[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Po trojročnej pandemickej prestávke sa v eparchii konala Túra s vladykom
P:3, 02. 05. 2023 14:28, DOM

Košice 2. mája (TK KBS/TS KE) V prvý májový deň sa po trojročnej pandemickej prestávke opäť v Košickej eparchii uskutočnila Túra s vladykom. Do najzápadnejšieho, spišskonovoveského  protopresbyterátu pritiahla mnohých mladých i rodiny s deťmi, a tí s nadšením obdivovali krásu prírody Spiša.

Štartovacím bodom túry bol drevený chrám v obci Bindt. Tu po úvodných a organizačný slovách zaznela prvá časť modlitby Akatistu k Presvätej Bohorodičke, ktorú viedol archimandrita Jaroslav Lajčiak, protosynkel Košickej eparchie. Ako sám neskôr povedal, celá túra bola od tohto momentu vystupovaním do chrámu v obci Závadka, ako znak našej pozemskej púte, ktorá má smerovať k nebu. Miesta na zastavenie sa a modlitbu počas kráčania tvorili kríže, ktoré predkovia miestnych obyvateľov postavili v okolitej prírode. Ich počet a starostlivosť o nich sú dôkazom toho, že tu žil a žije veľmi zbožný ľud.

Vrcholom túry bol Chrám sv. archanjela Michala v obci Závadka. Tu zazneli posledné ikosy a kondáky Akatistu k Presvätej Bohorodičke, po ktorých nasledovalo pozvanie mladých zúčastniť sa tohtoročných Svetových dní mládeže v Lisabone. „Farnosť a obec Závadka sa o účastníkov túry veľmi štedro postarali. Guľáš, koláče, občerstvenie,.. to všetko dotvorilo nádheru slnečného dňa a krásy prírody.  Touto cestou chceme poďakovať všetkým z farnosti Závadka, zvlášť o. Jurajovi Baranovi, administrátorovi farnosti a zároveň kňazovi Rady pre mládež Košickej eparchie zodpovednému za mladých spišskonovoveského protopresbyterátu, Veronike Krauszovej, ktorá ako laik zastrešuje starostlivosť o mladých v spišskonovoveskom protopresbyteráte, a pánovi Ing. arch. Matejovi Drabovi, starostovi obce Závadka, za nádherne pripravenú akciu a pohostinnosť,“ napísal Milan Kmec.

Túru s vladykom organizuje Rada pre mládež a Rada pre rodinu Košickej eparchie ako jednu z foriem starostlivosti o ľudí Košickej eparchie.

Zdroj: TS KE, Milan Kmec( TK KBS, TS KE, jkm, ml; pz ) 20230502051   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]