[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na 2. veľkonočnú nedeľu si pripomíname sviatok Božieho milosrdenstva
P:3, 11. 04. 2023 08:05, DOM

Bratislava 20. apríla (TK KBS) Na Druhú veľkonočnú nedeľu si pripomíname sviatok Božieho milosrdenstva (16. apríla 2023). Nedeľa Božieho milosrdenstva alebo sviatok Božieho milosrdenstva sa vďaka sv. Jánovi Pavlovi II. slávi v celej Cirkvi od roku 2000. V tomto Jubilejnom roku bola splnená prosba Pána Ježiša o ustanovení tohto sviatku, ktorú už v roku 1931 adresoval sv. sestre Faustíne Kowalskej v kláštore v Plocku: „Túžim, aby bol ustanovený sviatok milosrdenstva. Chcem, aby obraz, ktorý namaľuješ štetcom, bol slávnostne posvätený na prvú nedeľu po Veľkej noci. Táto nedeľa nech je sviatkom milosrdenstva“ (Den. 49), píšu na stránke milosrdenstvo.sk sestry z Kongregácie Matky Božieho milosrdenstva.

Výber tejto nedele za sviatok milosrdenstva má svoj hlboký teologický význam. Poukazuje na spätosť, ktorá je medzi veľkonočným tajomstvom vykúpenia a tajomstvom Božieho milosrdenstva. Tento súvis zdôrazňuje aj novéna z Korunky Božieho milosrdenstva, ktorá predchádza tento sviatok a začala sa na Veľký piatok. Tento sviatok nie je len dňom zvláštneho zvelebovania Boha v tajomstve milosrdenstva, ale aj časom milosti pre všetkých ľudí. „Túžim,“ povedal Pán Ježiš, „aby sviatok milosrdenstva bol úkrytom a útočišťom pre všetky duše, zvlášť pre úbohých hriešnikov (Den. 699). Duše hynú napriek môjmu trpkému umučeniu. Dávam im poslednú nádej na záchranu – sviatok môjho milosrdenstva. Ak nebudú zvelebovať moje milosrdenstvo, zahynú naveky“ (Den. 965).

Dôležitosť tohto sviatku vidíme vo veľkosti neobyčajných prisľúbení, ktoré Pán Ježiš s týmto sviatkom spojil. „Kto v tento deň pristúpi k prameňu života,“ povedal Kristus, „dosiahne úplné odpustenie vín aj trestov (Den. 300). V tento deň je otvorené vnútro môjho milosrdenstva. Vylievam celé more milostí na duše, ktoré sa priblížia k prameňu môjho milosrdenstva. … Nech sa žiadna duša nebojí priblížiť sa ku mne, hoci by jej hriechy boli ako šarlát“ (Den. 699). Aby sme mohli využiť tieto veľké dary, treba splniť podmienky úcty k Božiemu milosrdenstvu (dôvera v Božiu dobrotu a činorodá láska k blížnemu), ako aj byť v stave milosti posväcujúcej (po svätej spovedi) a hodne prijať sväté prijímanie. „Žiadna duša nebude ospravedlnená,” vysvetlil Ježiš, „kým sa s dôverou neobráti k môjmu milosrdenstvu. Preto prvá nedeľa po Veľkej noci má byť sviatkom milosrdenstva. Kňazi majú v tento deň hovoriť dušiam o mojom veľkom a nepochopiteľnom milosrdenstve“ (Den. 570).

Prežime Nedeľu Božieho milosrdenstva so sestrami sv. Faustíny

Sestry z Kongregácie Matky Božieho milosrdenstva pozývajú sláviť Nedeľu Božieho milosrdenstva.

V Diecéznej svätyni Božieho milosrdenstva na sídlisku KVP v Košiciach sa program začne v sobotu o 15:00. Pokračovať bude do polnoci Cestou svetla a adoráciou. V nedeľu 16. apríla program začína svätými omšami o 7:00 a o 8:00, pokračovať bude spovedaním od 8:00 do 10:00 a vyvrcholí slávnostnou svätou omšou o 10:30. Celebrovať ju bude farár z Humenného František Petro. Pred svätou omšou si veriaci budú môcť vypočuť prednášku o Božom (ne)milosrdenstve sr. M. Benediktíny Fečovej ISMM na tému: Dopúšťa a opúšťa? Už tradične program uzavrie slávnostná modlitba v hodine milosrdenstva (o 15:00).

Vo Farskom kostole Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi v Nižnom Hrušove program začína o 9:00 sviatosťou zmierenia, pokračuje modlitbou svätého ruženca a slávnostnou svätou omšou o 10:30, ktorú bude celebrovať Henrich Grejták z Košíc. Popoludní program pokračuje adoráciou od 13:00, ktorú ukončí modlitba v hodine milosrdenstva spojená s korunkou Božieho milosrdenstva.

Na YouTube kanáli pripravili sestry z Kongregácie Matky Božieho milosrdenstva videopríspevok, v ktorom v skratke predstavili sviatok Božieho milosrdenstva. Ctitelia Božieho milosrdenstva sa tento rok stretnú v Bratislave i v Skalnom sanktuáriu na hore Butkov.

Zdroj: milosrdenstvo.sk( TK KBS, mil; ml ) 20230411042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]