[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 05. 03. 2024   Meniny má Fridrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Plenárne zhromaždenie Pápežskej komisie pre ochranu maloletých
P:3, 03. 05. 2023 10:59, ZAH

Vatikán 3. mája (VaticanNews) Plenárne zhromaždenie Pápežskej komisie pre ochranu maloletých sa koná 3.-6. mája 2023 v Palazzo Maffei-Marescotti v Ríme. Ide o druhé plenárne zhromaždenie od oznámenia vzniku novej komisie v septembri 2022. Cieľom stretnutia je zhodnotiť prvých šesť mesiacov činnosti novej komisie a jej prácu na realizácii nového mandátu obsiahnutého v apoštolskej konštitúcii Praedicate Evanjelium čl. 78 a tiež inštrukcie pre komisiu počas audiencie 29. apríla 2022.

Komisia začne svoju činnosť slávením svätej omše dnes v kaplnke sv. Jána Krstiteľa, ktorá sa nachádza na námestí Piazza della Pigna a je spojená s novými kancelárskymi priestormi Komisie v Palazzo Maffei Marescotti. Po otvorenej diskusii o tom, ako lepšie definovať pracovné metódy, úlohy a zodpovednosti, Komisia preskúma Rámec univerzálnych smerníc (PE článok 78.2), ktorý aktualizuje rámec vydaný vtedajšou Kongregáciou pre náuku viery v roku 2011 a určený na pomoc biskupským konferenciám pri vypracovávaní smerníc pre riešenie prípadov sexuálneho zneužívania maloletých spáchaného duchovnými. Okrem toho Komisia preskúma navrhovaný nástroj pre audit, ktorý si tiež vyžiadal Svätý Otec a ktorý sa má používať spoločne s pokynmi, aby sa zabezpečilo, že splní svoj účel.

Medzi ďalšie dva hlavné body programu patrí preskúmanie činnosti Komisie v oblasti osvety a pomoci tým biskupským konferenciám, ktoré potrebujú kapacity na zavedenie postupov oznamovania prípadov sexuálneho zneužívania, ako je uvedené v Motu proprio Vos Estis Lux Mundi, článok 2. Svätý Otec požiadal Komisiu o pomoc pri zabezpečení existencie úradov alebo iných vhodných subjektov na úrovni miestnych cirkví. Tretím hlavným bodom programu bude preskúmanie vývoja metodiky a obsahu výročnej správy o bezpečnostných politikách a postupoch, o ktorý tiež požiadal Svätý Otec.

Plenárne zhromaždenie preskúma päťročný strategický plán Komisie a tiež verejnú konzultačnú kampaň k navrhovanému Rámcu všeobecných smerníc na obdobie máj-september 2023, prostredníctvom ktorej sa bude Komisia usilovať o spätnú väzbu a podnety od tých, ktorých sa jej práca dotýka.

Ďalší vývoj zahŕňa aktuálne informácie o pracovných vzťahoch s Rímskou kúriou, rozvoj programu v oblasti sprevádzania obetí a formácie v nových kanceláriách Komisie v Palazzo Maffei, ako aj úsilie o získavanie finančných prostriedkov v súvislosti s budovaním kapacít na zabezpečenie implementácie VELM 2 a tiež protokolu o vyplácaní finančných prostriedkov.

Vo februári 2023 Komisia obsadila množstvo nových pracovných miest, aby pomohla realizovať svoj rozšírený mandát. To bolo možné vďaka financovaniu z americkej katolíckej nadácie, ktorá podporovala aj iné oblasti činnosti Vatikánu. "Global Resource Staff" je skupina odborníkov na ochranu, ktorí boli najatí na plný aj čiastočný úväzok, aby pomáhali práci Komisie. Budú pôsobiť v jednotlivých miestnych cirkvách.( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230503026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]