[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 04. 2024   Meniny má Vojtech      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František prijal vo Vatikáne ukrajinského prezidenta Zelenského
P:3, 13. 05. 2023 20:05, ZAH

Vatikán 13. mája (VaticanNews) Pápež František prijal vo Vatikáne ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskeho. Audienciu potvrdilo Tlačové stredisko Svätej stolice. Uskutočnila sa v rámci zahraničnej cesty ukrajinskej hlavy štátu, ktorá zahŕňa aj zastávku v Ríme. Ide o druhé osobné stretnutie pápeža Františka so Zelenským od audiencie v roku 2020; prvé od vypuknutia konfliktu na Ukrajine.

Takmer 15 mesiacov po prvom ruskom útoku na Kyjev pápež František prijíma prezidenta Volodymyra Zelenského. Stretnutie sa uskutočnilo dnes popoludní, v sobotu 13. mája, a je súčasťou cesty ukrajinského prezidenta do Ríma, kde sa stretne s prezidentom Talianskej republiky Sergiom Mattarellom a predsedníčkou vlády Giorgiou Meloniovou.

Tlačová správa o dnešnej audiencii

Stretnutie pápeža Františka s ukrajinským prezidentom trvalo približne 40 minút. Témy rozhovoru sa týkali humanitárnej a politickej situácie na Ukrajine spôsobenej prebiehajúcou vojnou. Pápež prisľúbil svoje neustále modlitby, o čom svedčia jeho početné verejné výzvy a opakované naliehavé prosby k Bohu za mier od februára minulého roka. Obaja sa zhodli na potrebe pokračovať v humanitárnom úsilí na podporu obyvateľstva. Pápež osobitne zdôraznil naliehavú potrebu ľudských gest voči najzraniteľnejším ľuďom, nevinným obetiam konfliktu.

Po stretnutí so Svätým Otcom sa ukrajinský prezident stretol s arcibiskupom Paulom Richardom Gallagherom, sekretárom pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami Štátneho sekretariátu. Počas srdečných rozhovorov s arcibiskupom Gallagherom sa pozornosť sústredila na súčasnú vojnu na Ukrajine a naliehavé otázky s ňou spojené, najmä humanitárneho charakteru, ako aj na potrebu pokračovať v úsilí o dosiahnutie mieru. Bola tiež príležitosť diskutovať o viacerých bilaterálnych otázkach, najmä pokiaľ ide o život Katolíckej cirkvi v tejto krajine.

Priebeh audiencie 

Audiencia sa nekonala v Apoštolskom paláci, ale v salóniku audienčnej siene Pavla VI. vo Vatikáne. Svätý Otec odovzdal ukrajinskému prezidentovi bronzový odliatok olivovej ratolesti symbolizujúcej mier, pápežské dokumenty (Posolstvo k tohtoročnému Svetovému dňu mieru, Dokument o ľudskom bratstve) a dve knihy (Encykliku o mieri na Ukrajine a fotografický zborník o mimoriadnej pobožnosti na Svätopeterskom námestí počas pandémie). Prezident Ukrajiny priniesol ako dar umelecké dielo z nepriestrelnej dosky a obraz s názvom Straty, ktorý pripomína deti zabité počas vojny.

Predchádzajúce stretnutia

Pápež a ukrajinský prezident sa, ako už bolo spomenuté, osobne stretli vo vatikánskom Apoštolskom paláci 8. februára 2020, necelý rok po voľbách, ktoré rozhodli o jeho víťazstve na čele Ukrajiny. Vtedy išlo o približne polhodinový rozhovor za zatvorenými dverami, na konci ktorého František odovzdal dar v podobe medailónu svätého Martina z Tours s prianím, aby chránil ukrajinský ľud, v tom čase už zranený vojnou, ale len na východe tejto krajiny.

Zelenskyj sa potom stretol aj s kardinálom štátnym sekretárom Pietrom Parolinom a arcibiskupom Paulom Richardom Gallagherom, sekretárom pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami. „Srdečné rozhovory“ na Štátnom sekretariáte boli venované najmä „humanitárnej situácii a hľadaniu mieru v kontexte konfliktu, ktorý Ukrajinu sužuje od roku 2014“, uvádza sa v tlačovej správe z tohto dňa. Bola vyjadrená nádej, „že všetky zúčastnené strany prejavia maximálnu citlivosť voči potrebám obyvateľstva, prvých obetí násilia, ako aj odhodlanie a dôslednosť v dialógu“.

Telefonické rozhovory

Od ruského útoku na Ukrajinu 24. februára 2022 sa uskutočnilo niekoľko telefonických rozhovorov medzi Františkom a Zelenským. Prvý sa datuje do 26. februára minulého roka, dva dni po začiatku konfliktu: zatiaľ čo dramatické správy z vojnového frontu pribúdali každou hodinou, pápež vyjadril prezidentovi „svoj najhlbší zármutok nad tragickými udalosťami, ktoré sa odohrávajú v krajine“.

