[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 04. 06. 2023   Meniny má Lenka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Dnešný neokolonializmus je zradný, je zločinom a prekážkou pokoja
P:3, 01. 04. 2023 19:05, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 1. apríla (VaticanNews) Pápežská akadémia sociálnych vied zorganizovala konferenciu s témou Kolonializmus, dekolonializácia a neokolonializmus: perspektíva sociálnej spravodlivosti a spoločného dobra. Konala sa 30. a 31. marca v sídle Pápežskej akadémie vied vo Vatikáne. V posolstve adresovanom účastníkom konferencie pápež František odsudzuje vykorisťovanie a marginalizáciu národov z ekonomických alebo ideologických dôvodov a ospravedlňuje sa za veriacich, ktorí v Amerike a v Afrike prispievali k nadvláde.

Podmaňovanie a vykorisťovanie národov prostredníctvom použitia sily alebo kultúrneho a politického prieniku je zločinom, pretože vo svete, ktorý vyraďuje národy s cieľom ich utláčať, nie je možný mier. Ten v skutočnosti nikdy nebude možný, ak v politických systémoch zastúpenia nedôjde k skutočnej integrácii vylúčených národov prostredníctvom systému kvót a ak politický priestor obsadí len hegemonická moc, v posolstve napísal pápež František. Konferenciu, ktorá sa konala vo Vatikánskych záhradách (Casina Pia IV.), podporili Pápežská akadémia sociálnych vied, Panamerická komisia sudcov pre sociálne práva a františkánsku doktrínu a Massachusettská univerzita.

Ekonomický a ideologický kolonializmus

V pápežovej úvahe sa píše, že sa už technicky nedá hovoriť v 21. storočí o „kolonizovaných“ krajinách z geografického hľadiska, to isté sa však už nedá povedať o ekonomických a ideologických aspektoch. Kolonializmus sa zmenil vo svojich formách, metódach a zdôvodneniach. Ako mnoho iných politických a ekonomických javov, píše Svätý Otec, virtualizuje sa, maskuje sa, skrýva, čo sťažuje jeho identifikáciu a odstránenie.

Ako príklad uvádza Konžskú demokratickú republiku, ktorú nedávno navštívil, ale týka sa aj iných krajín sveta. Krajina, ktorá je už sedemdesiat rokov nezávislá, ale je nesporné, že je predmetom činností, ktoré jej síce zaručujú určité výhody, ale na druhej strane znamenajú využívanie jej zdrojov s negatívnymi dôsledkami pre územie, obyvateľstvo a spoločné dobro.

Pápeža Františka znepokojuje aj ideologický kolonializmus, ktorý má tendenciu všetko štandardizovať tým, že dusí prirodzené spojenie národov s ich hodnotami, vytrháva tradície, históriu a náboženské väzby. Je to mentalita, ktorá netoleruje rozdiely a zameriava sa len na prítomnosť, na individuálne práva, pričom zanedbáva povinnosti voči najslabším a najkrehkejším.

Nahradenie pravdy ospravedlnením nadvlády

Toto sú charakteristiky súčasného kolonializmu. Akoby, zdôrazňuje pápež, niekoľko storočí krvavých a neľudských historických skúseností neslúžilo na dozrievanie globálnej myšlienky oslobodenia, sebaurčenia a solidarity medzi národmi a medzi ľuďmi. Teraz je všetko rafinovanejšie a hrozí, že skutočné príčiny, ktoré viedli ku kolonializmu, nahradí historické čítanie, ktoré ospravedlňuje nadvládu údajnými „prirodzenými“ nedostatkami kolonizovaných.

Úcta k hodnotám národov

Nesmieme zabúdať, pripomína ďalej pápež, že konkrétne prejavy spravodlivosti a spoločného dobra dozrievajú v národoch a ako také ich treba rešpektovať. História, pôvod, tradície, náboženstvá, to všetko má vplyv na logiku, ktorá dáva zmysel určovaniu toho, čo je spravodlivé a dobré. Preto žiadna moc - politická, hospodárska, ideologická - nemá legitimitu jednostranne určovať identitu národa alebo sociálnej skupiny.

Ospravedlnenie a záväzok pápeža Františka

Po potvrdení významu vedy, akadémií a študijných fór pri zvyšovaní povedomia o boji proti novokolonizačným praktikám, rasizmu a segregácii sa pápež František ospravedlňuje za činy niektorých veriacich, ktorí priamo alebo nepriamo prispeli k procesom politickej a územnej nadvlády nad rôznymi národmi Ameriky a Afriky. Pápež tiež prosí o odpustenie za všetky chyby alebo opomenutia, ku ktorým došlo alebo dochádza v súčasnosti. Na oplátku František potvrdzuje svoje pevné odhodlanie konať v súlade so sociálnou náukou Cirkvi a pracovať na zvrátení novokolonizačných procesov, ktoré postihujú ľudstvo.( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20230401007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]