[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Koptský pápež sa stretne s Františkom a bude sláviť liturgiu v Lateránskej bazilike
P:3, 24. 04. 2023 13:43, ZAH

Vatikán 24. apríla (VatikanNews) Koptský pravoslávny patriarcha Alexandrie, koptský pápež, oslávi 10. mája Deň priateľstva medzi Koptami a katolíkmi a zúčastní sa stredajšej generálnej audiencie na Svätopeterskom námestí. Dňa 14. mája bude predsedať božskej liturgii v katedrále svätého Jána Lateránskeho.

Od 9. do 14. mája navštívi Rím koptský pápež, pravoslávny patriarcha Alexandrie Tawadros II. Význam tejto dôležitej cesty pre médiá ilustruje Hyacint Destivelle z Dikastéria na podporu jednoty kresťanov.

Čo sa touto cestou Tawadrosa II. do Ríma oslavuje?

Oslavujeme tri udalosti, tou prvou je 50. výročie prvého stretnutia rímskeho biskupa a koptského pravoslávneho patriarchu. Bolo to stretnutie patriarchu – ktorý má tiež titul pápeža – Šenudu v Ríme 10. mája 1973 s pápežom Pavlom VI. a podpísanie veľmi slávnej christologickej dohody, ktorá poslúžila ako vzor pre podobné dohody s ostatnými východnými pravoslávnymi cirkvami, uznávajúcimi tri prvé ekumenické koncily. Potom tiež oslavujeme desiate výročie prvej návštevy Tawadrosa v roku 2013, niekoľko mesiacov po zvolení Františka a samotného Tawadrosa; oslavujeme teda koniec 1500 rokov trvajúcich christologických sporov okolo Chalcedónskeho koncilu.

Vždy je to krok vpred na ceste k jednote.....

Jednota je cesta, ako často opakuje pápež František, a táto návšteva bude určite míľnikom na našej ceste k jednote. V minulosti už boli urobené dôležité kroky, ako napríklad vyslanie pozorovateľov na II. vatikánsky koncil patriarchom Cyrilom, navrátenie relikvií svätého Marka v roku 1968, už spomínaná návšteva v roku 1973, začatie činnosti bilaterálnej zmiešanej komisie medzi koptskou a katolíckou cirkvou. Teraz sa teologické vzťahy odohrávajú v rámci Zmiešanej komisie medzi katolíckou cirkvou a všetkými východnými pravoslávnymi cirkvami, v ktorej koptská cirkev hrá zvláštnu úlohu, pretože spolupredsedom je od začiatku koptský biskup.

Počas Tawadrosovej návštevy Ríma je naplánovaných niekoľko stretnutí…

Pobyt patriarchu Tawadrosa v Ríme začne púťou k hrobu svätého Petra, nasledujúci deň sa potom zúčastní na generálnej audiencii na Svätopeterskom námestí 10. mája. Bude to teda spôsob, ako tento Deň koptsko-katolíckeho priateľstva (ktorý pripadá na 10. mája) viac zviditeľniť. Nasledujúci deň, 11. mája, sa uskutoční súkromná audiencia u Svätého Otca, ktorej súčasťou bude aj spoločná modlitba. A konečne 14. mája bude patriarcha sláviť so svojimi veriacimi, ktorých je v Taliansku mnoho, asi 100 000, v bazilike svätého Jána Lateránskeho. V tomto prípade bolo samozrejme využitie katedrály rímskeho biskupa udelené s ohľadom na historický charakter návštevy a počet veriacich, ktorý sa bude určite počítať na tisíce. Patriarcha nebude celebrovať pri pápežskom oltári, bude mať k dispozícii vlastný oltár, kde bude sláviť liturgiu v koptskom rite. V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že Ekumenický direktár v bode 137 uvádza, že „ak kňazi, duchovní alebo spoločenstvá, ktorí nie sú v plnom spoločenstve s katolíckou cirkvou, nemajú miesto alebo liturgické predmety potrebné na dôstojné slávenie svojich náboženských obradov, môže im diecézny biskup povoliť použitie katolíckeho kostola alebo budovy a tiež im zapožičať predmety potrebné na ich bohoslužbu“. To je tiež vysvetlené v bode 33 ekumenického Vademeca. Koptská pravoslávna cirkev je navyše apoštolskou cirkvou, ktorej sviatosti uznáva katolícka cirkev a ktorá zdieľa rovnaké chápanie Eucharistie a kňazstva. Vzhľadom na osobitnú povahu návštevy bolo toto povolenie zamýšľané aj ako bratské gesto adresované koptskej cirkvi.

Bude sa konať spoločná modlitba za mučeníkov, vrátane mučeníkov pravoslávnej cirkvi?

Všetci máme na mysli mučenícku smrť 21 koptov v Líbyi, zabitých 15. februára 2015, o ktorých pápež František vždy hovoril: "Sú to aj naši mučeníci". Spoločná modlitba sa uskutoční v kaplnke Redemptoris Mater v Apoštolskom paláci a jej témou bude "ekumenizmus krvi", pretože pre pápeža Františka je krv mučeníkov zdrojom jednoty. Mučeníci sú už zjednotení v nebi, hovorí vždy pápež, nie sú zabití preto, že sú katolíci, pravoslávni alebo protestanti, ale preto, že sú kresťania. Sú teda už zjednotení v Božej sláve, pretože trpeli pre Kristovo meno. Krv mučeníkov volá hlasnejšie ako naše rozdelenie.



( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; ) 20230424030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]