[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Do Modlitbového dňa detí a mládeže za mier sa zapojí niekoľko tisíc detí 
P:3, 12. 05. 2023 09:25, DOM

Bratislava 12. mája (TK KBS) Rodinné spoločenstvo FATIMA, o.z. organizuje v sobotu 13. mája Modlitbový deň detí a mládeže za mier a pokoj vo svete, ktorý bude na 106. výročie zjavení Panny Márie vo Fatime. Koná sa pod záštitou Konferencie biskupov Slovenska a Slovenského apoštolátu Fatimy. O Modlitbovom dní hovoríme s Danou Kolodziejovou z Rodinného spoločenstva FATIMA, o. z. 

- Kto vymyslel toto podujatie a čo je jeho zámerom? 

Niekoľko rokov spolupracujeme s Medzinárodným svetovým apoštolátom Fatimy, ktorého súčasťou sú „Deti Eucharistie a Mladí misionári Nepoškvrneného Srdca Panny Márie“. Ich misiou je šírenie Fatimského posolstva medzi deťmi a mládežou. Pôsobia v zahraničí, v USA a v iných krajinách. Oslovili nás už pred niekoľkými rokmi, aby sme sa zapojili do modlitbovej aktivity, ktorú organizujú asi 20 rokov s myšlienkou spojenia s deťmi a mládežou nielen Európy, ale aj Ukrajiny a Ruska. Zapájajú školy, farnosti, spoločenstvá vo výročný fatimský deň – 13. mája ale aj 13.okóbra. Zaujala nás táto myšlienka spojiť sa v modlitbe na výročný fatimský deň – 13. 5.,  s možnosťou šírenia posolstva Panny Márie z Fatimy, s prosbou o modlitbu ruženca, obrátenie a pokánie a šírenia úcty k Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, nakoľko našim apoštolátom je šírenie posolstva Panny Márie z Fatimy medzi deťmi, mládežou a v rodinách. Minulý rok sme sa rozhodli k tomuto prvému kroku a tohto roku sme sa rozhodli pokračovať.

- Znamená to, že za akciou vlastne stojí posolstvo s Fatimy? 

Zdrojom je Fatima, kde 13.5. 1917 prichádza Panna Mária s prosbou o modlitbu ruženca, obrátenie, pokánie počas vojny a utrpenia ľudstva na celom svete . Prichádza s pomocou s prosbou a zároveň ponúka riešenie na celosvetový problém. Na ukončenie vojny ponúka modlitbu ruženca, prosí o obrátenie, pokánie. Práve v prvý deň zjavenia prosí: „Modlite sa každý deň ruženec, aby ste dosiahli mier pre svet a koniec vojny.“ /13.5.1917, Fatima/ Počas ďalších zjavení dodáva:  „...ak ľudia urobia, čo vám poviem, veľa duší sa zachráni a bude mier.“ / 13.7.1917/

Modlitbový deň vychádza teda z Fatimského posolstva, aby ho ľudia viac poznali a konali to, o čo prosí. Panna Mária oslovuje deti, malých pastierikov. Sú to jednoduché, obyčajné deti, ktoré odpovedali na prosbu Panny Márie k modlitbe svätého ruženca, prinášaniu obiet a šíreniu úcty k jej Nepoškvrnenému srdcu. Oni odpovedali na prosby a veľa duší bolo zachránených, prvá svetová vojna sa v roku 1918 skončila. 

Ďalším zámerom bolo predstaviť dnešným deťom vzory k svätosti – sv. Hyacintu a sv. Františka. Dnes deti a mládež veľmi potrebujú vzory, ktoré môžu nasledovať. Ako povedal Ján Pavol II počas ich blahorečenia v r. 2000: „Dve sviečky, zapálené Bohom, aby osvetľovali svet v časoch tmy a úzkosti.“

- O čo teda ide organizátorom? 

Ide nám aj o prvok zjednotenia. Cieľom, zámerom je spájať deti mládež do jednej veľkej rodiny, ktorá sa modlí, ktorá kráča spoločne cestou evanjelia. 

- Koľko ľudí sa už prihlásilo?

Pri rozposlaní pozvánok na danú modlitbovú aktivitu nebola požiadavka alebo podmienka, aby sa všetci zúčastnení museli zaregistrovať alebo ozvať. Skôr sme len poprosili, kto by sa chcel podeliť s uskutočnením tejto modlitbovej aktivity, aby nám napísal. Boli sme však milo prekvapení, že už nám písali kňazi z farností, riaditelia a katechéti zo škôl, že sa tešia tejto aktivite a radi sa zapoja. K dnešnému dňu nám napísalo približne 10 škôl, čo môžeme odhadovať na približne 5 000 detí / mnohé školy sú spojené školy – MŠ, ZŠ, SŠ/ a 10 farnosti s filiálkami. O mnohých zapojených sa dozvedáme len od ľudí...  Ozývajú sa nám aj štátne školy, ktoré doteraz neboli zapojené v žiadnej podobnej modlitbovej aktivite. Z toho máme asi najväčšiu radosť.

- Ako ho vnímate z vašej strany? 

Oslovili sme Konferenciu biskupov Slovenska, aby podporila danú aktivitu. Sme veľmi vďační Bohu i otcom biskupom za schválenie tejto aktivity. Zároveň ďalším spolupracovníkom a podporovateľom je Svetový apoštolát Fatimy na Slovensku, ktorému tiež veľmi záleží na tom, aby fatimské posolstvo sa šírilo ďalej medzi deťmi, mládežou a v rodinách. Zároveň máme veľkú podporu aj v Celosvetovom Fatimskom apoštoláte vo Fatime, ktorý tiež vyzval celý svet na modlitbu ruženca na 13. mája za mier  a pokoj vo svete.

- Čo je Rodinné spoločenstvo FATIMA? 

Rodinné spoločenstvo FATIMA /RSF/ vzniklo v roku 2015 ako ovocie mnohých modlitebných stretnutí pre deti, mládež a celé rodiny v duchu fatimského posolstva, v spojení s modlitbou vo večeradle. Na začiatku to boli aj Rodinné letné tábory FATIMA, ktoré sa neskôr rozšírili o iné aktivity pre deti mládež a rodiny. RSF čerpá z tradície Cirkvi, hlavne z bohatstva Eucharistie, inšpirujúc sa posolstvom Panny Márie vo Fatime. Hlavným cieľom RSF je poskytnúť podporu, ochranu, pomoc a povzbudenie rodinám v dnešných neľahkých časoch, časoch rozmáhajúcej sa krízy rodiny skrze odpoveď na výzvy Fatimskej Panny Márie k modlitbe, obráteniu a pokániu. Organizuje animované a tiché adorácie, duchovné obnovy, duchovné cvičenia, večeradlá pre deti, mládež a rodiny, denné a pobytové tábory, stretávanie sa v rodinných spoločenstvách a iné spoločenské podujatia.  Zvlášť sa venuje deťom prostredníctvom Evanjelizačného programu – Škola Nepoškvrneného Srdca Panny Márie /v spolupráci s „Deťmi Eucharistie“ - Svetovým Apoštolátom Fatimy/, realizuje sa v Dome Panny Márie v Ždani pri Košiciach, hlavne pre školy a deti z farností. Súčasťou je aj fatimská výstava, ktorá vznikla v spolupráci s fatimskou Svätyňou.( TK KBS, dk, ml; pz ) 20230512027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]