[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Gregoriane bude konferencia "Teológia v skúške synodality"
P:3, 24. 04. 2023 15:03, ZAH

Vatikán 24. apríla (VatikanNews) V dňoch 27. až 29. apríla sa v Ríme bude konať medzinárodná konferencia, ktorú organizuje Teologická fakulta Pápežskej Univerzity Gregoriana v spolupráci s Generálnym sekretariátom synody s názvom "Teológia v skúške synodality".

Povolanie k synodalite

Pri pohľade na rôzne skúsenosti a vízie synodality, ktoré vzišli zo synodálnych procesov na piatich kontinentoch, má kongres v úmysle preskúmať predpoklady pre teológiu, ktorá si ujasní svoje povolanie k synodalite, aby bolo možné určiť cesty obnovenej teológie, a to až do bodu, keď budú položené základy pre realizáciu synodálnej metódy v teológii.

"Synodalita" a "teológia" majú vlastne veľa spoločného," poznamenáva Philipp G. Renczes SJ, dekan teologickej fakulty na Gregoriánskej univerzite. "Obom je vlastné napätie medzi ich základným cieľom hlásať Ježiša Krista v dnešnej cirkvi podnetným a aktuálnym jazykom a pokušením naplniť širokú a teoretickú povahu oboch pojmov myšlienkami, ktoré nie sú vždy zrozumiteľné."

Proces

"Preto," pokračuje Renczes, "je dôležité, aby sa teológia a synodalita stretávali, počúvali sa a vstupovali do priameho dialógu, čo napokon synodálny proces od nás všetkých vyžaduje. Obe strany sa totiž môžu od seba navzájom mnohému naučiť. To je to, čo chce tento kongres, najmä svojím skutočne globálnym zameraním, dosiahnuť".

Program

Program kongresu rozdelil tri dni tematicky na "Vízie a skúsenosti".  (27. apríla,  príspevky prednesú kardinál Mario Grech, C. Theobald, A.-B. Faye, R. Luciani, T. Söding, P.A. Comensoli, M. Eckholt, M. Graulich), "Povolanie teológie k synodalite” (28. apríla, príspevky prednesú M. Wijlens, O. Rush, R. Repole, C. Hovorun, A. Fumagalli, R. Polak) a "Hľadanie synodálnej metódy v teológii" ( 29. apríla, príspevky prednesú M. Seewald, P. Coda, D. Vitali, A. Birmelé, R.S. Rosenberg).( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; ) 20230424033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]