[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež a patriarcha Tawadros: Napriek rozdielom nás spája Kristova láska
P:3, 10. 05. 2023 15:57, ZAH

Vatikán 10. mája (VaticanNews) Ani upršané ráno neodradilo pútnikov z účasti na generálnej audiencii, medzi nimi bolo vyše 200 pútnikov zo Slovenska. Spolu so Svätým Otcom sedeli v papamobile deti so slovenskými vlajkami, pochádzajú z Milána, kde navštevujú slovenskú školu a škôlku. Audienciu uviedol pápež a odovzdal slovo koptskému pravoslávnemu patriarchovi Alexadrie Tawadrosovi II.

Prinášame príhovor Svätého Otca:

„Bratia a sestry! S veľkou radosťou dnes vítam Jeho Svätosť Tawadrosa II., alexandrijského pápeža a patriarchu Stolice svätého Marka, a vzácnu delegáciu, ktorá ho sprevádza. Jeho Svätosť Tawadros prijal moje pozvanie a prišiel do Ríma, aby spolu so mnou oslávil 50. výročie historického stretnutia pápeža Pavla VI. a pápeža Šenudu III. v roku 1973. Išlo o prvé stretnutie rímskeho biskupa a patriarchu Koptskej pravoslávnej cirkvi, ktoré vyvrcholilo 10. mája podpísaním pamätného spoločného kristologického vyhlásenia.

Na pamiatku tejto udalosti ma Jeho Svätosť Tawadros pred desiatimi rokmi, niekoľko mesiacov po svojom a mojom zvolení, prišiel prvýkrát navštíviť 10. mája a navrhol, aby sme každý 10. máj slávili «Deň koptsko-katolíckeho priateľstva», ktorý odvtedy slávime každý rok. Telefonujeme si, posielame pozdravy a zostali sme dobrými bratmi, nehádali sme sa!

Drahý priateľ a brat Tawadros, ďakujem ti, že si prijal moje pozvanie na toto dvojité výročie, a modlím sa, aby svetlo Ducha Svätého osvietilo tvoju návštevu Ríma, dôležité stretnutia, ktoré tu budeš mať, a najmä naše osobné rozhovory. Úprimne vám ďakujem za váš záväzok voči rastúcemu priateľstvu medzi Koptskou pravoslávnou cirkvou a Katolíckou cirkvou.

Vaša Svätosť, drahí biskupi a milí priatelia, všetci spolu, s vami prosím Všemohúceho Boha, aby nám na príhovor svätých a mučeníkov Koptskej cirkvi pomohol rásť v spoločenstve, v jednotnom a svätom zväzku viery, nádeje a kresťanskej lásky. A keď už hovoríme o mučeníkoch Koptskej cirkvi, ktorí sú naši, chcem spomenúť mučeníkov na líbyjskej pláži, ktorí sa pred niekoľkými rokmi stali mučeníkmi.

Prosím všetkých prítomných, aby sa modlili k Bohu, aby požehnal návštevu pápeža Tawadrosa v Ríme a ochraňoval celú Koptskú pravoslávnu cirkev. Nech nás táto návšteva priblíži k požehnanému dňu, keď budeme jedno v Kristovi! Ďakujem.“

Patriarcha Tawadros priniesol pápežovi pozdravy členov Svätej synody a všetkých orgánov Koptskej pravoslávnej cirkvi a vyjadril mu uznanie „za všetko, čo ste počas tohto obdobia služby celému svetu urobili vo všetkých oblastiach, a modlím sa, aby vás Kristus zachoval v plnom zdraví a udelil vám požehnanie dlhého života".

Patriarcha si tiež s vďakou spomína na objatie spred desiatich rokov a na „náklonnosť“ a prijatie, ktoré mu pápež preukázal: „Strávili sme s Vami svätý čas plný bratskej lásky, ktorou ste nás naplnili.“ Táto láska sa stala „znamením a mottom“, ktoré sa každoročne slávi v „Deň bratskej lásky“: „Rozprávame sa a píšeme si, aby sme ho každý rok obnovili, a je to deň, ktorý stelesňuje kresťanského ducha a lásku, ktorá nás spája v službe Bohu a v službe našim bratom a sestrám v ľudstve,“ povedal Tawadros. „Vybrali sme si lásku, aj keď ideme proti prúdu chamtivého a sebeckého sveta; prijali sme výzvu lásky, ktorú od nás žiada Kristus, a budeme skutočnými kresťanmi a svet sa stane ľudskejším, pretože celý svet spozná, že Boh je láska a že to je jeho najvyššie meno.“

Primas Koptskej pravoslávnej cirkvi tiež pripomenul „vzácnu“ návštevu pápeža v Egypte v roku 2017, ktorá - ako uviedol – „bola veľkým požehnaním“ pre celú krajinu. „Kráčajme spoločne po ceste života,“ povedal patriarcha a dodal: „Napriek rozdielom v našich koreňoch a príslušnosti nás spája láska Kristova, ktorá v nás prebýva, a nech nás sprevádza zástup našich apoštolských otcov a svätých, ktorí nás obklopujú.“

Preto zaznela jeho záverečná výzva:

„Prosím vás všetkých, aby ste sa pevne držali tohto sľubu, aby sme prekonali zlo sveta so všetkými jeho slabosťami, tak ako nás to učili naši otcovia, a aby sme naplnili zodpovednosť, ktorú máme, aby sme žili ako sladká vôňa Krista v tomto svete a aby sme sa zjednocovali v jeho pokoji.“

Po pozdravoch v rôznych jazykoch - vrátane pozdravu talianskym veriacim, v ktorom ich vyzval, aby sa modlili k Panne Márii „v mesiaci jej zasvätenom“ a zverili jej „sužovanú“ Ukrajinu - pápež František oznámil zástupu veriacich: „Teraz sa všetci spoločne s patriarchom Tawadrosom pomodlíme Otče náš a potom spolu s patriarchom udelíme požehnanie."

Dodajme, že koptský patriarcha bude mať zajtra, 11. mája, súkromné stretnutie s pápežom Františkom a zotrvá aj na chvíľu spoločnej modlitby. Hneď potom pôjde na Dikastérium pre podporu jednoty kresťanov a stretne sa aj s veriacimi koptskej komunity žijúcimi v Ríme. Pre nich bude v nedeľu 14. mája sláviť eucharistickú liturgiu v pápežskej Bazilike svätého Jána Lateránskeho.

Martin Jarábek

 ( TK KBS, VaticanNews; rp ) 20230510026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]