[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Souraphiel: Mier v Etiópii sa musí dostať do sŕdc ľudí
P:3, 04. 05. 2023 11:11, ZAH

Etiópia 4. mája (VaticanNews) Etiópia a celý africký kontinent čelia mnohým výzvam, na ktoré Cirkev hľadá odpovede, uviedol kardinál Berhaneyesus Souraphiel, katolícky arcibiskup z Addis Abeby. V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas kardinál zdôraznil hodnotu špeciálnych aktivít pomoci, ako je projekt Svetového fondu solidarity, ktorý spája úsilie saleziánov, uršulínok, misionárok lásky a jezuitov na podporu migrantov a vzdelávania.

V súčasnosti je v Etiópii viac ako 400 000 utečencov z Južného Sudánu, približne 600 000 Somálčanov, Eritrejcov, Jemenčanov, a dokonca aj Sýrčanov. Komplikovanú situáciu zhoršuje fakt, že ľudia, ktorým sa nepodarilo zlepšiť svoju finančnú situáciu emigráciou do arabských krajín, sa vracajú do vlasti. Často zažili týranie a momentálne nechcú vidieť svojich blízkych, pretože nesplnili sľub, že prinesú peniaze. Preto charitatívna a výchovná činnosť Cirkvi zostáva taká dôležitá, aj keď katolíci sú v tejto krajine malou menšinou.

Etiópia tiež zápasí s etnickými rozdielmi. Len v novembri skončil konflikt v Tigray, ktorý trval od roku 2020. Trenice sú aj v iných regiónoch krajiny, aj keď sa obyvatelia vo všeobecnosti snažia o jednotu, poznamenal kardinál Souraphiel.

„Žiaľ, podľa môjho názoru bola kmeňová alebo etnická otázka využívaná politickými stranami na rozdelenie ľudí, aby získali viac moci a bohatstva. Dúfame, že Pán vypočuje modlitby obyvateľov, pretože Etiópia nie je len krajinou posledných 50 rokov, je to krajina s vyše 3000 ročnou históriou. Ľudia žili dlho pokojne a veríme, že sa to vráti,“ povedal kardinál pre vatikánsky rozhlas.  „Atmosféra je teraz pokojnejšia. Federálna vláda a Front ľudového oslobodenia Tigray uzavreli mier podpísaním dohody s pomocou Africkej únie. To je dobré, ale mier by nemal zostať len na úrovni politických lídrov, musí sa dostať aj k ľuďom, pretože mnoho ľudí bolo zabitých, mnohí boli vysídlení, mnohí zomreli a mnohé matky stále plačú na oboch stranách, nevediac, kde sú ich synovia alebo dcéry. Musíme sa zaoberať týmto problémom a uznať, že ľudia veľa trpeli a zomierali. A tiež sa modliť za zosnulých a nejako podporovať rodiny, ktoré prišli o väčšinu členov odškodnením, spravodlivosťou. A potom príde odpustenie. A vďaka nej budeme môcť medzi sebou budovať budúce vzťahy. A o to sa teraz modlíme, aby medzi našimi národmi vládla pravá spravodlivosť a odpustenie.“( TK KBS, VaticanNews, pl, rp; pz ) 20230504016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]