Informoval o tom samotný Zelenskyj prostredníctvom svojho konta na Twitteri, pričom vysvetlil, že „ďakuje pápežovi Františkovi za jeho modlitby za mier na Ukrajine a za prímerie. Ukrajinský ľud“ podľa neho „cíti duchovnú podporu Jeho Svätosti“.

Nový telefonát sa potom uskutočnil 22. marca 2022, teda v ten istý deň, keď prezident Zelenskyj telefonoval do talianskeho parlamentu. "Povedal veľmi dôležité slová", povedala hlava štátu talianskym poslancom a dodala, že pápežovi povedal o odpore, ktorý prejavil ukrajinský ľud, „ktorý sa stal armádou, keď videl zlo“. Zelenskyj na Twitteri informoval, že pápežovi povedal o „ťažkej humanitárnej situácii a blokovaní koridorov s pomocou ruskými silami“. Privítal by sprostredkovateľskú úlohu Svätej stolice pri ukončení ľudského utrpenia. „Poďakoval som mu za jeho modlitby za mier a za Ukrajinu“.

Nakoniec ďalší telefonát 12. augusta 2022, uprostred neustálych a energických výziev, ktoré pápež vyslovil počas modlitby Anjel Pána a pri verejných audienciách a súkromných kontaktoch prostredníctvom oficiálnych predstaviteľov. Opäť to bol ukrajinský prezident, ktorý túto správu oznámil na Twitteri a dodal, že rozhovor sa týkal hrôz, ktoré obyvateľstvo zažíva v dôsledku ruskej invázie. Ukrajinský líder tiež vyjadril vďaku pápežovi za jeho modlitby a vyjadril nádej na Františkovu návštevu Kyjeva.

V apríli pápež prijal na audiencii ukrajinského premiéra Denisa Šmyhala

Pápež nedávno zopakoval svoje pozvanie do hlavného mesta pre ukrajinského premiéra Denisa Šmyhala, ktorého 27. apríla prijal na súkromnej audiencii v Apoštolskom paláci. Počas približne polhodinového rozhovoru za zatvorenými dverami Šmyhal Františka okrem iného požiadal o pomoc pri návrate detí násilne deportovaných do Ruska a o podporu pokračovania „obilného koridoru“.

Príhovor pápeža počas modlitby Anjel Pána

Modlitba Anjel Pána 3. októbra 2022, počas ktorej pápež odložil evanjelium tejto nedele, prečítal dlhé napomenutie odsudzujúce eskaláciu násilia a priamo sa obrátil na prezidentov Ruska a Ukrajiny, Vladimíra Putina a Volodymyra Zelenského, s touto žiadosťou: prezidentovi Ruskej federácie, aby aj z lásky k svojmu ľudu zastavil túto špirálu násilia a smrti; prezidentovi Ukrajiny, aby bol otvorený serióznym návrhom na mier.

Približne o mesiac neskôr, koncom novembra, prišiel dojímavý List ukrajinskému národu, v ktorého posledných riadkoch rímsky biskup predniesol modlitbu k Bohu za vedúcich predstaviteľov štátu, na ktorých, ako napísal, „spočíva povinnosť riadiť krajinu v tragickom čase a prijímať rozumné rozhodnutia v prospech mieru a rozvoja hospodárstva v čase ničenia toľkých životne dôležitých infraštruktúr, v meste i na vidieku“.

Mierová misia Svätej stolice

Pápež František nikdy neprestal vyzývať na mier a povedal, že je „ochotný urobiť všetko, čo bude potrebné“. Rovnaké slová zopakoval aj počas spiatočného letu z Budapešti na záver svojej 41. apoštolskej cesty v obvyklom rozhovore na palube lietadla, počas ktorého novinárom hovoril o mierovej misii Svätej stolice na Ukrajine bez uvedenia ďalších podrobností.

„Misia je v plnom prúde, ale zatiaľ nie je verejne ... Keď bude verejná, poviem to,“ povedal pápež. Predstavitelia Moskvy a Kyjeva na tieto slová reagovali slovami, že o iniciatíve Vatikánu nevedia. Kardinál Parolin, ktorý na okraj podujatia v Ríme povedal, že ho „prekvapila“ reakcia Ruska a Ukrajiny, nezachádzal do podrobností („Pápež hovoril v týchto intenciách, nechajme na ňom, aby poskytol ďalšie informácie,“ povedal), ale ubezpečil, že obe strany o mierovej misii vedeli a vedia. Pred niekoľkými dňami sa Parolin k tejto záležitosti vrátil a povedal, že v súvislosti s iniciatívou došlo k vývoju, ale na dôvernej úrovni.



( TK KBS, VaticanNews CZ, ml; pz ) 20230513001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]