[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Skončila sa kontinentálna etapa synodálnej cesty, ktorú inicioval pápež
P:3, 03. 04. 2023 10:29, ZAH

Praha 3. apríla (TK KBS) V piatok 31. marca 2023 sa oficiálne skončila kontinentálna etapa synodálnej cesty, ktorú inicioval pápež František. Išlo o druhú časť cesty, ktorá zahŕňala rozsiahle konzultácie s Božím ľudom. Po miestnej časti (diecéznej a národnej) predstavovala táto etapa načúvania, dialógu a rozlišovania medzi cirkvami tej istej geografickej oblasti ďalšiu novinku v tomto synodálnom procese.

Nová etapa nespočívala len v siedmich kontinentálnych stretnutiach, ale bola skutočným procesom počúvania a rozlišovania na kontinentálnej úrovni a o jednej otázke synodálneho procesu ako celku: Ako sa dnes na rôznych úrovniach (od miestnej až po univerzálnu) uskutočňuje spoločná púť, ktorá umožňuje Cirkvi ohlasovať evanjelium v súlade so zvereným poslaním?

Počúvanie jednotlivých cirkví

V súlade s princípom subsidiarity bola organizácia tejto časti procesu a príslušných kontinentálnych synodálnych zhromaždení zverená miestnym organizačným výborom (alebo pracovným skupinám), ktoré zvyčajne vedú medzinárodné zhromaždenia biskupských konferencií alebo východných katolíckych cirkví. Ich prácu sprevádzala osobitná pracovná skupina generálneho sekretariátu synody. Na každom kontinentálnom zhromaždení sa zúčastnil aspoň jeden zástupca Generálneho sekretariátu synody, čo svedčí o blízkosti Svätej stolice a jej snahe načúvať jednotlivým cirkvám.

Napätie a priority

Cieľom siedmich zhromaždení, ktoré boli zložené zo zástupcov celého Božieho ľudu (biskupi, kňazi, zasvätené osoby, laici), bolo odpovedať na tri otázky obsiahnuté v dokumente pre kontinentálnu etapu. Účastníci sa najprv snažili identifikovať „rezonancie“, ktoré v nich čítanie dokumentu vyvolalo, a potom vymenovať napätia a priority. Bolo potešujúce konštatovať, ako sa účastníci kontinentálnych stretnutí ocitli na cestách načrtnutých v dokumente, samozrejme každý z vlastnej cirkevnej a kultúrnej perspektívy, niekedy veľmi odlišnej. Plody týchto diskusií sú obsiahnuté v záverečnom dokumente, ktorý vypracovali jednotlivé zhromaždenia ako príspevok k práci prvého zasadania októbrového zhromaždenia Biskupskej synody (4. - 29. októbra 2023).

Hlas Božieho ľudu

Tieto dokumenty sú ovocím autentickej synodálnej cesty, rešpektujú doterajší proces a odrážajú hlas Božieho ľudu na každom kontinente. Sedem kontinentálnych dokumentov bude tvoriť základ Instrumentum laboris, pracovného dokumentu pre prvé zasadnutie 16. riadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov. Teraz je to na prípravnej komisii, ktorú zriadil Generálny sekretariát synody.

Synodálne reformy

Generálny sekretariát synody vo svojej nóte vyjadruje „úprimnú vďaku všetkým, ktorí sa s veľkou vážnosťou a nadšením zúčastnili na tomto procese. Kontinentálna etapa viedla k väčšiemu uvedomeniu si dôležitosti spoločného kráčania v Cirkvi ako spoločenstve a k posilneniu dialógu medzi rôznymi cirkvami a univerzálnou Cirkvou.“

„Pre Boží ľud ukončenie konzultácií neznamená koniec synodálneho procesu alebo prerušenie dialógu medzi univerzálnou a miestnymi cirkvami. Znamená skôr pozvanie pre miestne spoločenstvá, aby tieto 'synodálne reformy' uviedli do praxe v každodennom živote svojej cirkvi s vedomím, že mnohé z toho, čo sa doteraz prediskutovalo a určilo na miestnej úrovni, si nevyžaduje rozlišovanie univerzálnej Cirkvi ani zásah Petrovho úradu,“ uzatvára sa vyhlásenie Generálneho sekretariátu synody.

Zo záverečných dokumentov kontinentálnej fázy sú ešte k dispozícii ázijský a latinskoamerický. Oceánia zverejní svoj dokument po Veľkej noci, ostatné kontinenty ho ešte nemajú spracovaný.

Zdroje: Generální sekretariát biskupské synody, Vatican News, Cirkev.cz( TK KBS, cirk, ml; pz ) 20230403037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]