[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zástupca KBS delegátom v celosvetovom prípravnom tíme Svätého roka
P:3, 15. 04. 2023 11:05, DOM

Bratislava 14. apríla (TK KBS) Výkonný tajomník Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Ivan Ružička sa stal slovenským delegátom v celosvetovom prípravnom tíme Svätého roka 2025. KBS zastupoval na prvom online prípravnom stretnutí, ktoré v piatok zorganizovala Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie. Téma Jubilea znie Pútnici nádeje

„Ide o udalosť veľkého duchovného, cirkevného a spoločenského významu v živote Cirkvi. Kontext otvorenia tohto jubilejného roka sa viaže na biblický vzor, ale i spomienku na 1. ekumenický koncil, ktorý sa uskutočnil v roku 325 v Nicey," hovorí TK KBS Ivan Ružička. Svätý Otec v liste, ktorý 11. februára 2022, adresoval Mons. Rinovi Fisichellovi, prezidentovi Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie povzbudil spomenuté Dikastérium, ktoré je poverené prípravou a komunikáciou s národnými delegátmi, aby Svätý rok pomohli pripraviť a sláviť s intenzívnou vierou, živou nádejou a aktívnou láskou, a aby z tejto chvíle milosti urobili významnú etapu pre pastoráciu partikulárnych cirkví, latinskej a východnej, ktoré sú v týchto rokoch povolané zintenzívniť svoju synodálnu angažovanosť.

Svaty rok, pripravne, stretnutie, Ruzicka

„Cirkev na Slovensku je tak pozvaná prežívať toto slávenie ako osobitný dar milosti. Bude našim úsilím, aby aj čas prípravy bol uspôsobený pre veriacich tak, aby sa mohli čo najlepšie otvoriť pre duchovné obrátenie, lásku a pozornosť voči blížnemu ako aj pre poznanie učenia Druhého vatikánskeho ekumenického koncilu, aby sme ako Boží ľud napredovali v poslaní radostného ohlasovania evanjelia," pripomenul Ružička, jeden z národných delegátov.

Okrem miestnych slávení a podujatí budú veriaci pozvaní k púti k hrobom svätých apoštolov, aby čerpali z duchovného pokladu Cirkvi tým, že prejdú cez Sväté dvere a uctia si relikvie apoštolov Petra a Pavla uchovávané v rímskych bazilikách. Plán príprav, ako i kalendár pútí pre jednotlivé skupiny, organizačné a bezpečnostné pokyny budú poskytnuté následne, po vydaní pápežskej buly, ktorou Svätý Otec oficiálne oznámi konanie Svätého roka 2025. „Prosme Pannu Máriu, aby sprevádzala Cirkev na ceste prípravy na milostivú udalosť Jubilea," dodal Ivan Ružička.

Viac o Svätom roku 2025

Cirkev bude sláviť Svätý rok v roku 2025. Jeho prípravou a organizáciou je poverená Svätým Otcom Františkom Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie. Svätý rok 2025 sa zaradí medzi pravidelné, alebo tzv. „riadne“ jubilejné roky. V Cirkvi okrem toho existujú aj mimoriadne jubileá, akým bol napr. Svätý rok milosrdenstva vyhlásený pápežom Františkom v období 2015 - 2016.

Jubileum v roku 2025 bude 27. riadnym jubileom v dejinách Cirkvi. Prvé jubileum vyhlásil Bonifác VIII. v roku 1300. Klement VI. v roku 1350 rozhodol, že sa budú sláviť každých sto rokov. Pavol II. bulou z roku 1470 stanovil, že jubileum sa má konať každých 25 rokov. Udalosti napoleonského obdobia zabránili Piovi VII. usporiadať svätý rok v roku 1800.

Piovi IX. v roku 1850 zabránilo v zorganizovaní jubilea napätie po vzniku Rímskej republiky a dočasný exil. Neskôr však už mohol sláviť Svätý rok 1875, hoci z dôvodu prítomnosti talianskych vojsk v Ríme to bolo bez slávností otvorenia a zatvorenia Svätej brány. Riadne jubileá pokračovali v 20. storočí počnúc Levom XIII. v roku 1900.

Svätý Ján Pavol II. vyhlásil Veľké jubileum 2000 pri vstupe do Tretieho milénia.

Spomedzi rôznych mimoriadnych jubileí môžeme okrem Svätého roka milosrdenstva, ktorý vyhlásil pápež František, spomenúť aj jubileum z roku 1423, ktoré vyhlásil Martin V. pri príležitosti návratu pápežstva do Ríma po avignonskom vyhnanstve, jubileum vyhlásené Piom XI. v roku 1933 pri príležitosti 1900. výročia vykúpenia, jubileum vyhlásené Pavlom VI. v roku 1966 pri príležitosti ukončenia Druhého vatikánskeho koncilu a jubileum vyhlásené Jánom Pavlom II. v roku 1983 pri príležitosti 1950. výročia vykúpenia.

Jubileum ponúka veriacim možnosť získať plnomocné odpustky pre seba alebo pre zosnulých; je to rok zmierenia a obrátenia, solidarity a oddanosti spravodlivosti v službe Bohu a svojim bratom a sestrám.

Viac informácii prinášame v dossieri TK KBS.( TK KBS, iru; ml ) 20230415005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]