[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pokus o zhodnotenie apoštolskej cesty pápeža Františka do Maďarska
P:3, 02. 05. 2023 10:58, ZAH

Vatikán 2. mája (VaticanNews) Pápež František bol v Budapešti tri dni, počas ktorých predniesol šesť prejavov. Všetky prejavy vedúceho predstaviteľa Katolíckej cirkvi spája spoločná línia: pápež dáva jasne najavo, že mu ide o spoločenstvo, dialóg, solidaritu a v konečnom dôsledku o mier.

Pápež odovzdal želania mieru a solidarity rôznym adresátom svojich prejavov tu v Budapešti. Tak vo svojom prvom prejave k politikom a úradom v Maďarsku, ako aj v poslednom prejave k svetu vedy a kultúry spomenul napríklad, že Budapešť je mestom mostov. František začal svoj piatkový diplomatický prejav tým, že Európe odkázal, aby opäť našla svoju dušu a spoľahla sa na multilateralizmus a diplomaciu. Propagoval Európu, „v ktorej rôzne národy tvoria jednu rodinu, v ktorej sa zachováva rast a jedinečnosť každého z nich“.

Spoločenstvo, modlitba a budúcnosť

Vo svojom druhom príhovore v Katedrále svätého Štefana na stretnutí s biskupmi, kňazmi, diakonmi a rehoľníkmi pápež František tiež vyzval na spoločenstvo a lásku. Všetkých vyzval: „Prekonajme ľudské rozdelenia, aby sme spoločne pracovali na Pánovej vinici!“ Okrem toho pápež František zdôraznil aj význam modlitby: „Buďte predovšetkým ženami a mužmi modlitby, lebo od nej závisia dejiny a budúcnosť,“ povedal duchovným. Mimochodom, vo viacerých príhovoroch sa objavilo aj slovo "budúcnosť". Toto slovo je aj súčasťou motta tejto 41. zahraničnej cesty pápeža Františka: „Kristus je naša budúcnosť“.

Späť k solidarite, spoločenstvu a láske. Aj v druhý deň cesty, v piatok, pápež František udrel na podobnú nôtu, a to tak pri stretnutí s chudobnými a utečencami v Kostole svätej Alžbety, ako aj pri veľkom stretnutí mladých v športovej hale László Pappa. Najprv v Kostole svätej Alžbety vyzdvihol jazyk charity. „Aj v bolesti a utrpení totiž človek nachádza odvahu ísť vpred, keď dostane balzam lásky: je to sila, ktorá mu pomáha veriť, že nie je všetko stratené a že je možná iná budúcnosť,“ povedal pápež.

„Človek sa nemôže uzavrieť do skupiny priateľov a rozprávať sa len cez mobilný telefón.“

Popoludní na stretnutí s mladými ľuďmi v zaplnenej László Papp Aréne zvolil pápež František iný tón, ktorý vyhovoval jeho poslucháčom, a tak ich škádlil a zapájal rétorickými otázkami, ako to z času na čas rád robí na iných stretnutiach. Vychádzajúc zo zázraku rozmnoženia chlebov chválil zdieľanie a vyzval svojich mladých poslucháčov, aby boli tímovými hráčmi: „Dnes je pokušením uspokojiť sa s mobilným telefónom a niekoľkými priateľmi. Ale to je príliš málo. Ale aj keď to mnohí robia, aj keď sa vám to možno páči, neprináša to nič dobré. Nemôžete sa uzavrieť do skupiny priateľov a rozprávať sa len cez mobil.“

Záverečná svätá omša

V tretí a posledný deň cesty, v nedeľu, potom pápež František využil svoju homíliu pri záverečnej svätej omši na námestí Kossuth, aby všetkých ešte raz vyzval vyjsť zo seba, byť ako otvorené dvere, byť ako Ježiš. Kritizoval individualizmus a ľahostajnosť voči všetkým, ktorí žijú v utrpení a chudobe, voči cudzincom, odlišným ľuďom a migrantom, a namiesto toho vyzval k „vzájomnej otvorenosti a inkluzívnosti, aby sme pomohli Maďarom rásť v bratstve, ktoré je cestou pokoja“.

„Rast v bratstve, ktoré je cestou mieru“. Takže po silnom začiatku prvého prejavu v piatok tu máme na záver ďalšiu plamennú výzvu na mier.

Pápež František sa téme mieru opäť venoval aj počas modlitby Regina Caeli, ktorá nasledovala po svätej omši, a rozšíril tak svoje želanie bratstva z homílie v Budapešti a Maďarsku na celý európsky kontinent. Počas poludňajšej modlitby sa František ako zvyčajne zastavil aj pri vojne na Ukrajine, ale tentoraz sa opäť zmienil aj o ruskom národe, keďže Ukrajina aj Rusko sú zasvätené Panne Márii - pápež František to zopakoval a zdôraznil svoje želanie, aby národy dosiahli mier a ponúkli mladým generáciám „budúcnosť nádeje, a nie vojny“.

„Rozpad väzieb medzi spoločenstvami“

Posledným bodom programu v piatok popoludní bolo stretnutie so svetom vedy a kultúry na Katolíckej univerzite Pétera Pázmánya - tu František opäť pred iným publikom našiel spôsob, ako vyjadriť túžbu po „svetovom mieri“ a opäť odsúdiť egoizmus a egocentrizmus: František sa zamyslel nad tým, že „jednotlivec zameraný na vlastné potreby, chamtivý po zisku a nenásytný v chápaní reality“ spôsobuje „rozpad väzieb spoločenstva“, „čím sa osamelosť a úzkosť zdanlivo menia z existenciálnych stavov na stavy sociálne“.

Stretnutie s metropolitom Hilarionom

Mimo programu sa predstaviteľ katolíckej cirkvi v sobotu v Maďarsku stretol s metropolitom Hilarionom, bývalým šéfom zahraničného oddelenia ruského pravoslávneho patriarchátu v Moskve, bez toho, aby o tom vopred vedel. Išlo o súkromný rozhovor trvajúci približne 20 minút; podrobnosti neboli zverejnené. Okrem Hilariona sa uskutočnilo aj stretnutie so starostom Budapešti. Na pozadí vojny na Ukrajine však bolo stretnutie s Hilarionom určite citlivým stretnutím.

Nádej na mier a posilnenie viery

Samozrejme, zatiaľ nie je možné povedať, čo môže táto pápežská cesta priniesť pre mier v Európe. František však využil ďalšiu príležitosť na naliehanie na mier; a zároveň jeho pápežská návšteva v Budapešti posilnila vieru obyvateľov Maďarska.

Zdroj: VaticanNews, Stefanie Stahlhofen



( TK KBS, VaticanNews CZ, sst, ml; pz ) 20230502042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]