevedno ako dostal do zahraničia, kde ho zverejnili stanice ako napr. Vatikánsky rozhlas, Hlas Ameriky atď. Kvôli tomu Tkáča štyri ráz dlhé hodiny vypočúvali, vyhrážali sa mu, že mu „ukážu, že sa rozpamätá na to,“ no nakoniec podľa jeho slov naňho nesiahli.  V dôsledku toho mu zakázali vykonávať pastoračnú činnosť. Tento zákaz platil od 29. novembra 1975. Po siedmich rokoch sa vrátil do pastorácie ako správca farnosti v Červenici.

Po revolúcii

Pápež Ján Pavol II. vymenoval Tkáča 14. februára 1990 za košického biskupa. Biskupskú vysviacku prijal z rúk kardinála Jozefa Tomka 17. marca 1990. 31. marca 1995 bol vymenovaný za košického arcibiskupa-metropolitu. Pápež Ján Pavol II. mu 2. júla 1995 pri návšteve Košíc a svätorečení troch košických mučeníkov odovzdal pálium. Úrad košického arcibiskupa metropolitu odovzdal 10. júla 2010.  

Emeritný arcibiskup Tkáč bol  nositeľom diamantovej Janského plakety za dobrovoľné darcovstvo krvi.

Na čele diecézy/arcidiecézy

Počas svojho úradu spolupracoval na otvorení a udržiavaní Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka a Teologického inštitútu v Spišskom Podhradí, pokračoval v opravovaní košickej katedrály, dal vybudovať diecézny kňazský domov vo Veľkom Šariši a dal opraviť biskupský úrad. 4. októbra 1994 znovu otvoril Kňazský seminár sv. Karola Boromejského v Košiciach, pričom sa začala jeho generálna oprava. Takisto zriadil karmelitánsky kláštor v Košiciach-KVP (posvätený 24. júna 1995), nové farnosti a za 5 rokov sa postavilo dokonca 80 nových kostolov. Arcidiecézu viedol až po prijatie jeho rezignácie po dovŕšení 76. roku života pápežom Benediktom XVI.

Arcibiskup podal rezignáciu už v roku 2009, keď dosiahol 75 rokov, ale pápež mu dovolil zostať vo funkcii ešte 1 rok.

Súčasnosť

Ako emeritný arcibiskup aktívne vypomáhal arcidiecéze i svojmu nástupcovi Bernardovi Boberovi. V novembri 2015 bol ako emeritný arcibiskup metropolita so slovenskými biskupmi na „Ad limina apostolorum“ v Ríme. Posledné roky, ktoré boli poznačené aj pandémiou Covid 19, sa emeritný arcibiskup pre svoj slabý zdravotný stav vyskytoval na verejnosti len ojedinele a svoje posledné dni prežil vo svojej rezidencii v priestoroch arcibiskupského úradu, kde až do svojej smrti býval.

-
Aktualizované (v správe sú použité informácie z Košickej arcidiecézy) ( TK KBS, ml, pz ) 20230523012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]