[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najnovšie Katolícke noviny pozývajú pripraviť sa na slávenie sviatkov
P:3, 29. 03. 2023 09:30, DOM

Bratislava 29. marca (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny (13/2023) pozývajú pripraviť sa počas Svätého týždňa na slávenie veľkonočných sviatkov. Ponúkajú k tomu duchovný tréningový plán na každý deň Svätého týždňa z pera jezuitu Jozefa Šuppu. Jeho súčasťou sú uvažovania, modlitba a výzvy na konkrétne skutky.

Vysvetľujú, že hoci je štyridsaťdňový pôst tou najlepšou prípravou na Veľkú noc, aj v jeho závere si stále môžeme vybrať taký pôst, ktorým môžeme napraviť svoje hriechy. „Ježiš dal šancu aj posledným najatým pracovníkom v jeho vinici, a tak dáva šancu aj nám, aby sme sa ešte stihli na slávenie veľkonočných sviatkov umučenia, smrti a zmŕtvychvstania pripraviť,“ hovorí kňaz Daniel Dian.

Katolícke noviny sa rozprávajú s minoritom Luciánom Máriom Boguckim, ktorý pripomína, že pred Veľkou nocou si treba poupratovať aj duchovný byt svojho srdca. „Iba tak môžeme prežívať radosť zo stretnutia s niekým, kto nás v tomto jedinečnom čase túži navštíviť. Tou mimoriadnou návštevou je Pán Ježiš,“ poznamenáva páter Lucián.

Katolícke noviny navštívili Petrovu Ves na Záhorí, kde sa veriaci schádzajú na modlitbu krížovej cesty v jabloňovom sade. Ten bol pritom ešte pred pár rokmi v zdevastovanom stave, no premonštrátsky páter Quirín spolu s farníkmi a obecným úradom sad upravili a osadili tam krížovú cestu. Duchovný správca v tom vidí peknú symboliku. „Zdevastovaný sad je akoby symbolom ľudskej duše, ktorá môže byť tiež zdevastovaná. Koľko to dá práce, kým sa znova zušľachtí a očistí. Spätne vidíme, aké dobré je starať sa o ten zasadený stromček a nenechať ho zničiť, vyschnúť. Dá to mnoho práce, ale obnoví sa.“

V rámci cyklu o Desatore vysvetľujú, že previnením voči siedmemu prikázaniu – nepokradneš – je aj extrémny konzumizmus. Kňaz Jozef Uram v tejto súvislosti upozorňuje, že my obyvatelia bohatých krajín tvoríme dvadsať percent ľudstva a spotrebujeme osemdesiat percent svetového bohatstva. Denne pritom na podvýživu zomiera viac ako dvadsaťpäťtisíc ľudí.

Katolícke noviny prinášajú profil kapucína Felixa Jána Tkáča, ktorý sa okrem kňazského povolania venuje aj spevu. Má hlas, ktorý by sa nestratil ani popri najväčších rockových kapelách sveta, ale namiesto toho nás jeho naliehavosťou volá k Pánovi.

TK KBS informoval Ján Lauko( TK KBS, jla, ml; pz ) 20230329019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]