[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V trnavskej bazilike slávili svätú omšu za pokoj na Ukrajine a obete vojny
P:3, 29. 03. 2023 09:48, DOM

Trnava 29. marca (TK KBS) Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch v utorok v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave slávil svätú omšu na úmysel: Za obete vojny na Ukrajine a za pokoj v tejto krajine. Pripojil sa tak k iniciatíve všetkých biskupských konferencií Európy, ktorá vzišla zo sídla Rady európskych biskupských konferencií (CCEE).

Arcibiskup Orosch v úvode svätej omše upriamil pozornosť veriacich, prítomných na tomto slávení v Bazilike sv. Mikuláša, na podstatu úmyslu. „Z Rady európskych biskupských konferencií nám bola adresovaná prosba, aby sme sa zapojili do modlitieb a obetovaní svätých omší za tých, čo trpia vo vojne na Ukrajine. Boli sme zaradení do tohto zoznamu a práve preto dnes - v utorok po 5. pôstnej nedeli - aj ja obetujem túto svätú omšu za všetkých tých, ktorí trpia vo vojne zvlášť na Ukrajine. Myslím nielen na ukrajinských a ruských vojakov, ale aj na civilistov, ktorí zomierajú. Myslím na tých, ktorí nesú následky tejto hroznej vojny. Zahrňme do tejto svätej omše aj tých, ktorí trpia akoukoľvek bolesťou následkom vojen vo svete,“ povedal hlavný celebrant.

Spolu s trnavským arcibiskupom slávili svätú omšu aj obaja generálni vikári spolu s niekoľkými kňazmi Trnavskej arcibiskupskej kúrie a Trnavskej farnosti sv. Mikuláša, ktorej farským kostolom je práve Bazilika sv. Mikuláša. Nechýbali ani veriaci, ktorí sa prišli pokorne pripojiť k úmyslu, ktorý v súčasnosti určite celé ľudstvo vníma ako ten najdôležitejší pre záchranu tejto zeme pred bezhlavým spustošením vďaka ľudskej pýche.

CCEE pozvala pred mesiacom všetky biskupské konferencie Európy k sláveniu Eucharistie na úmysel: Za obete vojny na Ukrajine a za pokoj v tejto krajine. K iniciatíve sa pridala aj Cirkev na Slovensku. Na tento úmysel slávili svätú omšu v Košiciach, v Nitre, v Žiline, v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Rožňave a v Kežmarku. Keďže 28. marec je už v pôstnom období, kedy sa počas týždňa v gréckokatolíckej cirkvi neslávi Eucharistia, na tento úmysel sa košický eparcha Cyril Vasiľ modlil počas vešpier. V Bratislavskej eparchii sa dnes do iniciatívy zapojili modlitbou Liturgie hodín - časoslova.

_
Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave( TK KBS, abutt, ml; pz ) 20230329020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]