[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícke noviny vysvetľujú, že mariánska úcta nie je niečo staromódne
P:3, 10. 05. 2023 12:12, DOM

Bratislava 10. mája (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny (19/2023) vysvetľujú, že mariánska úcta nie je niečo staromódne, ale má svoje miesto v každej dobe. Veď k Panne Márii ako nebeskej Mame sa i dnes utiekajú rodiny, deti aj mladí. „Každé dieťa občas potrebuje prísť k mame,“ vníma Juraj Švec zo Združenia mariánskej mládeže.

O tom, ako sa pôsobenie Panny Márie prejavuje v súčasnosti, sa rozprávajú so správcom diecéznej svätyne v Obišovciach Michalom Harakaľom. Ten ako príklad ponúka vzťah nebeskej Matky k mladým.  „Dnešní mladí sú často emotívne zdemolovaní, čo sa odzrkadľuje aj v komplikovanom budovaní vzťahov. Skúsenosť spoločenstva viery na rôznych náboženských akciách však mladých ľudí ubezpečuje, že ich kráčanie s Máriou a Ježišom v hodnotovom chaose je správne. Prináša im to pokoj a radosť,“ hovorí Michal Harakaľ.

Katolícke noviny navštívili aj najstaršie mariánske pútnické miesto na Slovensku Marianku. Ľudia sa tam stále osobne presviedčajú o orodovaní Panny Márie. Dôkazom jej zázračného pôsobenia sú typické ďakovné tabuľky pri lurdskej jaskynke. Na nich je najčastejšie poďakovanie za zdravie, život a za deti, ale i za dar viery, šťastné manželstvo či vďaka študentov za pomoc Panny Márie pri zvládnutí maturitných skúšok. Nejde pritom o tabuľky staré desaťročia. Niektoré sú staré iba niekoľko mesiacov či týždňov.

Minorita Martin Mária Kollár v rubrike Duchovná obnova povzbudzuje, že keď je nám akokoľvek ťažko, keď prežívame strach či úzkosti, máme sa prihovárať Matke Božej. Nájdeme tak oázu pokoja v zmätku súčasnosti a istotu ochrany pred každým protivenstvom.

Katolícke noviny predstavujú príbeh Ukrajinky Larisy Zivkovej, ktorá pre vojnu musela utiecť z Mariupola. Kým predtým ona potrebovala pomoc od druhých, teraz ju ako psychologička sama poskytuje núdznym. Zároveň je veľká optimistka a verí, že šťastné konce nie sú len v rozprávkach, ale že dobro zvíťazí aj v reálnom živote.

Pripomínajú hrdinskú matku a ženu viery Chiaru Corbellovú Petrillovú. Chiara bola mladá matka, známa svojou vytrvalou vierou v boji proti viacerým prekážkam v jej živote. Jej hrdinský príbeh lásky, oddanosti a boja proti rakovine má veľký dosah aj po jedenástich rokoch od jej úmrtia.

TK KBS informoval Ján Lauko( TK KBS, jla, ml; pz ) 20230510016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]