[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spolok svätých Cyrila a Metoda sa stretol na 9. valnom zhromaždení
P:3, 12. 05. 2023 10:44, DOM

Košice 12. mája (TK KBS/TS KE) Modlitba Akatistu k sv. Cyrilovi a Metodovi v michalovskej Bazilike minor Zostúpenia Svätého Ducha za účasti vladykov Cyrila Vasiľa SJ a Milana Lacha SJ, viacerých kňazov, laikov a chrámového Zboru sv. Jozefa, predchádzala rokovaniu 9. valného zhromaždenia cyrilo-metodského spolku.

Pracovnú časť, ktorá sa uskutočnila v hoteli Mousson, začali účastníci VZ veľkonočným tropárom „Christos voskrese“. Po básni Ingrid Lukáčovej účastníkov rokovania pozdravili vladyka Cyril Vasiľ, košický eparcha, Miroslav Dufinec, primátor Michaloviec a Marián Gešper, predseda Matice slovenskej. Predseda Spolku SCM doc. Michal Hospodár tlmočil pozdravy Viery Michalkovej, dcéry zakladateľa a správcu Jednoty SCM Jána Murína (1913 – 1990) a riaditeľa Spolku sv. Vojtecha Ivana Šulíka.

Otec Michal zároveň predniesol správu o činnosti SSCM za uplynulé 4 roky. Napriek tomu, že to bolo zložité obdobie, spolok neprestával vydávať knižné kalendáre a podielové knihy, okrem toho prispel aj na vydanie ďalších titulov. Cieľom tohto kultúrno-náboženského spolku je aj pripomínanie si významných osobností Gréckokatolíckej cirkvi – najnovšie formou filmových medailónov a týmto spôsobom priblížil činnosť o. Jána Mastiliaka CSsR a P. Michala Fedora SJ. Nechýbali ani spomienky na nebohých cyrilo-metodských nadšencov – Juraja Kocáka, Pavla Kušníra či Vladimíra Teodora Miroššaya.

K novším aktivitám patrí študijný pobyt mladých v Nemecku prostredníctvom programu CM Exchange, ktorý organizovala spolková komisia pre medzinárodné vzťahy. Po nútenej covidovej pauze sa podarilo obnoviť tradíciu prehliadok vianočného folklóru. V ďalšom priebehu si prítomní vypočuli správy o činnosti spolkového vydavateľstva Byzant a kontrolnej komisie.

Dôležitá zmena sa udiala na poste predsedu, keď po 24 rokoch na funkciu predsedu už nekandidoval Michal Hospodár a po 32 rokoch z funkcie hospodárky vzdala Anna Sevková, za čo im patrí aj touto cestou úprimné poďakovanie. Na základe výsledkov volieb povedie SSCM v najbližších štyroch rokoch Martin Mráz, podpredsedami sú M. Hospodár a I. Lukáčová, správcom Michal Boka a hospodárkou Monika Sabolová. Do 11-členného výboru boli ešte zvolení Daniel Černý, Miroslav Házy, Michal Hospodár, Matúš Lemeš, Ján Poprik a Emil Zorvan. Do kontrolnej komisie boli zvolení Pavol Kurilec – predseda, Ing. Katarína Házyová a Vladimír Jurčenko a komisie pre zahraničné vzťahy M. Házy – predseda, Peter Hospodá. – podpredseda a Veronika Andrisová. Delegáti taktiež rokovali a odsúhlasili zmenu členských poplatkov v prípade všetkých druhov členstva.

Na základe nominácií schválili účastníci valného zhromaždenia čestné členstvo v Spolku sv. Cyrila a Metoda pre vladyku Cyrila Vasiľa a o. protopresbytera Dušana Semana (Trebišov) za ich podiel na šírení cyrilo-metodského dedičstva, za aktívnu spoluprácu a podporu spolkovej činnosti. Končiacemu predsedovi o. doc. Michalovi Hospodárovi udelil vladyka Cyril za doterajšiu službu Cirkvi a rozvoj spolku právo nosiť zlatý kríž s ozdobami a používať titul stavroforný protojerej. Po prijatí uznesenia a záverečných príhovoroch novozvoleného predsedu o. M. Mráza a pomocného bratislavského biskupa vladyku Milana si prítomní pozreli filmový dokument s názvom Michal Fedor – Posol Eliášov.

Zdroj: TS KE, Ján Poprik( TK KBS, tske, ml; pz ) 20230512031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]