[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Koch sa stretol s biskupmi a pripomenul si odkaz manifestácie
P:3, 30. 03. 2023 11:00, DOM

Bratislava 30. marca (TK KBS) Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov, kardinál Kurt Koch si dnes v Bratislave pripomenul 35. výročie Sviečkovej manifestácie. Spomienka bola spojená s kladením vencov pri pamätníku Sviečkovej manifestácie na Námestí Eugena Suchoňa. Zorganizovala ju Konfederácia politických väzňov Slovenska. Medzi hosťami bol apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli, generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania a predseda Ekumenickej rady cirkví Ivan Eľko a ďalší. Nechýbali členovia Konfederácie a priami účastníci manifestácie.

Kladenie vencov pri pamätníku Sviečkovej manifestácie v Bratislave. 

Sviečková manifestácia je považovaná za jedno z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom. Išlo o významné občianske vystúpenie proti komunistickému režimu, ktorého cieľom bolo dosiahnuť náboženské a občianske slobody vo vtedajšom Československu. Tento rok sme si pripomenuli jej 35. výročie (25. marca). Séria spomienok sa konala pod záštitou prezidentky SR.

Kardinál Koch pri pamätníku pripomenul, že sa manifestácia zrodila sa z koreňov náboženského a občianskeho disentu, z tajnej cirkvi, z laického apoštolátu, so samizdatu, so zavraždených knazov a rehoľníkov, z desiatok rokov nespravodlivého väznenia, z utrpenia intelektuálov počas pontifikátu sv. Jána Pavla II. „Silu občianskeho odporu, šírku jeho požiadaviek, odvahu vzoprieť sa monolitickej moci a utrpeniu, ktoré táto moc spôsobila, možno považovať za začiatok pohybu, ktorý viedol ku konečnému pádu komunistickej totality na Slovensku a ku ktorému došlo po 17. novembri 1989,“ uviedol.

Príhovor kardinála Kurta Kocha pri pamätníku Sviečkovej manifestácie v Bratislave.

Podujatie, ktoré moderoval predseda Konferencie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner, otvorila splnomocnenkyňa vlády SR pre slobodu vierovyznania alebo presvedčenia Anna Záborská. So svedectvami sa prihovorili priami účastníci manifestácie - dcéra politického väzňa Mária Nádaská, sr. Bonaventúra Terézia Šmidová z Kongregácie Školských sestier sv. Františka a kapucín br. Jozef Konc, OFMCap. Vystúpil aj biskup Západného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Ján Hroboň a predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Jerguš Sivoš.

Bratislava, kardinal, Koch, Svieckova
Účastníci pietnej spomienky na 35. výročie Sviečkovej manifestácie. 

Ako spomienku na dnešné podujatie odovzdali dvaja bývalí politickí väzni - 96-ročný katolík Anton Paulech a 97-ročný evanjelik Branislav Tvarožek - dar prefektovi Dikastéria na podporu jednoty kresťanov, kardinálovi Kurtovi Kochovi. Prevzal od nich reprodukciu ruženca z chleba, ktorý vo väzení vyrobil zosnulý väzeň Ján Bachratý. Podobný dar už pri svojich pastoračných návštevach Slovenska dostali aj pápež - sv. Ján Pavol II. a František. Spomienku sprevádzala vojenská hudba a čestná stráž Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR.

 

Bratislava, kardinal, Koch, fakulta

Kardinál Kurt Koch na sympózium „Medzináboženský dialóg, zavŕšenie 7 rokov medzináboženského dialógu medzi židovskou a katolíckou komunitou“ (Teologická fakulta Trnavskej univerzity so sídlom v Bratislave) 

Bratislava, Kardinal, Koch, biskupi, stretnutie, nunciatúra

Stretnutie biskupov a kňazov s kardinálom Kurtom Kochom na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave.

Kardinál Koch pricestoval na Slovensko v pondelok. Počas návštevy sa stretol s náboženskými predstaviteľmi rôznych slovenských kresťanských cirkví, ako aj s politickými lídrami vrátane dočasného predsedu vlády SR Eduarda Hegera. Prvou zastávkou kardinála v krajine boli Košice, neskôr sa presunul do Prešova. V Bratislave sa dnes ešte stretol s biskupmi a kňazmi a členmi Ekumenickej rady cirkví. Pred odchodom do Ríma vystúpil na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity so sídlom v Bratislave, kde sa konalo sympózium „Medzináboženský dialóg, zavŕšenie 7 rokov medzináboženského dialógu medzi židovskou a katolíckou komunitou“. 

K správe bolo vydané FOTO.

Súvisiaci článok: Čo priniesla návšteva kardinála Kocha na Slovensku( TK KBS, ml; pz ) 20230330027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]