[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 03. 06. 2023   Meniny má Karolína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František opustil nemocnicu, v nedeľu bude predsedať sláveniu
P:3, 01. 04. 2023 13:00, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 1. apríla (VaticanNews) Pápež František dnes opustil Univerzitnú nemocnicu A. Gemelliho. Okolo auta, v ktorom pápež odišiel, sa zhromaždili davy ľudí a novinárov.

Svätý Otec rozdával pozdravy, pohladenia a požehnania a zastavil sa, aby sa pomodlil s rodičmi malej Angeliky, ktorá zomrela v piatok večer. Pred návratom do Santa Marty chcel pápež zájsť do Santa Maria Maggiore, aby zveril Panne Márii všetkých chorých, najmä deti z detského onkologického oddelenia, ktoré v piatok navštívil.

„Svätý Otec, už to nevládzem ďalej znášať. Modlite sa za nás...“, bol výkrik matky, ktorá včera večer prišla o svoju malú dcérku Angeliku,  svojim zvolaním prerušila atmosféru veselých pozdravov, potlesku a zvolaní „Pápež František, všetko najlepšie!“ zo zástupu ľudí zhromaždených pri vchode do Nemocnice A. Gemelliho, ktorú opustil pápež František po trojdňovej hospitalizácii kvôli zápalu priedušiek.

Pápeža prepustili dnes ráno po tom, ako bol potvrdený zlepšený zdravotný stav tímom lekárov a zdravotníckych pracovníkov zdravotníckeho personálu, ktorý ho v týchto dňoch pozoroval. Spolu s nimi pred dvomi dňami večeral pizzu a pred odchodom z nemocničného zariadenia sa s nimi rozlúčil.

Ako informovalo Tlačové stredisko Vatikánu, prítomný bol aj rektor Katolíckej univerzity Franco Anelli so svojimi najbližšími spolupracovníkmi, generálnym riaditeľom polikliniky Marcom Elefantim a generálnym cirkevným asistentom Katolíckej univerzity Mons. Claudiom Giuliodorim.

Pápež potom opustil nemocnicu, v ktorej bol pacientom už po druhýkrát, v bielom aute 500L, kde sa medzitým zhromaždila skupina ľudí a novinárov, ktorí ho zastavili, aby ho pozdravili a prijali požehnanie. Spoza auta vyšla žena s manželom a pristúpila k pápežovi, aby mu porozprávala o tragédii, ktorú obaja zažili niekoľko hodín predtým, keď prišli o dcéru.

Svätý Otec František počúval slová matky, ktorá cez slzy neustále opakovala: „Ďakujem, ďakujem...“. Potom ju objal, pritisol si ju k hrudi a pobozkal ju. Podobne objal aj jej manžela, ktorý so slzami v očiach zlomeným hlasom povedal: „Poznali ste ju, pretože v roku 2019 ste prišli do Casal Bertone a držali ste ju v náručí.“

„Pomodlime sa za Angeliku,“ potom zašepkal pápež a držal manželov za ruky. Následne im udelil svoje požehnanie a zaželal útechu.

Pred nástupom do auta pápež pozdravil a pohladil aj niekoľko detí. Jednému z nich dal aj svoj podpis. Pápež sa na niekoľko okamihov porozprával aj s niektorými prítomnými novinármi, ktorí boli od skorých ranných hodín zhromaždení na parkovisku Gemelli a s ktorými žartoval o svojom zdraví.

„Ešte stále žijem,“ povedal s úsmevom a potvrdil, že zajtra ráno, v nedeľu 2. apríla, bude na Námestí sv. Petra predsedať svätej omši a tiež bude pri modlitbe Anjel Pána. „Cítil som len malátnosť, ale nebál som sa,“ zveril sa neskôr pápež František novinárom, pričom narážal na svoje problémy s dýchaním z minulej stredy, pre ktoré odišiel do nemocnice.

Na otázku novinára, ktorý sa ho opýtal, či počas týchto dní hospitalizácie zažil nejaký krásny moment, pápež odpovedal, že na neho zapôsobili ľudia, ktorí pracujú v nemocnici:

„Byť lekárom, pomáhať personálu, upratovať, v nemocnici si to vyžaduje hrdinstvo a veľa nehy pri chorých. Viete, chorí sú rozmarní, každý, rozmarnosť je niečo, čo prichádza s chorobou. Potrebujete trpezlivosť... Veľmi obdivujem ľudí, ktorí pracujú v nemocnici, včera som bol s deťmi a videl som, ako nežne sa o ne starajú.“

Spiatočná cesta neviedla priamo do Domu sv. Marty, ale na modlitbu do Baziliky Santa Maria Maggiore, ktorú pápež za tieto roky pontifikátu navštívil už vyše stokrát pred každou zahraničnou cestou a po nej. Aj dnes sa chcel pápež zastaviť pred ikonou Panny Márie Salus Populi Romani, ktorú si uctievajú obyvatelia hlavného mesta Talianska, aby jej v modlitbe zveril deti, s ktorými sa v piatok stretol na oddelení detskej onkológie a detskej neurochirurgie nemocnice.

papez maria maggiore salus romani
Foto: Vatican Media

Pod ochranu Panny Márie pápež zveril aj všetkých chorých a všetkých, ktorí trpia kvôli chorobe alebo, podobne ako rodičia Angeliky, stratou svojich blízkych.( TK KBS, VaticanNews, mj; ml ) 20230401001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]